Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Na zboží z Evropské unie jsou definitivně schválena americká cla

Makro 14.10.2019 | 12:55 0 Komentářů

Světová obchodní organizace (WTO) definitivně povolila Spojeným státům schválit cla na dovoz zboží z Evropské unie. Cla by měla být zavedena od 18. října tohoto roku a bude se týkat zboží za 7,5 miliardy dolarů (176 miliard korun).

Cla byla zavedena jako reakce na nezákonné podporování výrobce letadel Airbus, který je kompletně vyvíjen v Evropě. Donald Trump už na začátku října potvrdil, že hodlá zavést 10% cla na evropské výrobce letadel a 25% cla na potravinářské a další firmy. Cla jsou primárně určena na společnosti, kde se vyrábí Airbus. Dotknou se tak například irské whisky, francouzského vína nebo na prodejce sýrů. Cla tak budou mít největší dopad na Německo, Francii, Velkou Británii nebo Španělsko.

Celý spor je ovšem komplikovanější, neboť USA i EU se už řadu let navzájem obviňují z nelegální subvence svých letadel (v USA Boeing a v Evropské unii Airbus). Evropská komise už v minulosti varovala před zavedením cel na obou stranách. Označila je za krátkozraké a kontraproduktivní. Zároveň uvedla, že pakliže Spojené státy cla povolí, odpoví Evropská unie stejným krokem.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.