Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

MMF výrazně srazil odhad růstu pro rozvíjející se trhy, proč jejich měny posilují?

InvesticeMakro 24.07.2019 | 11:44 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond opět snížil svůj výhled. Oproti začátku roku tak srazil sázky na globální růst již o 0,3 procentního bodu na 3,2%.

Příští rok by mohl podle MMF globální růst zrychlit na 3,5 %, to ovšem pouze za předpokladu, že se zmírní geopolitické napětí, nebudou dál eskalovat obchodní spory a nedojde na scénář “divokého brexitu”. Nepřekvapí tak, že MMF dál zdůrazňuje především negativní rizika a možnost dalšího snižování odhadů.

Hlavním důvodem pro zhoršení výhledu oproti dubnu jsou rozvíjející se ekonomiky – zejména v Jižní Americe byl růst oproti dubnu snížen o 0,8 procentního bodu. Dolů byly přepsány ovšem i čísla pro Indii, Čínu, Rusko nebo celou východní Evropu. Rozvíjející se ekonomiky tak zažijí pravděpodobně druhý nejslabší výsledek od roku 2002.

Mezi vyspělými ekonomikami byla situace příznivější – dolů se přepisovaly už jen výhledy mezi nejotevřenějšími z nich (například v Německu) a někde se dokonce výhledy lehce vylepšily (USA). To ovšem vůbec nemohlo stačit vykompenzovat prudké zhoršení výhledu v rozvíjejícím se světě.

V tomto světle je zajímavé, že poslední týdny jsou to právě rozvíjející se trhy, jejichž měny viditelně zpevňují. Od začátku měsíce index MSCI Emerging Markets zpevnil skoro o 2 % a to díky měnám jako brazilský reál nebo mexické peso – to jsou lokality, kde MMF i ostatní instituce přepisobvaly výhledy vůbec nejagresivněji směrem dolů (o více než procentní bod).

Vysvětlení této záhady je jednoduché – nejrizikovější regiony nejvíce profitují z plánované měnové expanze amerického Fedu (a částečně i ECB). Pokud se ovšem sázky trhů na agresivní snižování sazeb v USA nenaplní, budou zase první ”na ráně” v případě negativní korekce.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.