Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, poprvé od roku 2013 přibylo

Penze 21.05.2019 | 13:13 0 Komentářů

Na penzi si ke konci března v tzv. třetím pilíři spořilo 4,442 milionu lidí, což je o téměř 5,5 tisíce více než na konci roku 2018. Počet klientů účastnických fondů, do kterých lze vstupovat od roku 2013, v prvním čtvrtletí vzrostl o 50 tisíc lidí a poprvé překonal hranici jednoho milionu.

Počet klientů transformovaných fondů, do kterých již nemohou noví účastníci vstupovat, klesl oproti konci loňského roku o 44 tisíc na 3,426 milionu účastníků. Přírůstek lidí v účastnických fondech tak poprvé překonal přirozený úbytek lidí v transformovaných fondech. Vyplývá to z údajů Asociace penzijních společností ČR.

„Nové fondy dokázaly lidi přesvědčit o svých výhodách. Hodnota peněz v nich přirozeně kolísá, jak ukázal pokles ve čtvrtém kvartálu loňského roku a zároveň výrazný vzestup v prvním letošním čtvrtletí. Dlouhodobě ale účastnické fondy dosahují zajímavého zhodnocení penzijních úspor. Na rozdíl od transformovaných fondů mohou lidé v nich očekávat lepší zhodnocení. A právě to je v dlouhodobém spoření faktorem, který ovlivňuje výslednou naspořenou částku více než příspěvek účastníka nebo státní příspěvek,“ uvedl prezident asociace Aleš Poklop.

Penzijním společnostem se také dařilo v účastnických fondech v prvním čtvrtletí zhodnocovat finanční prostředky. Zatímco ztráta účastnických fondů za loňský rok dosáhla 906 milionů korun, v prvním čtvrtletí se účastnické fondy dostaly do zisku ve výši 1,129 miliardy korun.

„Lze tedy očekávat, že horší hospodářský výsledek loňského roku bude kompenzován příznivými výsledky hospodaření již v letošním roce,“ uvedla asociace.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.