Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Transformované fondy nevydělaly. Riziko se ale snižuje

peníze - mince - bankovky

Transformované fondy při rostoucí inflaci i úrokových sazbách zažívají těžké časy. V loňském roce inflaci nepřekonal žádný a i nejlepší ztratil reálně 1 %. Situace se ale postupně zlepšuje a riziko fondů se snižuje.

Transformované fondy doplňkového penzijního spoření (dřívější penzijní připojištění) představují vysoce konzervativní nástroj. Penzijní společnosti mají ze zákona danou povinnost každoročně připsat účastníkům nezáporné zhodnocení. I proto jsou výnosy těchto fondů velmi nízké. Zejména nyní, kdy po nulových i záporných výnosech českých státních dluhopisů úroky postupně rostou.

Tabulka 1: Zhodnocení transformovaných fondů a inflace (v %)

2013 2014 2015 2016 2017 2018
Conseq PS 2,17 0,7 0,4 0,47 0,16 0,58
Allianz penzijní společnost 1,6 1,64 1,38 1,03 0,41 0,68
AXA penzijní společnost 2,29 1,46 1,1 1,025 0,76 0,92
ČSOB Penzijní společnost 1,7 1,4 1,2 0,7 0,63 0,76
PS České pojišťovny 2,1 1,7 1,4 0,94 0,84 1,1
NN Penzijní společnost 1,41 1,13 0,88 0,66 0,69 0,61
Česká spořitelna – penzijní společnost 1,3 1,42 0,85 0,68 0,51 0,51
KB Penzijní společnost 1,44 1,35 1,16 0,66 0,49 0,51
Inflace 1,4 0,4 0,3 0,7 2,5 2,1
Počet transformovaných fondů nad inflací 7 8 8 4 0 0

Zdroj: APS ČR, ČSÚ, vlastní zpracování

České národní bance (ČNB) se podařilo již v roce 2017 rozhýbat inflaci a dostat ji do cílového inflačního pásma. Pro transformované fondy je to ale problém. Česká národní banka proti nízké inflaci bojovala nízkými (takřka nulovými) úrokovými sazbami a kurzovým závazkem, což vedlo až k záporným úrokovým sazbám českých státních dluhopisů. A české státní dluhopisy jsou základním investičním nástrojem transformovaných fondů.

Tip: Dynamické penzijní fondy: Navzdory loňské ztrátě se vyplatí

Transformovaným fondům ovšem nesvědčí ani postupný růst úrokových sazeb. Při rostoucích sazbách klesá cena dluhopisů, což se promítá do výkonnosti fondů. Transformované fondy sice mohou účtovat státní dluhopisy „do splatnosti“ (tedy za nákupní cenu bez nutnosti jejich přeceňování podle tržní ceny) až v objemu 35 % celkového portfolia. To také téměř beze zbytku využívají. Podle nedávné Zprávy o finanční stabilitě 2018 – 2019 vydané ČNB účtovaly „do splatnosti“ v prosinci 2018 celkem 30,4 % svých aktiv.

Tip: Penzijní připojištění v pasti

Celkem transformované fondy podle ČNB účtovaly do splatnosti 38 % dluhopisového portfolia a dalších 24 % dluhopisového portfolia tvořily dluhopisy s proměnlivým úrokem, jejichž cena není tak citlivá na změnu úrokových sazeb. Přesto zůstává 38 % dluhopisů, u nichž má růst úroků negativní dopad na jejich cenu. A i to přispívá k nízkým připsaným výnosům pro účastníky.

Stabilita penzijních společností

Česká národní banka ve své Zprávě o finanční stabilitě 2018 – 2019 hodnotila stabilitu finančního sektoru včetně penzijních společností. Penzijní společnosti jsou ohroženy především prostřednictvím transformovaných fondů, u nichž musí ze zákona připisovat nezáporné zhodnocení. A pokud na něj nevydělají, musí ho penzijní společnosti doplatit ze svého.

Tip: ČNB: Nadhodnocení českých nemovitostí roste

Finanční stabilita penzijních společností byla testována v Základním scénáři a v Nepříznivém scénáři. I v Základním scénáři by 5 z 8 penzijních společností muselo doplnit kapitál do transformovaných fondů v objemu 0,8 mld. Kč.

„Pokračující ekonomický růst se v Základním scénáři projevuje vyšší schopností nefinančních podniků i domácností splácet své závazky, tj. sníženou úrovní úvěrového rizika. Míra selhání, klíčový ukazatel materializace úvěrového rizika, se drží na velmi nízkých hodnotách, a to jak v sektoru nefinančních podniků, tak domácností. Úrokové výnosy a ziskovost bank je posilována růstem úrokových sazeb a významnou expozicí bankovního sektoru vůči centrální bance.“

„Nepříznivý scénář předpokládá, že zhmotnění globálních rizik povede k silnému propadu ekonomické aktivity v zahraničí, který následně způsobí pokles domácí ekonomiky. Ta se ocitne v hluboké a déle trvající recesi, způsobující vyčerpání finančních rezerv části domácností a nefinančních podniků a problémy se splácením závazků. Uvedený vývoj se odrazí v podstatném růstu míry selhání a ztrátovosti ze selhání.“

Zdroj: Zpráva o finanční stabilitě 2018 – 2019, ČNB

Pokud by nastal Nepříznivý scénář, muselo by 7 z 8 penzijních společností do transformovaných fondů doplnit celkem 3,4 mld. Kč a navíc u 3 z nich by museli vlastníci (akcionáři) doplnit další kapitál do penzijní společnosti v objemu 0,9 mld. Kč. Pokud by tak neučinili, hrozilo by jim odejmutí licence. Jedena z penzijních společností by se přitom dokonce dostala do situace, kdy by bez doplnění kapitálu akcionářem byl její vlastní kapitál záporný.

Situace sice může vypadat dramaticky, ale oproti předešlému roku došlo ke zlepšení. Oproti předešlé Zprávě o finanční stabilitě 2017 – 2018 došlo ke zvýšení počtu penzijních společností, které by v Základním scénáři musely doplňovat prostředky do transformovaných fondů ze 3 na 5, ale ani jedna z nich by nemusela doplňovat vlastní kapitál. A v Nepříznivém scénáři by stále muselo dotovat transformované fondy 7 penzijních společností, nicméně vlastní kapitál by na to nestačil jen 3 místo loňských 5 penzijních společností.

13 komentářů: “Transformované fondy nevydělaly. Riziko se ale snižuje”

 1. Václav napsal:

  Lepší holub v hrsti než vrabec na střeše, to znamená raději budu mít ve starém penzijku nulové zhodnocení, než v novém DPS žádnou garanci a možnost záporného, tedy mínusového zhodnocení. Já vím, že mi inflace požírá úspory, ale raději takto, než nemít žádnou garanci a teoreticky přijít o daleko víc. Máme to tak v rodině všichni a každý rok to nějaký pojišťovák zkouší předělat jinam, ale má to marný, takto výhodnou smlouvu už dnes nikde nesjednáte.

  • Anonym napsal:

   Tak pokud preferujete vrabce v hrsti, proc nemate penize pod polstarem??? POrad je tu teoreticka sance, ze zrovna Vas fond krachne a protoze neni pojisteny, o penize muzete prijit. Je to malo pravdepodobne, ale vyloucene ne.

   • Andreee napsal:

    Dobrý den, měl bych dotaz. Na penzijní fondy u penzijních společnosti či bank se vztahuje nebo nevztahuje fond pojištěný vkladu ? ( myslíš že ne 🙂
    Děkuji za infromaci

    • Škodolibka domácí napsal:

     Nevztahuje, nedává to smysl aby zde bylo uplatňováno. Jde tam pouze o tržní riziko dle instrumentů, do kterých je zainvestováno. U DPS je zákonem jasně nastaveno oddělení majetku účastníků od majetku penzijní společnosti. Takže ani ukončení činnosti penzijní společnosti neohrozí peníze účastníků. Kmen smluv ráda převezme jiná penzijní společnost. Čili krachu penzijní společnosti bych se neobával vůbec. Daleko větší riziko je v tom, kdo nám vládne a tvoří zákony. Stačí jedna změna a šup …peníze jsou znárodněné 🙂

  • Karel Novák napsal:

   Jestli to tak máte v rodině všichni, tak jste všichni finančně negramotní. Doporučuji Vám, abyste se více vzdělal, stránek i knih na toto téma je plno. Doporučit můžu také hru https://www.fingrplay.cz..

   • Václav napsal:

    Zaručíte mi u fondů DPS nezáporné zhodnocení? Pokud ano, nemám s tím problém. Pokud ne, pak se není o čem bavit. A finanční negramotnost? Vás spíš mrzí, že budete chudší o provizi, kterou byste takto získal, ale chápu, ono je snazší to zaobalit argumentem o finanční negramotnosti.

    • Anonym napsal:

     nezaporne zhodnoceni, tedy garance, neco stoji… A ta cena je pomerne vysoka. Primo a viditelne o nic neprijdete. Ale prijdete o to, co jste mohl vydelat navic…

     • Václav napsal:

      Ano, máte zajisté pravdu, a to je přesně ta cena, kterou jsem ochoten za garanci nezáporného zhodnocení zaplatit. A napsal jste to velmi přesně, přicházím o částku, kterou jsem mohl vydělat. A já dodávám, že mohl, ale taky nemusel.

    • Dušan napsal:

     Krásný den.
     DPS u Č.Poj. založeno v roce 2013 po 1.000,-Kč vloženo 64.000 ,-Kč po 64 měs. výběr 10/2018 u ročníku 1951. Celkem sevším všudy 85.000,-Kč státní podpora cca 14700 + zhodnocení 6.700,-Kč
     dynamický 50% + vyvážený 50%, mohu zaslat výpis. A to se vyplatí !!!!

  • Martin Kaláb napsal:

   A dobře děláte. Pokud navíc ještě investujete jinde, je to krásná diverzifikace rizika. Na škarohlídy nehleďte, vždy je třeba mít v portfoliu nějakou „pojistku“. 😉

   Pro Anonym – pod polštářem nedostane státní příspěvek 😉

   • Škodolibka domácí napsal:

    Přesně tak. Staré penzijko mám přes 15 let a peníze tam nechám (a nebudu vybírat ani výsluhovku). Na konzervativní nohu spoření na důchod ať mi nikdo nesahá !!! Jako výnos tam počítám SP, daňové odpočty a štědrý příspěvek firmy. Jestli tam bude nějaký miniúrok navíc, tím lépe…a jestli s těmito penězi neporazím inflaci je mi úplně jedno.

    Do akcií investuji jiné peníze a tvořím si tím dynamickou část spoření na důchod.

    Pokud bych měl na spoření na důchod v rozpočtu volné třeba jen ty 3000 (nebo méně), pak bych volil DPS s dynamickou strategií nebo strategii životního cyklu. Ale takhle si to velmi rád držím oddělené.

  • holub ve sklepě napsal:

   lepší holub ve sklepě než drozd na stromě, je to tak?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.