CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

22. 11. 2018

0 komentářů

Korupční skandál vyvolal rozruch na polském bankovním trhu

 

Šéf polského úřadu pro dozor nad finančním zdravím bank Marek Chrzanowski měl údajně nabídnout majiteli dvou polských finančních domů Leszkovi Czarneckému „velkou shovívavost“ nad jeho bankami výměnou za vysoký úplatek. Informovaly o tom listy Financial Times a Gazeta Wyborcza. 

Marek Chrzanowski měl údajně žádat úplatek ve výši ekvivalentu jednoho procenta z tržního ocenění bank, což v té době odpovídalo zhruba 13,6 milionům zlotých (82 milionů korun). Důkazem má být nahrávka rozhovoru ze setkání obou mužů.

Kromě úplatku, který měl být formou vysokého platu vyplácen nastrčenému právníkovi zaměstnanému v bance, měl Marek Chrzanowski naléhat na auditora, aby zvýšil kapitálové požadavky na jednu z dotčených bank Getin Noble Bank, což by vedlo k pádu banky a její akvizici státem.

Polská centrální banka vydala prohlášení ve snaze uklidnit investory i veřejnost, že je připravena banky při problémech finančně podpořit. Šéf polského dozorového úřadu Marek Chrzanowski na svou funkci rezignoval s okamžitou platností krátce po zveřejnění kauzy.
Zdroj : E15.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Polská vlajka

Nový penzijní projekt v Polsku

Z regionu střední Evropy chodily v posledních letech spíš špatné zprávy pro tamní penzijní fondy. Polsko v roce 2013 snížilo jednorázově vládní dluh tak, že škrtlo pohledávky 2. pilířových penzijních fondů. Následovalo tak Maďarsko, inspirovalo Slovensko a v poslední fázi také likvidaci 2. pilíře v ČR.

Text: Jan Maňák

25. 09. 2018

Průzkum: Korupce a podvody jsou u nás běžné. Sankce většinou nehrozí

V České republice jsou pojmy, jako je korupce nebo podvod naprosto běžné. Nikoho asi nepřekvapí, že 61 procent českých respondentů považuje korupci za běžný jev. Navíc tři z deseti Čechů se domnívají, že firmy nadhodnocují své hospodářské výsledky. Ukázal to průzkum EY, který proběhl v Evropě, Blízkém východě, v Indii a v Africe.

Text: Monika Lukešová

14. 05. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.