CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

23. 03. 2021

0 komentářů

Klima v hledáčku investorů. Udržitelné projekty získávají desítky miliard dolarů

 

Více než 60 miliard dolarů bylo od roku 2013 celosvětově investováno do projektů zabývajících se klimatem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti PwC. Odvětví tzv. green tech startupů se těší rostoucímu zájmu ze strany venture kapitálových fondů, které do něj jen v roce 2019 nasměrovaly 16 miliard dolarů, tedy 6 % všech svých investic. Podle skupiny Soulmates Ventures přesáhne v roce 2025 výše těchto investic 25 miliard dolarů.

Loading 

Udržitelné startupy využívají inovativní technologie, které přispívají ke zlepšování životního prostředí. Zpráva společnosti PwC „The State of Climate Tech 2020“ identifikovala po celém světě takových společností více než 1 200. Na investice do startupů hledajících řešení pro zmírnění klimatické změny se po celém světě soustředí zhruba 2 700 investorů. Jedním z nich je česká investiční skupina Soulmates Ventures, která v horizontu pěti let investuje zhruba miliardu korun.

ČR o krok pozadu

„Segment green tech startupů je výrazně rozvinutější zejména v západních zemích, boom však prožívá také v technologicky vyspělých zemích Asie. Projektů, které mohou přispět k lepšímu životu na planetě, mapujeme v České republice desítky,“ uvádí zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor s tím, že značná část projektů pochází z akademické sféry a čelí problémům spojeným s přechodem do byznysového prostředí. Spolu s finanční investicí je proto zpravidla nutné se přímo podílet na rozvoji projektu. „Nejvíce udržitelných startupů vzniká v oblastech voda, vzduch, půda, doprava a mobilita a cirkulární ekonomika,“ vysvětluje Sochor. Jeho investiční skupinu v loňském roce oslovilo více než 50 startupů z této oblasti, jejichž celková valuace byla vyčíslena na 1,5 miliardy korun. „V loňském roce jsme měli investiční příležitosti přesahující 350 milionů korun. Investice do climate tech startupů a dalších udržitelných projektů bude v následujících letech přibývat. Pokud vydrží tempo z předchozích let, v roce 2025 tímto směrem venture kapitálové fondy investují více než 25 miliard dolarů,“dodává zakladatel Soulmates Ventures.

Chybí finance, expertiza i legislativa

REKLAMA

Do oblasti green tech startupů zatím neproudí tak vysoké investice jako například do IT projektů, přesto nedostatek financí není nejzásadnějším problémem. Investoři v některých segmentech naráží na regulatorní bariéry či nedostatečně kvalifikované týmy pro rozvoj projektu. Startupy tak zpravidla nejsou ve fázi vhodné pro investici. „České startupy mají velký potenciál, v mnoha případech dokonce globálního charakteru, ale často jim chybí drive a byznysové know-how. Projekty, které prošly naším důkladným výběrovým řízením, podporujeme nejen finančně, ale rovněž přinášíme naši expertízu v oblasti strategie budování značky, finančního a marketingového řízení a obchodu,“ vysvětluje na závěr partner a CEO Soulmates Ventures Václav Gregor s tím, že právě na tyto aktivity se zaměřují například u projektu Perfectair, jenž se zabývá hyperlokálním měřením znečištění ovzduší.
Zdroj : Soulmates Ventures

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *