CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

22. 10. 2018

0 komentářů

Italské trhy čeká další perný týden… trhy čekají na italskou odpověď Bruselu

 

Italská přestřelka s Evropskou komisí pokračuje. V uplynulém díle (týdnu) Evropská komise ostře odmítla rozpočtové plány italské vlády, které se podle ní výrazně odchylují od dohodnutého scénáře (nárůst výdajů o 2,7 % namísto 0,1 % a deficit 2,4 % namísto 0,8 % HDP). V reakci na to italské výnosy vyskočily na úroveň pětiletých maxim a agentura Moody’s v pátek snížila rating na nejnižší investiční stupeň. 

Co čekat dál? Pro Itálii je z hlediska financování u ECB (a stability bank) kriticky důležité, aby si uchovala investiční rating alespoň u jedné z hlavních ratingových agentur. Zatím ho má ode všech, ale situace se může rychle měnit. Agenturu Moody’s může tento pátek následovat se snížením ratingu agentura S&P, která pravděpodobně vystaví Itálii podobné hodnocení.

Negativní zprávou pro Řím by bylo, kdyby se na rozdíl od Moody’s rozhodla ponechat Itálii negativní výhled – reálně by hrozilo v horizontu měsíců další zhoršení ratingu a ztráta investičního stupně.

Podle čeho se bude S&P rozhodovat?

Zdá se, že do značné míry i podle toho, jak bude vypadat komunikace italské vlády v tomto týdnu.

Dnes má totiž italská vláda zaslat odpověď na kritiku zpátky do Bruselu. Pokud se “tón” debaty nezmírní, může Evropská komise reálně uvažovat o okamžitém návrhu zahájit proti Itálii řízení při nadměrnému schodku (které může ve finále vést až k sankcím). Právě takového vyhrocení vnitřního napětí v eurozóně se ratingové agentury nejvíce bojí.

V mezičase může být také důležité, jak se k celému střetu vyjádří ve čtvrtek ECB. I když z její strany lze pro Itálii těžko očekávat jakékoliv zastání, uvidíme, jak ve světle italské krize a nejistého brexitu bude Mario Draghi hodnotit rizika pro růst. Je pravda, že delší období napětí na italských trzích by mohlo negativně zasáhnout schopnost a ochotu italských bank posílat do oživující italské ekonomiky úvěry. Pak by se musely přepisovat směrem dolů i výhledy pro celou eurozónu.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin a monetární politika

Jak moc bitcoin ovlivňují úrokové sazby ECB a Fedu?

Ideálně by se kryptoměny měly chovat nezávisle na reálné i monetární ekonomice. Neměly by být závislé na monetární politice ani fiskálních opatřeních centrálních vlád. Ostatně proto byl také algoritmus blockchainu vytvořen. Aby samotný tento algoritmus sloužil jako ověřovací autorita a aby byla monetární zásoba měny řízena právě […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

12. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *