Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Italské trhy čeká další perný týden… trhy čekají na italskou odpověď Bruselu

Investice 22.10.2018 | 14:05 0 Komentářů

Italská přestřelka s Evropskou komisí pokračuje. V uplynulém díle (týdnu) Evropská komise ostře odmítla rozpočtové plány italské vlády, které se podle ní výrazně odchylují od dohodnutého scénáře (nárůst výdajů o 2,7 % namísto 0,1 % a deficit 2,4 % namísto 0,8 % HDP). V reakci na to italské výnosy vyskočily na úroveň pětiletých maxim a agentura Moody’s v pátek snížila rating na nejnižší investiční stupeň.

Co čekat dál? Pro Itálii je z hlediska financování u ECB (a stability bank) kriticky důležité, aby si uchovala investiční rating alespoň u jedné z hlavních ratingových agentur. Zatím ho má ode všech, ale situace se může rychle měnit. Agenturu Moody’s může tento pátek následovat se snížením ratingu agentura S&P, která pravděpodobně vystaví Itálii podobné hodnocení.

Negativní zprávou pro Řím by bylo, kdyby se na rozdíl od Moody’s rozhodla ponechat Itálii negativní výhled – reálně by hrozilo v horizontu měsíců další zhoršení ratingu a ztráta investičního stupně.

Podle čeho se bude S&P rozhodovat?

Zdá se, že do značné míry i podle toho, jak bude vypadat komunikace italské vlády v tomto týdnu.

Dnes má totiž italská vláda zaslat odpověď na kritiku zpátky do Bruselu. Pokud se “tón” debaty nezmírní, může Evropská komise reálně uvažovat o okamžitém návrhu zahájit proti Itálii řízení při nadměrnému schodku (které může ve finále vést až k sankcím). Právě takového vyhrocení vnitřního napětí v eurozóně se ratingové agentury nejvíce bojí.

V mezičase může být také důležité, jak se k celému střetu vyjádří ve čtvrtek ECB. I když z její strany lze pro Itálii těžko očekávat jakékoliv zastání, uvidíme, jak ve světle italské krize a nejistého brexitu bude Mario Draghi hodnotit rizika pro růst. Je pravda, že delší období napětí na italských trzích by mohlo negativně zasáhnout schopnost a ochotu italských bank posílat do oživující italské ekonomiky úvěry. Pak by se musely přepisovat směrem dolů i výhledy pro celou eurozónu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.