CZK/€ 23.665 -0,30%

CZK/$ 21.827 -0,93%

CZK/£ 26.907 -0,46%

CZK/CHF 23.787 -1,03%

09. 05. 2017

0 komentářů

Intervence ČNB byly v březnu rekordní; celkově přesáhly dva biliony korun

 

Intervence České národní banky dosáhly v březnu 520 miliard korun. Česká národní banka tak musela v obraně kurzového závazku skoupit na trhu 19,3 miliardy eur. Je to nejvyšší měsíční hodnota za celou dobu trvání politiky slabé koruny.

Loading 

Na konci března vyprchal takzvaný tvrdý závazek ČNB neukončit intervence proti posilování koruny. Během tohoto měsíce došlo k bezprecedentnímu přílivu spekulativního kapitálu, protože investoři sázeli na brzké posílení české měny. Spekulace podpořil i prezident Zeman, který naznačil, že konec kurzového závazku je za rohem, a také zasedání Bankovní rady ČNB v samotném závěru března. Zasahovat na trhu zřejmě ČNB musela ještě 6. dubna předtím, než došlo ke zrušení intervencí.

Celkově tak objem intervencí za celou dobu trvání kurzového závazku přesáhl dva biliony korun.

Objem devizových rezerv centrální banky dosáhl ke konci dubna 3,35 bilionu korun, tedy téměř 72 % HDP. Ke konci loňského roku přitom tento ukazatel byl jen 46,6 %. Obrovská výše devizových rezerv v kombinaci s posilováním koruny povede ztrátám ČNB. Předpokládáme, že kurz koruny vůči euru na konci letošního roku bude 26,40 CZK/EUR. Jen přecenění eur, které ČNB nakoupila za dobu trvání kurzového závazku, by znamenalo ztrátu přes 40 miliard korun. Skutečnost ale bude mírně odlišná díky výnosům, které centrální banka z rezerv má a kvůli diverzifikaci rezerv do jiných měn.

 

REKLAMA

Marek Dřímal, Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Glosa: Kde snížit a kde zvýšit daně?

Index Mezinárodní daňové konkurenceschopnosti za rok 2022 nutí k zamyšlení, jak to s vlivem českého daňového systému na ekonomiku vlastně je. Na začátek jedno poměrně zajímavé překvapení – český daňový systém se v žebříčku všeobecné konkurenceschopnosti daňových systémů 38 zemí umístil na pátém místě. Před Českou republikou se v tomto porovnání […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *