CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

09. 05. 2017

0 komentářů

Intervence ČNB byly v březnu rekordní; celkově přesáhly dva biliony korun

 

Intervence České národní banky dosáhly v březnu 520 miliard korun. Česká národní banka tak musela v obraně kurzového závazku skoupit na trhu 19,3 miliardy eur. Je to nejvyšší měsíční hodnota za celou dobu trvání politiky slabé koruny.

Loading 

Na konci března vyprchal takzvaný tvrdý závazek ČNB neukončit intervence proti posilování koruny. Během tohoto měsíce došlo k bezprecedentnímu přílivu spekulativního kapitálu, protože investoři sázeli na brzké posílení české měny. Spekulace podpořil i prezident Zeman, který naznačil, že konec kurzového závazku je za rohem, a také zasedání Bankovní rady ČNB v samotném závěru března. Zasahovat na trhu zřejmě ČNB musela ještě 6. dubna předtím, než došlo ke zrušení intervencí.

Celkově tak objem intervencí za celou dobu trvání kurzového závazku přesáhl dva biliony korun.

Objem devizových rezerv centrální banky dosáhl ke konci dubna 3,35 bilionu korun, tedy téměř 72 % HDP. Ke konci loňského roku přitom tento ukazatel byl jen 46,6 %. Obrovská výše devizových rezerv v kombinaci s posilováním koruny povede ztrátám ČNB. Předpokládáme, že kurz koruny vůči euru na konci letošního roku bude 26,40 CZK/EUR. Jen přecenění eur, které ČNB nakoupila za dobu trvání kurzového závazku, by znamenalo ztrátu přes 40 miliard korun. Skutečnost ale bude mírně odlišná díky výnosům, které centrální banka z rezerv má a kvůli diverzifikaci rezerv do jiných měn.

 

REKLAMA

Marek Dřímal, Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *