Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Intervence ČNB byly v březnu rekordní; celkově přesáhly dva biliony korun

Banky 09.05.2017 | 14:17 0 Komentářů

Intervence České národní banky dosáhly v březnu 520 miliard korun. Česká národní banka tak musela v obraně kurzového závazku skoupit na trhu 19,3 miliardy eur. Je to nejvyšší měsíční hodnota za celou dobu trvání politiky slabé koruny.

Na konci března vyprchal takzvaný tvrdý závazek ČNB neukončit intervence proti posilování koruny. Během tohoto měsíce došlo k bezprecedentnímu přílivu spekulativního kapitálu, protože investoři sázeli na brzké posílení české měny. Spekulace podpořil i prezident Zeman, který naznačil, že konec kurzového závazku je za rohem, a také zasedání Bankovní rady ČNB v samotném závěru března. Zasahovat na trhu zřejmě ČNB musela ještě 6. dubna předtím, než došlo ke zrušení intervencí.

Celkově tak objem intervencí za celou dobu trvání kurzového závazku přesáhl dva biliony korun.

Objem devizových rezerv centrální banky dosáhl ke konci dubna 3,35 bilionu korun, tedy téměř 72 % HDP. Ke konci loňského roku přitom tento ukazatel byl jen 46,6 %. Obrovská výše devizových rezerv v kombinaci s posilováním koruny povede ztrátám ČNB. Předpokládáme, že kurz koruny vůči euru na konci letošního roku bude 26,40 CZK/EUR. Jen přecenění eur, které ČNB nakoupila za dobu trvání kurzového závazku, by znamenalo ztrátu přes 40 miliard korun. Skutečnost ale bude mírně odlišná díky výnosům, které centrální banka z rezerv má a kvůli diverzifikaci rezerv do jiných měn.

 

Marek Dřímal, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.