CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

06. 04. 2017

0 komentářů

Česká národní banka končí intervence, startuje období volatility

 

Česká národní banka ukončila intervenční režim a přestává bránit úroveň 27,00 EUR/CZK. Obchodování s korunou bylo bezprostředně po vypnutí intervencí volatilní, ale koruna si postupně připsala zisky. S posílením koruny se utáhlo rozpětí mezi spotovým kurzem EUR/CZK a krátkými forwardy a šly vzhůru výnosy krátkých českých dluhopisů (+25 bps na 1 letém dluhopisu).

Loading



 

EUR/CZK

Výnos 1-letého dluhopisu

Předpokládáme, že koruna bude v nejbližších týdnech a měsících volatilní, a to potenciálně oběma směry. Odhadujeme, že před vypnutím intervencí byl otevřen velký objem sázek na silnější korunu (odhadem až 50 miliard eur). Pokud bude chtít část hráčů na trzích přivřít své dlouhé korunové pozice, nemusí na trhu vždy jednoduše najít dostatečně silné protistrany (přebytek běžného účtu platební bilance činí pouze 2 miliardy eur).

Ve středním až dlouhém horizontu by nicméně koruna měla posilovat. Náš odhad fundamentálního kurzu koruny vycházející z rychlejšího hospodářského růstu a zlepšující se vnější rovnováhy počítá s úrovněmi kurzu zhruba o 10 % silnějšími – tj. v okolí 25,00 EUR/CZK. Nevěříme ovšem, že by centrální banka dovolila koruně tak výrazně posílit v nejbližších kvartálech. Věříme, že i nadále zůstane ochotna tlumit “nadměrnou” volatilitu, což guvernér potvrdil i na dnešní tiskové konferenci. Na druhou stranu připustil, že se ČNB bude nejprve držet zpátky, aby dovolila koruně najít si “novou přirozenou úroveň”. Na jakékoliv nové zásahy centrální banky na devizovém trhu si tak pravděpodobně nějakou dobu počkáme.

REKLAMA

Věříme také, že by po ukončení intervencí měl jít postupně dál vzhůru krátký konec české dluhopisové křivky. Na druhou stranu je pravděpodobné, že ČNB nebude chtít hýbat s oficiálními sazbami, dokud neuvidí, že se neusadila post-intervenční volatilita. První růst úrokových sazeb tak přijde pravděpodobně výrazně později než předpokládá poslední prognóza centrální banky. A nedá se teoreticky vyloučit ani zavedení záporných sazeb – v případě, že by časem vyšší úroveň kratšího konce české dluhopisové křivky začala přitahovat do korun nový spekulativní kapitál. To však v tuto chvíli není na pořadu dne.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Úrokové sazby zůstávají na vyšších číslech. Znamená to příležitost zisku na dluhopisech?

Fed se na konci ledna k úrokovým sazbám vyjádřil více než jasně. Oznámil, že již skončil s navyšováním sazeb, avšak není připraven na postupné snižování. Očekává se tak, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na vyšších číslech. Je toto příležitost pro investování do státních dluhopisů?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *