Středa 01. dubna. Svátek má Hugo.

Březen ve znamení rekordních intervencí

Banky 03.04.2017 | 13:27 0 Komentářů

Zdá se, že březen byl z hlediska intervencí ČNB rekordní a překonal dokonce ostrý lednový start do roku 2017. Podle přírůstků likvidity v českém bankovním sektoru odhadujeme, že Česká národní banka musela na obranu slabé koruny v březnu nakoupit devizové rezervy v rekordním objemu 16 miliard euro (v lednu 15,5 miliard euro).

Detailnější informace dostaneme tento pátek z ČNB. Pokud se naše odhady potvrdí, bude březen dalším měsícem, kdy přírůstek devizových rezerv výrazně překonává jakákoliv měřítka vnější rovnováhy české ekonomiky – roční bilance zahraničního obchodu se pohybuje okolo 13 miliard euro a roční bilance běžného účtu je dokonce “pouze” 2 miliardy euro. Odbourávání vysokých sázek na zisky koruny může po vypnutí intervencí zvyšovat volatilitu oběma směry.

V tomto týdnu jinak čekáme především na čísla z USA. Počítáme s tím, že klíčové statistiky z trhu práce překonají tržní očekávání a přírůstek pracovních míst dosáhne opět necelých 200 tisíc. Stejně tak věříme, že podnikatelská nálada v americkém průmyslu skončí lehce nad odhadem trhu. Zvýšení sázek na růst sazeb v USA ale v důsledku toho nečekáme. Zápis z posledního zasedání Fedu (středa) by měl ukázat, že centrální bankéři budou chtít postupovat s dalším utahováním měnové politiky opatrně.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.