Pondělí 23. listopadu. Svátek má Klement.

Objem devizových intervencí se mohl letos v lednu přiblížit úrovni 15 miliard euro

Investice 07.02.2017 | 11:11 0 Komentářů

Oficiální data ČNB hlásí, že objem devizových intervencí dosáhl v prosinci bezmála 3,3 miliardy euro, což je zřejmě vyšší objem, než co trh očekával. 

Objem devizových intervencí za loňský prosinec je vyšší, než na co bylo možno usuzovat na základě dílčích dat o vývoji bilance ČNB a devizových rezerv.

Na druhou stranu ale bylo již koncem roku zřejmé, že se na trhu opět oživil zájem o českou měnu v souvislosti se spekulacemi na její posílení vůči euru po ukončení kurzového závazku české centrální banky.

Souběžně zveřejněné údaje o devizových rezervách za letošní leden ukazují, že devizové rezervy ČNB v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 15,3 miliardy euro.

Data o vývoji devizových rezerv tak podporují signál vyslaný již z údajů o vývoji bilance ČNB: totiž, že objem devizových intervencí se v lednu mohl přiblížit úrovni 15 miliard euro a takřka dvojnásobně tak překonat dosavadní rekord z listopadu 2013, kdy měsíční objem devizových intervencí činil 7,5 miliardy euro.

Za celý rok 2016 ČNB intervenovala v objemu 16,85 miliardy euro (zhruba 455 miliard korun), kumulativní objem od vyhlášení intervenčního režimu v listopadu 2013 pak činí více než 33,3 miliardy euro (zhruba 900 miliard korun). Jak ale bylo řečeno výše, statistika devizových intervencí za letošní leden s těmito kumulativními údaji zřejmě velmi výrazně pohne, neboť v samotném lednu 2017 se měsíční objem devizových intervencí mohl přiblížit úrovni 400 miliard korun (15 miliard euro).

Silný zájem o českou měnu byl počátkem letošního roku eskalován z důvodu spekulací na blížící se ukončení kurzového závazku ČNB, přičemž vliv na tržní očekávání v tomto ohledu měly zejména údaje o růstu inflace v české ekonomice. Vývoj bilance ČNB naznačuje, že centrální banka musela výrazně intervenovat zejména v první polovině ledna, nicméně koruna zůstala v hledáčku hráčů na devizových trzích i poté. ČNB tak musela intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro. S tím, jak kurzový závazek ČNB zruší nejdříve v letošním druhém čtvrtletí, lze na devizovém očekávat zajímavý vývoj i v nejbližších dvou měsících. Nicméně, řada investorů si začíná být vědoma skutečnosti, že spekulativní pozice na budoucí posílení koruny jsou již enormně vysoké a trh tak může být o něco opatrnější. Respektive, v samotném únoru se vysoký objem devizových intervencí, jenž byl dle všeho realizován letos v lednu, pravděpodobně opakovat nebude.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.