CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

07. 02. 2017

0 komentářů

Objem devizových intervencí se mohl letos v lednu přiblížit úrovni 15 miliard euro

 


 

Objem devizových intervencí za loňský prosinec je vyšší, než na co bylo možno usuzovat na základě dílčích dat o vývoji bilance ČNB a devizových rezerv.

Na druhou stranu ale bylo již koncem roku zřejmé, že se na trhu opět oživil zájem o českou měnu v souvislosti se spekulacemi na její posílení vůči euru po ukončení kurzového závazku české centrální banky.

Souběžně zveřejněné údaje o devizových rezervách za letošní leden ukazují, že devizové rezervy ČNB v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 15,3 miliardy euro.

Data o vývoji devizových rezerv tak podporují signál vyslaný již z údajů o vývoji bilance ČNB: totiž, že objem devizových intervencí se v lednu mohl přiblížit úrovni 15 miliard euro a takřka dvojnásobně tak překonat dosavadní rekord z listopadu 2013, kdy měsíční objem devizových intervencí činil 7,5 miliardy euro.

Za celý rok 2016 ČNB intervenovala v objemu 16,85 miliardy euro (zhruba 455 miliard korun), kumulativní objem od vyhlášení intervenčního režimu v listopadu 2013 pak činí více než 33,3 miliardy euro (zhruba 900 miliard korun). Jak ale bylo řečeno výše, statistika devizových intervencí za letošní leden s těmito kumulativními údaji zřejmě velmi výrazně pohne, neboť v samotném lednu 2017 se měsíční objem devizových intervencí mohl přiblížit úrovni 400 miliard korun (15 miliard euro).

REKLAMA

Silný zájem o českou měnu byl počátkem letošního roku eskalován z důvodu spekulací na blížící se ukončení kurzového závazku ČNB, přičemž vliv na tržní očekávání v tomto ohledu měly zejména údaje o růstu inflace v české ekonomice. Vývoj bilance ČNB naznačuje, že centrální banka musela výrazně intervenovat zejména v první polovině ledna, nicméně koruna zůstala v hledáčku hráčů na devizových trzích i poté. ČNB tak musela intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro. S tím, jak kurzový závazek ČNB zruší nejdříve v letošním druhém čtvrtletí, lze na devizovém očekávat zajímavý vývoj i v nejbližších dvou měsících. Nicméně, řada investorů si začíná být vědoma skutečnosti, že spekulativní pozice na budoucí posílení koruny jsou již enormně vysoké a trh tak může být o něco opatrnější. Respektive, v samotném únoru se vysoký objem devizových intervencí, jenž byl dle všeho realizován letos v lednu, pravděpodobně opakovat nebude.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.