CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

07. 02. 2017

0 komentářů

Objem devizových intervencí se mohl letos v lednu přiblížit úrovni 15 miliard euro

 


 

Objem devizových intervencí za loňský prosinec je vyšší, než na co bylo možno usuzovat na základě dílčích dat o vývoji bilance ČNB a devizových rezerv.

Na druhou stranu ale bylo již koncem roku zřejmé, že se na trhu opět oživil zájem o českou měnu v souvislosti se spekulacemi na její posílení vůči euru po ukončení kurzového závazku české centrální banky.

Souběžně zveřejněné údaje o devizových rezervách za letošní leden ukazují, že devizové rezervy ČNB v prvním měsíci letošního roku vzrostly o 15,3 miliardy euro.

Data o vývoji devizových rezerv tak podporují signál vyslaný již z údajů o vývoji bilance ČNB: totiž, že objem devizových intervencí se v lednu mohl přiblížit úrovni 15 miliard euro a takřka dvojnásobně tak překonat dosavadní rekord z listopadu 2013, kdy měsíční objem devizových intervencí činil 7,5 miliardy euro.

Za celý rok 2016 ČNB intervenovala v objemu 16,85 miliardy euro (zhruba 455 miliard korun), kumulativní objem od vyhlášení intervenčního režimu v listopadu 2013 pak činí více než 33,3 miliardy euro (zhruba 900 miliard korun). Jak ale bylo řečeno výše, statistika devizových intervencí za letošní leden s těmito kumulativními údaji zřejmě velmi výrazně pohne, neboť v samotném lednu 2017 se měsíční objem devizových intervencí mohl přiblížit úrovni 400 miliard korun (15 miliard euro).

REKLAMA

Silný zájem o českou měnu byl počátkem letošního roku eskalován z důvodu spekulací na blížící se ukončení kurzového závazku ČNB, přičemž vliv na tržní očekávání v tomto ohledu měly zejména údaje o růstu inflace v české ekonomice. Vývoj bilance ČNB naznačuje, že centrální banka musela výrazně intervenovat zejména v první polovině ledna, nicméně koruna zůstala v hledáčku hráčů na devizových trzích i poté. ČNB tak musela intervenovat, aby korunu udržela nad úrovní 27 za euro. S tím, jak kurzový závazek ČNB zruší nejdříve v letošním druhém čtvrtletí, lze na devizovém očekávat zajímavý vývoj i v nejbližších dvou měsících. Nicméně, řada investorů si začíná být vědoma skutečnosti, že spekulativní pozice na budoucí posílení koruny jsou již enormně vysoké a trh tak může být o něco opatrnější. Respektive, v samotném únoru se vysoký objem devizových intervencí, jenž byl dle všeho realizován letos v lednu, pravděpodobně opakovat nebude.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *