CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

Filip Duchoň a Karel Šulc: Fúze Fincentra a Swiss Life Select je formální tečka

 

Finančně poradenské společnosti Fincentrum a Swiss Life Select pod společným vlastníkem čeká fúze. „Nejedná se o nijak složitý proces,“ vysvětluje Karel Šulc, CEO Swiss Life Select ČR. Co se změní podle něj a Filipa Duchoně, CEO společnosti Fincentrum?

Loading 

Fincentrum se po prodeji švýcarské skupině Swiss Life spojuje se Swiss Life Select, který stejná skupina koupila před šesti lety. Jak ke sloučení dojde?

Filip Duchoň: Swiss Life International v rámci pravidel správného hospodáře rozhodla, že se obě české entity spojí. Bude to fúze sloučením, kdy nový název společnosti bude Fincentrum & Swiss Life Select a.s. a tato bude působit pod stávajícím IČ společnosti Fincentrum a.s.

Přestože dojde k formálnímu sloučení entit bude finální subjekt provozovat dvě značky a dvě obchodní sítě. Pravidla, která platí v jednotlivých obchodních sítích Swiss Life Select a Fincentrum, zůstanou nedotčená – kariéra, smlouvy o spolupráci, personální obsazení. Složení vedení nově vzniklého subjektu bude totožné se současným vedením Fincentra pod mým vedením.

Zároveň mezi oběma sítěmi existuje pomyslná čínská zeď, kdy nebude docházet k přechodům poradců z jedné značky pod druhou.

Fúze bude mít dopad na obchodní vztahy s našimi partnery, které nebudou nadále řízeny ze dvou míst, tedy ze dvou centrál, ale jen z centrály jedné. To i pro ně bude znamenat ulehčení, neboť se zruší jedna sada smluvní dokumentace.

REKLAMA

Zároveň se ale finanční instituce musí připravit na větší vyjednávací sílu Fincentra spojeného se Swiss Life Select. S vyšším obratem je možné vyjednat příznivější podmínky.

Karel Šulc: To určitě ano. Jen bych upřesnil, že se nejedná jen o Českou republiku, ale v rámci strategie Swiss Life International se naše směřování v rámci produktového vyjednávání orientuje na celý region CEE, tedy Česká republika, Slovensko a Rakousko, kde spojujeme síly. V tomto regionu jsme jednoznačnou jedničkou výrazně vzdálenou jakékoli konkurenci.

Středoevropský pohled mimo jiné vede i k racionalizaci při vývoji IT systému, který nás v brzké době čeká. Např. u PSD 2 je to nový klientský portál. Ostatně PSD 2 je typickým výsledkem ve spojování regionu CEE.

Filip Duchoň: Navíc to pro naše obchodní partnery žádné velké překvapení nebude. Setkáváme se pravidelně a bavíme se o produktových inovacích a o podmínkách spolupráce. A to, že dojde ke sloučení, naši partneři vědí dlouho dopředu. A že s nimi jednáme jako jeden celek, platí již od podzimu loňského roku.

Naši kolegové v síti již jistě zaregistrovali, že celá řada změn k lepšímu již proběhla a v celé řadě oblastí máme již nadstandardní podmínky ve srovnání se zbytkem trhu.

Fincentrum a Swiss Life Select spolupracují zpravidla se stejnými partnery, které využívá celý finančně zprostředkovatelský trh. Jak to ale bude u partnerů, kteří spolupracují jen s jednou ze společností?

Karel Šulc: Ti se stanou automaticky partnery i pro toho druhého.

REKLAMA

Filip Duchoň: Přičemž ani ve Swiss Life Select ani ve Fincentru nedržíme nikoho za nohu u topení, že musí sepisovat nějaké smlouvy. Rozšíří se o něco nabídka o firmy, které nejsou v průniku obou společností, ale jedná se jen o jednotky partnerů.

Smlouvy s partnery i spolupracovníky budou platit bez jakýchkoli dodatků automaticky i nadále pro obě značky.

Fincentrum v současné době nespolupracuje s Českou spořitelnou, se kterou Swiss Life Select spolupracuje. Jak to bude v tomto případě?

Filip Duchoň: Jsem rád, že vám dnes můžu odpovědět úplně přesně. S Českou spořitelnou, Českou spořitelnou – penzijní společností a Stavební spořitelnou České spořitelny začínáme spolupracovat od 1. září tohoto roku. Dohodli jsme se na tom s vedením této instituce a završili jsme tak několikaměsíční jednání.

Jsem rád, že se to podařilo a že od září budeme mít v nabídce kompletní portfolio hypotečních úvěrů. A nejen jich, ale i penzijních produktů ČS PS a produktů stavebního spoření a překlenovacích úvěrů od Buřinky. Musím říci, že zásadní roli v naší diskuzi sehrála skutečnost, že máme nové vedení a zejména nového akcionáře, a to, že je jím právě Swiss Life.

Pro finanční poradce má fúze přínos rozšíření nabídky produktů, které mohou svým klientům nabídnout. Jaké další výhody bude pro poradce mít?

Filip Duchoň: Je potřeba to vnímat komplexně. Fúze jako taková není až tak důležitá. Je to formální krok. Pro poradce je z mého pohledu významné to, že velká evropská finanční skupina před rokem vstoupila do Fincentra. Z toho plyne celá řada výhod, které to přineslo.

REKLAMA

Jedna z výhod ze vstupu velkého evropského hráče do Fincentra je např. zavedení Partnerského programu, který produktivním lidem ze sítě, jak z oblasti poradců nebo ředitelů, dává možnost participovat na výsledcích Fincentra za extrémně výhodných podmínek. Fincentrum mělo již v minulosti akciový program, z něho jsme načerpali zkušenosti, vylepšili jsme ho a investor do tohoto programu dává ekvivalent zhruba 6 mil. EUR, které dává k dispozici našim spolupracovníkům. Navíc formou Partnerské rady dává možnost spolupracovníkům podílet se i na řízení Fincentra.

Dále to přináší synergický efekt při jednání s obchodními partnery. To víc pocítí kolegové ze Swiss Life Select, kde již v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku došlo k přenastavení provizních i servisních podmínek s celou řadou finančních institucí. Fincentrum i samo o sobě bylo větším hráčem než Swiss Life Select a naše obchodní podmínky se přenesly i na naši novou sestru. V oblasti investic naši kolegové již zaznamenali změny k lepšímu nejen v odměňování.

A samozřejmě je to i větší síla při tvorbě IT projektů, jako je PSD 2, nový klientský portál, BlackRock strategie, zavedení investičního poradenství do Fincentra, ke kterému bychom možná ještě nesáhli, pokud bychom měli finančního a nikoli strategického investora. S tím souvisí i vývoj dalších online řešení, která těží z rozpočtu finanční skupiny. Díky tomu si můžeme dovolit robustnější řešení.

Co vás nejvíc překvapilo při přípravě fúze?

Karel Šulc: Asi nic, co by nás zásadně překvapilo, není. Nejedná se o nijak složitý proces. Je tam hromada úprav dokumentace, to ano.

Začíná se konsolidovat organizace práce, zejména na úrovni back-office, kde došlo ke zpružnění některých činností, dojde ke zpružnění některých procesů v IT…

Filip Duchoň: Celá řada lidí už dnes oceňuje značku Swiss Life, která je tu již 160 let. Větší garance než tato společnost vám nikdo nedá. A všichni to ocení v momentě, kdy se přestane dařit ekonomice a přijde nějaká další krize. Všichni víme, že to pomine a že akcie zase narostou. Jenže v období nejistoty je švýcarská značka jistotou stability. A i v rámci Švýcarska je Swiss Life jednou z nejvýznamnějších společností.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 20 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Insider

  24 července, 2019

  Na finančně poradenském trhu se nicméně od letošního jara proslýchá, že až 1000 poradců z Fincentra má namířeno ke konkurenci, především do Broker Trustu. Po zkušenostech z minulých odchodů, které potkaly jiné společnosti, se však toto číslo pravděpodobně ustálí na 500 až 600 poradcích. I tak půjde o významný přesun nejen v rámci poradenských sítí, ale každopádně také v produkci. V obratu Fincentra se to naplno projeví příští rok.

  Zdroj: https://poradci-sobe.cz/poradenske-firmy/fincentrum-a-swiss-life-obnovi-spolupraci-s-ceskou-sporitelnou/

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 července, 2019

  Zřejmě nasloucháte pod stovkami postelí. Nebo jste se setkal s tisíci lidmi z Fincentra osobně a máte podepsané vyjádření, že to udělají, s ověřeným podpisem?

  Odpovědět

 • Insider

  25 července, 2019

  Vážený pane Hanzle,
  přečtete-li si můj příspěvek pozorně, zjistíte, že se odvolávám na veřejný odkaz na stránkách Poradci-Sobě.cz. Nicméně od Vás mne tato reakce vůbec nepřekvapuje :0)

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 července, 2019

  Milý pane Zevnitř, ono se někde něco proslýchá? Kdo to slyšel? Vy jste mi ale telátko!

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  25 července, 2019

  Chtěl jsem vám jen sdělit, že entropie informace, kterou jste horlivě převzal z toho webu, je nulová. Jako každý dohad, mlácení prázdné slámy. Možná někdo vypustil pokusný balónek a čeká, jak se rozkýhají husy. Třeba ten někdo je majitelem Broker Trustu. Vy jste znám tím, že horlivě přetiskujete odkazy na kdejaké dohady. Proto jsem se vás zeptal, zda to máte z třetí ruky z doslechu, nebo to víte určitě, tedy zda máte důkazy.
  Pokud jde o samotné Fincentrum, osobně jsem moc rád, že tam již 5,5 roku nejsem a nikomu z jeho sítě nezávidím situaci, že jej už podruhé prodali, ačkoliv to před lednem 2013 vehementně popírali. Fincentrum nikdy nebude na prodej, hřímali majitelé.
  Nevěřím, že by stovky lidí chtěly odejít, Fincentrum má dobrou kvalitu. Pokud se to není kachna, Swiss Life udělal špatný obchod.

  Odpovědět

 • Insider

  26 července, 2019

  Od Vás jako vždy úsměvné. Co k tomu dodat? Chtěl bych mít pane Hanzle Vaše starosti :0)

  Odpovědět

 • Mira

  25 července, 2019

  Pro poradce Fincentra to bude tvrdé procitnutí. A jestli je pravda, že sovky poradců Fincentra jsou na odchodu, tak se jim ale vůbec nedivím.

  Odpovědět

 • vašek

  25 července, 2019

  Sice je mi do toho prd, ale nerozumím té dualitě („čínská zeď, „kariéra“,…“), když formálně dochází ke sloučení. To je další z mezikroků s tím, že třeba za dva roky zůstane již jen jeden brand? Když bude chtít např. poradce z FCT sítě přejít do SLS sítě, tak mu to zakážou i přesto, že třeba pohrozí odchodem úplně mimo? Asi ne, že 🙂 Mají ty dvě „sítě“ odlišnou cílovou klientelu nebo odlišnosti v přístupu k poradcům? Přijde mi to jako nepřirozené, neklasické řešení, ale přeji všem, ať se jim daří.

  Odpovědět

 • Bobeš

  26 července, 2019

  Jako laik vůbec nechápu co vlastně Fincentrum prodalo. Produkty patří jednotlivým finančním
  ústavům, obchodníci můžou kdykoliv odejít. Nějaký zázračný systém na produkci také nemají,
  ustavičné vylepšování smluv jiných obchodníků také nepůjde donekonečna.

  Odpovědět

 • Bambula

  26 července, 2019

  Prodali značku a její potenciál v podobě stávajících poradců (rozuměj schopnosti prodávat produkty = dělat produkci = generovat zisk pro majitele/ akcionáře). Nic víc a nic míň.

  Odpovědět

 • Mi

  12 října, 2019

  Nikdo nic neprodal, je to fúze. Pokud někdo z Vás nechápe význam slova fúze, tak je to spojení svou společností v jednu akciovou, v tomto případě.

  Odpovědět

 • Mi

  12 října, 2019

  Nikdo nic neprodal, je to fúze. Pokud někdo z Vás nechápe význam slova fúze, tak je to spojení např. dvou společností v jednu – akciovou, v tomto případě.

  Odpovědět

 • Partnersak

  12 října, 2019

  Vzhledem k tomu, že jedna strana předala vlastnické právo na Fincentru za úplatu SLI, tak se jedná o prodej, minimálně z pohledu investičních fondů a akcionářů Fincentra.
  To že SLI pak rozhodlo zachovat obě značky je už irrelevantní.

  Odpovědět

 • Bandita

  27 července, 2019

  Dobrý den, ano je to pravda min. 3 ZŘ odchází a berou sebou cca 300-400 poradců. Tohle číslo podle mě bohužel není konečné 😂.

  Odpovědět

 • Insider

  27 července, 2019

  A netušíte, z jakého důvodu chtějí odejít? Aby ke konkurenci odešlo několik set poradců, pro to už musí být sakra pořádný důvod.

  Odpovědět

 • Bandita

  27 července, 2019

  Založili si vlastní společnost a budou nějakou dobu pod B a pak se úplně osamostatní… Ve všem jsou kačky 😉..

  Odpovědět

 • Miloš

  27 července, 2019

  otázkou je, pro koho ty kačky a jak velké kačky to jsou pro masu ve srovnání k riziku změny prostředí, změny pravidel, změny zaběhlých procesů a používaných nástrojů atd. je jasné, že lídři si přijdou na kačky i na hodnotu. Otázkou je, co jejich lidi? a co Stuchlík s Nejedlým….

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 července, 2019

  Jsem překvapený.

  Odpovědět

 • Finsider

  8 srpna, 2019

  Filip Duchoň z Fincentra obviňuje odchozí zemské ředitele z šíření lží a pomluv. Dostal se k nám do redakce materiál, jehož autenticitu jsme vyhodnotili jako pravou. Jedná se o interní video společnosti Fincentrum. Je dosti zajímavé, protože v jednom materiálu potvrzuje všechny naše dříve uvedené informace.

  http://finsider.cz/finance/filip-duchon-obvinuje-odchozi-zemske-reditele-z-sireni-lzi-a-pomluv/

  Odpovědět

 • 8 srpna, 2019

  Tak interní video Fincentra jsem zhlédnul a ve výrazu aktérů je vidět (a cítit) strach, zděšení, panika a beznaděj. Zda je Broker Trust k prodeji či nikoliv netuším, k tomu by se měl asi vyjádřit sám Zdeněk Sluka. Video jen potvrzuje dlouho trvající trend, a to postupný a systematický odchod poradců z MLM firem do svobodnějšího prostředí. Odchod těchto tří zemských ředitelů Fincentrum setsakramentsky pocítí…

  Odpovědět