Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Evropská centrální banka zmírnila měnovou politiku snížením depo sazby, plánuje obnovit nákupy dluhopisů

Banky 12.09.2019 | 15:26 0 Komentářů

Evropská centrální banka se na dnešním zasedání usnesla na snížení depozitní sazby na rekordní minimum a to mínus 0,5 procenta z dosavadních 0,4 procenta. Taktéž uvedla, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů v objemu 20 milionů eur měsíčně. ECB takto reaguje na hrozby recese a nízkou inflaci, která v eurozóně panuje.

ECB se usnesla na zavedení záporné depozitní sazby a to mínus 0,5 procenta, čímž chce podnítit komerční banky k poskytování úvěrů. Základní úroková sazba zůstala beze změn, tudíž na nule.

Hospodářský růst v eurozóně se potýká s neustálým zpomalováním. Ve druhém čtvrtletí zaznamenal pokles o polovinu vůči prvnímu čtvrtletí na 0,2 procenta. Inflace, kterou chtěla ECB držet v mezích okolo dvou procent se na konci srpna pohybovala kolem jednoho procenta, což cíl ECB úplně nenaplnilo. Ekonomika v Evropě se potýká globální nejistotou na trzích, a to zvláště kvůli nejistotě ohledně britského brexitu a obchodní války mezi USA a Čínou. Německu hrozí z 60 procent recese, podle agentury Reuters a jejího indexu hrozby recese.

Nákup dluhopisů ECB ukončila minulý prosinec, poté co do ekonomiky přičerpala kolem 2,6 bilionu eur. Snižování sazeb se rozchází s předpoklady, že by tento rok mohla úrokové sazby spíše navyšovat.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.