Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

ECB se bude snažit dál brnkat na holubičí strunu, i kvůli výsledku italských voleb…

BankyInvestice 05.03.2018 | 15:47 0 Komentářů

V tomto týdnu velkou část pozornosti přitáhne zasedání ECB. I přes sílící politické napětí zůstávají díky měnové expanzi ECB rizikové přirážky na dluhopisech jižních zemí eurozóny velice nízké.

S blížícím se koncem politiky QE (pumpování likvidity na trhy) však bude pro ECB složité vyladit komunikaci tak, aby nenastartovala “panickou protireakci” – výprodej dluhopisů spojený s nárůstem rizikových marží v slabších koutech eurozóny.

Březnové zasedání ale takovou lavinu podle nás zatím neutrhne. Mario Draghi se podle našeho názoru bude snažit držet současnou “holubičí” rétoriku – tj. nechá ve hře natažení měnové expanze, pokud by bylo zapotřebí. I když takovému scénáři (natažení QE) na trzích nikdo nevěří, setrvávání v holubičí rétorice udržuje mezi investory očekávání jen “velice pomalého” otočení měnově-politického kormidla v eurozóně. I když se oficiální komentář ECB pravděpodobně nezmění, je otázkou, jak Mario Draghi na tiskové konferenci bude hovořit o různých názorech uvnitř ECB. Zdá se, že jestřábí křídlo v čele s Jensem Weidmannem v posledních měsících sílilo a hlasitě byli slyšet i jeho jiní členové, například Benoit Coeure (z francouzské centrální banky). To samo o sobě zatím podle nás nespustí na dluhopisových trzích revoluci.

Těžší otázkou je, jak ECB zareaguje na výsledky italských voleb, resp. jak bude vnímat reakci trhů, zejména pak italských vládních dluhopisů a zprostředkovaně i eura. Poslední odhady totiž ukazují na to, že anti-systémové strany (hnutí Pět hvězd a Liga severu) získaly v parlamentu bezpečnou většinu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.