CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.453 -1,09%

CZK/£ 29.283 +0,78%

CZK/CHF 23.634 +0,23%

18. 01. 2018

0 komentářů

ECB se nelíbí silné euro, těžko ho ale dokáže zastavit…

 

Evropští centrální bankéři bijí na poplach. Prudké zisky eura se jim přestávají líbit. Ekonomika eurozóny sice jede na plný plyn, ale inflace zatím rozhodně nepředvádí žádné zázraky – aktuálně se pohybuje na 1,4 % a podle poslední prognózy ECB se k 2% cíli nevrátí ani do roku 2020. 

Poslední prosincová prognóza ECB přitom navíc staví svůj odhad inflace na kurzu 1,17 EUR/USD – dnešní kurz eura je přitom o více než 5 % silnější! I proto řada centrálních bankéřů z ECB včetně viceprezidenta Constancia v posledních dnech silné euro kritizovala. Otázkou je, zda ECB dokáže v boji proti silnému euru nabídnout něco jiného než “pouhé” slovní intervence…, tomu popravdě moc nevěříme.

Za prvé proto, že ekonomice eurozóny se daří velice dobře, je v pokročilé fázi oživení hnané vpřed trhem práce a domácí spotřebou. V tuto chvíli tak podle nás těžko silnější euro výrazněji ohrozí ekonomiku jako takovou. Může spíš tlačit dolů ceny dováženého zboží, což ve finále nemusí být pro spotřebu ani investice úplně špatná zpráva…, jen inflaci to teoreticky může tlačit dál hlouběji pod cíl ECB.
I to ale není jisté, protože na globálních trzích vedle padajícího dolaru pozorujeme také rostoucí ceny ropy. Vyšší ceny ropy a energií mohou do značné míry efekt silnějšího dolaru vykompenzovat.

Navíc je třeba vzít v potaz, že měnová politika ECB je stále extrémně uvolněná. Sotva si lze představit, že by ECB měnila své plány na “velice opatrný” ústup z měnové expanze jen kvůli těžko předvídatelným pohybům volatilního kurzu.

I proto zatím neměníme nic na našem letošním výhledu na ECB. Počítáme s tím, že ke změně v super-holubičí komunikaci dojde v dubnu po italských volbách. ECB pak ukončí QE v září a na první růst sazeb se můžeme teoreticky těšit na začátku roku 2019… Pokud budeme mít pravdu, znamená to zatím na začátku roku stále velice příznivé podmínky i pro českou korunu (bude těžit z pokračující měnové expanze v EMU). Sázkaři na její zisky mohou znejistět až v průběhu druhého a třetího kvartálu s blížícím se koncem QE v eurozóně.

REKLAMA

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová reforma v ČR

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022

Analýza ekonomického důsledku rusko-ukrajinského konfliktu – čeká nás stagflace

Rusko-ukrajinský konflikt vyvolal otřesy na finančních trzích a výrazně zvýšil nejistotu ohledně oživení světové ekonomiky. Společnost Coface ve své analýze varuje, že vyšší ceny komodit zesilují hrozbu dlouhodobě vysoké inflace ve světové ekonomice, která zvyšuje riziko stagflace a sociálních nepokojů.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.