CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

17. 10. 2019

0 komentářů

Dohoda o brexitu, pokud bude schválena a zdárně se naplní, sama o sobě napomůže zlepšit náladu v západoevropských ekonomikách

 

Dle čerstvých zpráv byla dosažena dohoda o brexitu, jež je prezentována coby přijatelná pro všechny zúčastněné strany. Jak premiér Johnson, tak šéf Evropské komise Juncker doporučují dohodu ke schválení.

Loading 


Po dlouhých vyjednáváních, která byla ještě dnes ráno v patové situaci kvůli nesouhlasu severoirské Demokratické unionistické strany, se tak zdá, že spějeme ke scénáři, kdy proběhne řízený brexit, tedy že odchod Spojeného království proběhne na základně dohod a bez chaosu.

Reakce finančních trhů není překvapivá: britská libra v reakci na zprávu o dohodě posiluje, rostou akciové trhy, rostou také výnosy bezrizikových aktiv, například německých státních dluhopisů, zatímco americký dolar klesl.
Na oznámení o dohodě o brexitu také pozitivně reagují středoevropské měny včetně české koruny: koruna posílila pod úroveň 25,70 za euro a své zisky může dále prohloubit.

Pokud bude dohoda o brexitu všemi zúčastněnými stranami a institucemi schválena, tak by to znamenalo, že pro Evropu a globální ekonomiku jako celek odpadne jedna z velkých nejistot, jež v uplynulých měsících nepříznivě působila na hospodářský růst.

Zejména pro evropské firmy byla nejistota ohledně brexitu velmi nepříjemná a vedla k omezování investičních výdajů, což mělo následně nepříznivý dopad na evropský průmysl a hospodářskou aktivitu jako celek.

Dohoda o brexitu, pokud bude schválena a zdárně se naplní, sama o sobě napomůže zlepšit náladu v západoevropských ekonomikách, obdobně příznivý dopad by měla mít i na středoevropský region.

REKLAMA

Ve výhledu na rok 2020 bychom tak mohli přepsat směrem nahoru výhled hospodářského růstu v eurozóně, což by vedlo k vyššímu optimismu též ve výhledu pro českou ekonomiku.
Česká měna by v takovém scénáři mohla posílit více, než finanční trh dosud předpokládal.
ČNB by se ale zároveň mohla více soustředit na inflační rizika, spjatá s vývojem v tuzemské ekonomice, neboť by opadlo jedno z výrazných vnějších rizik.

Stále je ale potřeba udržovat určitou opatrnost, neboť severoirská Demokratická unionistická strana po zveřejnění nové dohody zopakovala, že tuto dohodu nemůže podpořit a skepticky se vyjadřují i britští labouristé.
Vedle brexitu jsou zde pak ještě další rizika, jež mají na globální ekonomiku nepříznivý vliv, zejména vývoj na poli obchodních válek.

Zpráva o dosažení dohody o brexitu je po nekonečném období nejistot opravdu vítanou zprávou, stále ale není garantováno, že tato dohoda bude skutečně schválena.
Pokud dohoda o brexitu schválena bude, tak finanční trhy mohou pokračovat ve směru, jenž ve své reakci nabraly v prvních minutách po zveřejnění zprávy o dohodě, včetně posilování české měny.
Pokud by ale dohoda opět spadla pod stůl, byla by to nepříznivá zpráva jak pro finanční trhy, tak pro evropskou ekonomiku, středoevropský region nevyjímaje.

Opatrnost je tak i nadále namístě.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

brexit

Brexit: Never ending story

Zdroj: Pixabay.com Brexit přináší obtíže řadě mezinárodně působících firem, dopady můžeme pocítit i u nás. Smlouva je navíc stále předmětem sporů. Aktuálně jde opět o Severní Irsko.

Text: Karel Pučelík

26. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *