Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

Brexit: dohoda nebo další odklad?

17.10.2019 | 11:05 0 Komentářů

Borisi Johnsonovi ubíhá čas. Zbývají už jen tři dny na dosažení fungující smlouvy o brexitu, než 19. října vstoupí v platnost ustanovení zákona o odchodu z EU, tzv. „zákona Benn“. To by automaticky vedlo ke třetímu prodloužení lhůty, a to do konce ledna 2020.

V každém případě to vypadá, že další prodloužení je v krátkém období tím nejpravděpodobnějším řešením. V posledních dnech se také znovu objevila naděje na dosažení dohody, avšak náš základní scénář dále trvá na prodloužení článku 50, což by mohlo otevřít cestu k předčasným volbám na konci listopadu nebo na začátku prosince.

Provedení brexitu k 31. říjnu však brání několik technických a politických překážek. V Británii neexistuje politický konsenzus o brexitu a události v nadcházejících dnech mohou nejistotu ještě zvýšit. Nedávno jsem mluvil se svým známým, který pracuje v Bruselu v Evropském ekonomickém a sociálním výboru. Ten se setkal se skotským poslancem EP a předsedou Výboru pro evropské záležitosti britského parlamentu. Na britské straně vlastně nikdo vůbec netuší, co se bude dít. Nejistota je obrovská.

Představte si, že v poslední chvíli dojde k pozitivnímu překvapení a 17. října dojde k uzavření dohody s Evropskou radou. Britská Dolní sněmovna bude mít pouhé dva dny na to, aby před lhůtou 19. října přezkoumala jednu z nejzásadnějších dohod o budoucnosti Spojeného království a hlasovala o ní. To je jistě nedostatečná doba, a proto Velká Británie pravděpodobně požádá o prodloužení lhůty. Přidejme k tomu skutečnost, že i v případě dosažení dohody je nejisté, zda proevropská opozice něco takového premiérovi Johnsonovi umožní. Měli bychom se připravit, že 19. října přistoupí aliance pro setrvání v EU k většímu tlaku na uzavření dohody s EU, která bude předmětem potvrzujícího referenda. Na to bude potřeba prodloužení o dalších 6 měsíců.

Dopady na měnový pár EUR/GBP

  • Dohoda o brexitu (s technickým prodloužením). EUR/GBP: 0,84-0,85
  • Prodloužení brexitu bez naděje na brzkou dohodu. EUR/GBP: 0,90-0,91
  • Brexit bez dohody. EUR/GBP: 0,95-1,0

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.