Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Brexit a celní války: Vliv nejistoty na ekonomiku

Vývoj ekonomiky 03.10.2019 | 11:06 0 Komentářů

Na stránkách Financial Times upozornil investor a ekonom Gavyn Davies na skutečnost, že nejistota již nemizí tak jako v minulosti po konkrétních událostech, ale setrvává. Odcházející guvernér Bank of England Mark Carney ve spojitosti s brexitem použil pojem „zakořeňující nejistota“.

Velká Británie momentálně prochází nikoliv přechodným propadem důvěry, ale šokem. Trpí tím investice a produktivita. Politický vývoj okolo brexitu nenasvědčuje výraznému zlepšení. Tímto negativním dopadem se Bank of England intenzivně zabývá a Carney uvádí, že podobné změny můžeme zaznamenat i v globální ekonomice.

„To, co začalo jako odvetná cla, může skončit narušením vzájemných vztahů mezi USA a Čínou,“ upozorňuje Davies. Prezident Trump připouští i to, že by USA mohly ukončit členství ve WTO, a to v případě, že začnou zavádět cla na dovoz specifických zemí. „Není zřejmé, zda má prezident pravomoc podniknout takový krok bez schválení Kongresu… Doposud ale ukazoval, že je schopen agresivně zavádět cla, aniž by se Kongresu ptal,“ dodává.

Firmy podle ekonoma nemohou rizika související s nejistotou ignorovat. Budou nuceny navyšovat rizikové prémie, což povede k poklesu produktivních investic. Může se tedy opakovat situace z doby finanční krize po roce 2008. „Globální šok může mít dopad slabší, ovšem déletrvající,“ uvádí Davies.

Zdroj: Patria.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.