Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Co přineslo červencové zasedání ECB? Co z toho plyne pro euro?

Investice 04.07.2014 | 12:19 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) ponechala na svém včerejším zasedání monetární politiku beze změny. Prezident Mario Draghi uvedl, že opatření přijatá na červnovém zasedání pomohou zvýšit inflaci a podpořit poskytování půjček komerčními bankami.

Nicméně dodal, že ECB je připravena začít tisknout peníze (QE) v případě, že by přijatá opatření z předchozího měsíce nebyla dostatečná. Rovněž dodal, že měnový výbor je v jednomyslné shodě použít netradiční nástroje monetární politiky v souvislosti s jeho mandátem v případě rizika prodlouženého období nízké inflace. Proto výbor zintenzivnil přípravné práce na programu nákupu aktiv. Draghi také uvedl, že riziko podobné japonské deflaci v ekonomice eurozóny nevidí.

Centrální banka rovněž změnila svůj rozvrh pravidelných zasedání. Od ledna příštího roku se bude bankovní rada scházet každých 6 týdnů a bude zveřejňovat zápis ze svého zasedání, čímž plánuje zvýšit transparentnost komunikace s finančním trhem.

Co se týče měnového kurzu eura, tak na toto téma Mario Draghi uvedl, že výše kurzu není cílem ECB – ta cíluje pouze cenovou hladinu v souvislosti s jejím mandátem cenové stability. Měnový kurz je však důležitý pro vývoj inflace, proto je nyní velmi pozorně sledován centrální bankou.

Co se týče operací TLTRO neboli 4 letých levných půjček v objemu až 1 bilionu eur komerčním bankám, tak u nich bude ECB monitorovat, zdali tyto finanční prostředky skutečně směřují k malým a středním podnikům ve formě půjček. V případě, že je budou banky využívat pro investice na finančních trzích, budou muset levné peníze ECB vrátit.

Fakta TLTRO – cílené LTRO (long term refinancing operations)

  • Draghi nepotvrdil předchozí tvrzení, že úrokové sazby zůstanou nezměněné do konce roku 2016, pravděpodobně proto, aby zvýšil zájem bank o program TLTRO.
  • Banky si prostřednictvím tohoto programu budou moci půjčit až 1 bilion eur na 4 roky se sazbou 0,25 procenta.
  •  První prostředky ve výši 400 mld. eur mohou bankovní domy získat již letos, a to prostřednictvím 2 aukcí v září a prosinci, což odpovídá objemu 7 procent již poskytnutých půjček firmám a domácnostem na bankovních knihách vyjma hypotekárních úvěrů. Další prostředky zhruba v hodnotě 600 mld. eur budou komerčním bankám poskytnuty v letech 2015 – 2016 prostřednictvím 6 aukcí.
  •  Cílem programu je podpořit půjčování peněz hlavně malým a středním firmám v jihoevropské periférii.
  •  ECB by se chtěla vyhnout tomu, aby banky tyto prostředky využily na nákup státních dluhopisů, nebo podpořily nemovitostní bublinu.
  •  V případě, že komerční banky nevyužijí levné peníze od ECB k poskytování půjček, ale k jiným účelům, budou je muset po revizi za 2 roky vrátit ECB, nicméně bez žádné pokuty.

ECB včera nepřijala žádná nová monetární opatření. Nicméně slova, že banka připravuje a skutečně zamýšlí QE, jsou pro euro mírně negativní. Avšak tento krok ECB zrealizuje (jestli vůbec) až příští rok.  Slova, že banka měnový kurz eura pečlivě sleduje, znamenají, že by ho ráda viděla níže, což je pro euro rovněž negativní. Proti euru hraje i navýší objemu programu TLTRO. Celkově byl však včerejší pohyb EUR/USD hlavně ve vleku samotného dolaru, který po NFP výrazně posílil. Opětovné testování úrovně 1,35 proto nevylučujeme.

Michala Moravcová, Bossa.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.