Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Česká spořitelna za tři čtvrtletí mírně navýšila zisk

Banky 02.11.2018 | 10:25 0 Komentářů

Čistý zisk České spořitelny za první tři čtvrtletí letošního roku mírně vzrostl o 1,2 procenta na 11,7 miliardy korun. Výrazněji se zvýšil provozní zisk, a to o 5,4 procenta na 15 miliard korun. Nejvíce se na růstu čistého zisku podílely rostoucí čisté úrokové výnosy.

„Portfolio hypoték překročilo hranici 250 miliard korun. Dokázali jsme výrazně růst v úvěrech fyzickým osobám i korporátním klientům,“ uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny. „Za důležité považuji i meziroční zlepšení ukazatele poměru provozních nákladů a výnosů, které potvrzuje, že se nám daří zvyšovat i naši vlastní efektivitu.“

Růst čistého úrokového výnosu ovlivnily především rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. „Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům poklesla na 2,13 %, důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na marže na trhu,“ uvedla Česká spořitelna v tiskové zprávě.

Mateřské Erste Group se podařilo za prvních devět měsíců tohoto roku navýšit čistý zisk o 24,4 procenta na 1,23 miliardy eur. „Všechny naše domácí trhy se těší solidnímu hospodářskému růstu; velmi dobře si vedeme v oblasti retailu i SME, zvyšuje se celkový objem úvěrů (+6,3 % od začátku roku) i vkladů (+5,9 % od začátku roku); rovněž jsme navýšili svou digitální výhodu a zlepšili zákaznickou zkušenost díky naší panevropské digitální platformě George, kterou již využívají více než tři miliony zákazníků na čtyřech trzích,“ říká Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group Bank AG.

Na začátku října rozhodla valná hromada České spořitelny o vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie přejdou na majoritního vlastníka Erste Group 6. listopad. Drobní akcionáři získají 1 328 korun za každou akcii České spořitelny.

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny, Erste Group

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.