Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Cena lithia padá, stejně tak akcie těžařských firem

Lithium, které je důležitou surovinou pro baterie výrazně zlevňuje. Ceny jsou o 35 procent nižší než na počátku loňského roku. Pád cen provází i propad akcií těžařských společností.

Padají též akcie společnosti European Metals Holdings, která se chystá těžit na Cínovci. Částka ve výši 870 milionů korun, kterou měl ČEZ za majoritu v australské společnosti zaplatit, se tak zdá jako příliš vysoká. „Valuace je oproti aktuální situaci na trhu dosti vysoká. Při převzetí majoritního podílu je však výrazná prémie oproti tržní ceně pochopitelná kvůli nalákání původních akcionářů,“ komentuje analytik Colosseum Petr Lajsek. Pád cen ČEZ nepovažuje nutně za nevýhodu. Podle mluvčího Ladislava Kříže je hodnocení součástí probíhajícího due dilligence.

„Těžaři lithia v posledních letech výrazně navyšovali produkci, čímž způsobili převis nabídky nad poptávkou. K propadu cen přispívá i ochabující poptávka na čínském trhu,“ říká analytik Cyrrus Tomáš Pfeiler. „Poptávka po lithiu se má do konce roku 2028 zvyšovat tempem dvaceti procent ročně. Uspokojení tak masivního růstu poptávky bude pro těžaře složité i přes velké investice a v dlouhém období by tak cena lithia měla růst,“ dodává Lejsek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.