CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: redakce

07. 07. 2020

4 komentáře

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

 

Před pár dny zaplnily novinové titulky informace o výši dividendy, kterou svým akcionářům vyplatí společnost ČEZ – letos to bude 34 korun na akcii. Jak bude dividenda u polostátního ČEZu vysoká, poutá pozornost každoročně, energetický gigant je však pouze jednou z mnoha společností, které se o svůj zisk s akcionáři takto dělí. V USA jsou desítky společností, které vyplácejí dividendy dokonce nepřetržitě 25 a více let. Dividendy jsou pro některé investory podstatným faktorem při nákupu akcií. Jak na ně nahlížet a na co si dát pozor?

Loading 

Koupí akcií některé z obchodovaných společností mají akcionáři právo podílet se na výsledcích jejího hospodaření, a to nejen na růstu ceny nakoupených akcií, když se společnosti daří, ale často také ve formě dividendy – podílu na zisku. Na to, v čem je dividenda pro investora dobrá, existuje více pohledů.

Jaké jsou výhody dividend

První je trochu přízemní, ale není na něm nic špatného. Vyplacenou dividendu mohu jednoduše utratit a udělat si radost s vědomím, že mi potěšení zaplatila „moje firma“.

Mohu si také díky dividendě snížit svoje náklady. Vezměme si například ČEZ. Pokud se moje roční účty za elektřinu pohybují kolem 15 000 korun, mohu využít právě dividendu, kterou mi každý rok ČEZ vyplatí, abych snížil svoje vlastní náklady. Část faktury si tak zaplatí energetická společnost sama a na mě již zbude nižší částka. Mám kamaráda, který díky dividendám neplatí za elektřinu ve svém domě zhola nic.

Dividenda každoročně snižuje moje počáteční náklady na pořízení akcií. Kupříkladu v únoru roku 2009 jsem koupil akcie americké tabákové společnosti Altria za 16 dolarů a třicet centů. V té době byl dividendový výnos akcie devět a čtvrt procenta. Za jedenáct let, po které jsem Altrii věrný, jsem po zdanění dostal na každou akcii více než 21 dolarů. Kupecké počty říkají, že moje aktuální pořizovací cena těchto akcií je téměř mínus pět dolarů za akcii. Jsem tedy v situaci, kdy jsou moje pořizovací náklady záporné.

REKLAMA

Altria mi za nákup jejích akcií dobře zaplatila. Díky pravidelnému zvyšování dividendy je můj současný dividendový výnos z této investice nad dvaceti procenty. Koupím-li tedy teď akcie ČEZu za 500 korun, při současné dividendě 34 korun na akcii, mně společnost celou moji počáteční investici do patnácti let zaplatí. Akcie pak budu mít zadarmo, a dál se budu těšit z každoroční dividendy.

V době prakticky nulových úrokových sazeb na všech typech běžných i spořicích účtů a rostoucí inflace dokážou dividendy peníze uložené do akcií zajímavě zhodnotit. Máme to štěstí, že žijeme tam, kde žijeme, a české akcie poskytují ve srovnání se zbytkem světa jeden z nejzajímavějších dividendových výnosů pohybující se nad pěti procenty. To je ve srovnání třeba s výnosem akcií ve Spojených státech, který se pohybuje pod dvěma procenty, mimořádně zajímavé.

Mají dividendy nevýhody?

Doposud všechno znělo hezky, ale při výběru dividendových akcií je potřeba zaměřit se také na několik bodů, aby člověk nezvolil špatně.

Dividendy platí řada veřejně obchodovaných firem. A mnohé z nich nabízejí i překvapivě vysoký dividendový výnos pohybující se často i nad deseti procenty. To, co nás ovšem zajímá, není aktuální výše dividendy. Podstatnější je, jestli bude firma schopná vyplácet takovou dividendu i v budoucnu. Díváme se tedy spíše zpětně na dobu, po kterou naše vybraná společnost dividendy vyplácí a také na to, jak kolísá výše každoroční dividendy v čase.

REKLAMA

Optimální bude taková společnost, která vyplácí dividendu stabilně více než deset let (to považuji za minimum) a výše její dividendy každoročně roste. To je věc, která investorovi dá patřičnou jistotu, že bude moci výhod, které dividendy poskytují, dlouhodobě využívat. Ve Spojených státech existuje skupina tzv. dividendových aristokratů, což jsou firmy vyplácející dividendy nepřetržitě více jak 25 let a výše jejich dividendy se po tu dobu pravidelně zvyšuje. Aktuálně je v této skupině více než šedesát akcií.

Je dobré se také podívat, kolik procent ze svých zisků firma ve formě dividend vyplácí. Zejména u firem nabízejících vysokou dividendu lehce zjistíme, že firma takto vyplácí třeba i více než sto procent toho, co vydělala. V některých byznysech je to normální, například u realitních fondů či telekomunikací, je ale dobré se mít na pozoru, pokud se to děje opakovaně.

Poměrně rozšířenou praktikou je dnes i to, že si některé firmy na výplatu dividendy půjčují. Proč se mít v takových případech na pozoru? Když firma vyplácí většinu svých peněz ve formě dividend, tak to může být vzhledem k jejímu budoucímu rozvoji a fungování kontraproduktivní, protože společnosti nemusí zůstat dostatek prostředků například na rozšiřování výroby a investice.

Dividendy a dlouhodobé výsledky

Dividendy jsou věc, která především v dlouhodobém horizontu investování zpříjemňuje. V honbě za vysokým zhodnocením by ale člověk neměl přehlédnout, jak se reálně konkrétní firmě na trhu daří a jak prosperuje. Ani vysoká dividenda vás nezachrání, pokud své peníze vložíte do společnosti, která se začne potýkat s existenčními problémy. I dividendové akcie je tak třeba vybírat obezřetně, případně si nechat poradit od profesionálů.

Autor: Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust


 • Broker Trust v jedné větě: Největší servisní organizace pro nezávislé finanční poradce na českém trhu.
 • Broker Trust ve třech číslech: V České republice působíme od roku 2001. Spolupracujeme s více než 2000 aktivními poradci. V roce 2018 překonal hrubý provizní obrat společnosti 1,3 miliardy korun.
 • Tři principy Broker Trustu: Svoboda podnikání pro partnery. Špičkové zázemí. Jasná pravidla a vysoký etický standard při poskytování finančního poradenství.
 • Něco navíc: Jako tzv. brokerpool umožňuje Broker Trust budovat partnerům jejich vlastní firmu, tým spolupracovníků či kmen klientů a zároveň využívat moderní nástroje a servis, díky kterým mohou poradci pomáhat s osobními financemi na nejvyšší úrovni.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Filip

  7 července, 2020

  „Mám kamaráda, který díky dividendám neplatí za elektřinu ve svém domě zhola nic.“

  Další zdejší pokus o finanční perpetuum mobile? 🙂 Aby velevážený kamarád mohl teď mít elektřinu „zadarmo“, tak si musel v minulosti odepřít část spotřeby a musel místo toho nakoupit akcie. Za současnou elektřinu „zadarmo“ tedy zaplatil například tím, že si v minulosti nezajel na Kanárské ostrovy nebo si nekoupil nové auto. Oportunitní náklady zatím nikdo nezrušil. Je to ale pech. 🙂

  Odpovědět

 • Karel

  7 července, 2020

  A v tom tkví kouzlo investování. Obětuji současnou spotřebu, abych získal něco v budoucnu. V tomto příkladu s elektřinou obětuji např. týden dovolené v Chorvatsku (12500 Kč) a získám elektřinu zdarma na nekonečně dlouhou dobu ve výši 1000 Kč/rok.

  =SOUČHODNOTA(8%;1000;-1000) = 12500 Kč

  Explicitní náklady (skutečně vynaložené peníze) budou nulové, „zaplatím“ jen implicitní náklady (náklady obětované příležitosti).

  Jen se to musí udělat trochu inteligentně a nebrat v úvahu jen dividendy, ale i růst ceny akcií.

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  7 července, 2020

  Karel: Nemáte pravdu. Ta budoucí spotřeba elektřiny v tomto případě není zdarma. Abyste mohl v budoucnu elektřinu spotřebovávat tak, jak modelujete, musíte za ni dnes zaplatit právě tu „současnou hodnotu“, kterou jste spočítal, tzn. 12 500 Kč.

  Jiné by to bylo, kdybyste dnes dostal zdarma „poukaz“ na budoucí spotřebu ve vámi uvedené výši. Pak by vámi modelovaná budoucí spotřeba byla pro vás opravdu zdarma a současná hodnota „poukazu“ by byla 12 500 Kč.

  Odpovědět

 • och Bože to sou blábol

  14 července, 2020

  ted hulí filipsky zadarmo, elektriku zadarmo
  nic co se dá koupit není zadarmo

  Odpovědět