Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Brexit: Opozice žádá rezignaci premiéra Johnsona. Vynucená přestávka britského parlamentu je nezákonná

Vývoj ekonomiky 24.09.2019 | 14:08 0 Komentářů

Premiér Boris Johnson čelí další porážce. Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že vynucená přestávka zasedání parlamentu je nezákonná, a tím pádem od počátku neplatná. Parlament se nyní může opět sejít. 

„Dospěli jsme k závěru, že rozhodnutí požádat Její Veličenstvo o přerušení zasedání parlamentu bylo nezákonné, protože to zabránilo parlamentu ve výkonu jeho ústavních funkcí, a to bez rozumného opodstatnění,“ potvrdila předsedkyně britského nejvyššího soudu Brenda Haleová. Jedenáct soudců hlasovalo jednomyslně. Nezákonnost přerušení zasedání parlamentu, které je jinak obvyklé, spočívá právě ve skutečnosti, že jeho cílem bylo zabránit poslancům v práci.

Brusel stále čeká na to, až premiér Johnson předloží návrh brexitové dohody nahrazující tzv. irskou pojistku, k čemuž však dosud nedošlo. Obavy z brexitu bez dohody stále rostou. „Naším vyjednávacím partnerem nadále zůstává britská vláda,“ uvedla mluvčí Evropské komise Natasha Bertaudová. Podle ní se na průběhu dalšího vyjednávání nic nemění. Parlament však bude moci zasahovat do Johnsonovy brexitové strategie.

„Vítám rozhodnutí Nejvyššího soudu, že přerušení provozu parlamentu bylo nezákonné,“ uvedl předseda parlamentu John Bercow. „Jako ztělesnění parlamentní demokracie se Dolní sněmovna musí setkat bez odkladů,“ říká Berclow, který zároveň potvrdil, že se dolní komora sejde ve středu.

Opozice v čele s Jeremym Corbynem vyzývá premiéra k rezignaci. Nigel Farage, zakladatel Brexit Party, uvedl na Twitteru, že rezignaci musí podat poradce premiéra Dominic Cummings, který je strůjcem brexitu a zřejmě i tím, kdo přerušení zasedání parlamentu navrhl.

Zdroj: Lidovky.cz, E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.