Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Brexit na zamrzlém bodě, na jak dlouho?

Investice 20.09.2018 | 13:27 0 Komentářů

Včerejší summit v rakouském Salzburgu ukázal, že dohoda o brexitu má před sebou ještě kus cesty. Hlavním bodem sváru v tuto chvíli nejsou ani tak vzájemné obchodní vztahy jako spíše otázka postavení Severního Irska. To se libře nemusí v nejbližších dnech zamlouvat. Na druhou stranu, i když nás čekají pravděpodobně adrenalinová jednání a finální návrh dohody nemusí být na stole do plánovaného listopadového summitu, “riziko nedohody” na výstupní smlouvě Británie z EU (do března 2019) nepovažujeme za vysoké. Proč?


Za prvé proto, že výstupní dohoda (podle článku 50) nemá být komplexní smlouvou upravující přesně nové obchodní vztahy. Má se jednat spíše o shodu nejvyšších politických špiček na obecných principech a zásadách “rozvodového řízení”.

Za druhé, z pěti zásadních bodů výstupní dohody již bylo dosaženo dohody ve třech oblastech – vzájemné uznání občanských práv, finanční vyrovnání a přechodné období (po odchodu Británie z EU a do dojednání nové obchodní dohody). Na stole zbývají dvě oblasti. Budoucí obchodní vztahy – v této oblasti pravděpodobně zůstane výstupní smlouva v hodně obecné rovině přijatelné pro obě strany. A Severní Irsko – tam se ukazují být rozpory mezi pozicí Británie a EU největší.

Hluboké názorové rozdíly v této oblasti pravděpodobně povedou k tomu, že dohody o brexitu bude dosaženo za pět minut dvanáct. Nemělo by to být ale podle nás déle než na konci tohoto roku. V takovém případě by se obě strany čistě z obezřetnosti musely připravit na hlasování o “odložení” brexitu. To by muselo projít schválením ve všech 27 členských zemích EU a i v Británii by pro něj Theresa Mayová těžko hledala podporu. Obě strany tedy pravděpodobně udělají vše, aby se této cestě vyhnuly.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.