Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Brexit může trhy dostat opět pod tlak

Investice 10.12.2018 | 11:25 0 Komentářů

Trhy čeká další týden, kdy na prvním místě budou sledovat brexit. Theresa Mayová má dnes poslední možnost odložit hlasování o brexitu v parlamentu, kde má prozatím zcela nedostatečnou podporu. To by se ale pak musela ve čtvrtek znovu vydat do Bruselu a ponižujícím způsobem žádat o přejednání jednou dohodnuté smlouvy. Navíc ve chvíli, kdy se s ní evropští lídři unissimo odmítli o jakýchkoliv nových podmínkách bavit.

Pokud se rozhodne před poslance předstoupit, je na druhou stranu vysoce pravděpodobné, že neuspěje a nakormidluje Británii směrem k divokému brexitu bez dohody. Ten nemusí být nevyhnutelný. Pokud dnes Evropský soudní dvůr rozhodne, že Británie může jednostranným rozhodnutím ukončit proces vystoupení podle článku 50, mohou Britové ještě sami celý brexit zastavit. To by ovšem vyžadovalo, aby se parlament postavil proti referendu a nařídil britské vládě brexit ukončit.

To by právně neměl být problém (referendum není v Británii právně závazné), ale bez nového referenda by šel nový parlament pravděpodobně “hlavou proti zdi” a jeho rozhodnutí by mohlo nastartovat novou politickou krizi. I proto by v takovou chvíli možná přišlo na řadu druhé referendum, které Mayová odmítá, ale které někteří její loajální ministři již potichu plánují. Nová verze referenda by počítala s trochu složitějšími variantami rozhodování – pokud voliči řeknou, že chtějí vystoupit, měli by říci, zda raději podle stávající dohody nebo bez dohody (do režimu WTO). Je však otázka, zda na pořádání nového referenda vůbec bude dost času a zda po eventuálním neúspěšném hlasování Mayová definitivně neztratí podporu uvnitř vlastní strany.

V takovém případě by trhy začaly víc a víc sázet na divoký brexit, který by skrze dopad na obchod a investice mohl v příštím roce negativně zasáhnout jak Británii, tak EU.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.