Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Argnetina, Turecko a Trump…jak si povedou rozvíjející se trhy po konci prázdnin?

Investice 03.09.2018 | 14:36 0 Komentářů

Školní rok začíná na trzích klasicky pomaleji, protože v USA je na programu ještě Labour day. Hlavní díl pozornosti v následujících čtrnácti dnech ovšem tak jako tak padne na to, jak návrat větších objemů na trh ovlivní vrtkavou náladu na rozvíjejících se trzích.

Nejslabší z nich (Argentina, Turecko) neprožily vůbec hezké léto a z návratu do školy mají strach. Argentinské peso se v závěru uplynulého týdne dostalo znovu pod tlak poté, co prezident Mauricio Macri žádal přes YouTube Mezinárodní měnový fond, aby urychlil platby ze záchranného balíku. Na jeho žádost reagovaly trhy 12% propadem pesa (35 % za posledních čtrnáct dní) a centrální banka musela pro jeho stabilizaci sáhnout k dalšímu zvýšení úrokových sazeb – o 15 % na 60 %.

Tento týden míří do Argentiny šéfka MMF Christine Lagardová, aby dohodla na místě ještě ambicióznější balík. Důležité bude sledovat, jak moc MMF ve finále přitvrdí v doprovodných podmínkách – investoři na ně sice čekají, ale příliš přísná dieta by mohla zemi uvrhnout do politické nestability.

Rozvíjející se trhy také nemusí úplně s klidem přijmout další obchodně-válečné tažení Donalda Trumpa. Ve středu budou pokračovat jednak debaty s Kanadou, která je po separátní dohodě USA a Mexika jednou nohou z NAFTA ven. Pro rozvíjející se svět ale možná bude zásadnější, jak se naplní jiná hrozba Donalda Trumpa – a to uvalit na Čínu již v tomto týdnu nová cla (na objem dovozů 200 miliard USD).

Jinak je patrné, že napětí na rozvíjejících se trzích zatím zůstává relativně izolované. Americké akcie zažívají nejdelší býčí trh v historii a pohybují se poblíž historických maxim – to však do budoucna může být důvodem vyšší zranitelnosti. Nákazu cítí do jisté míry devizové trhy. Americký dolar si při výraznějších výprodejích zpravidla připisuje body a naopak střední Evropa zpravidla ztrácí. Musí se ale jednat o masivnější prodeje napříč rozvíjejícími se trhy (naposledy v polovině srpna) – Turecko a Argentina sami nestačí.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.