CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

16. 08. 2018

0 komentářů

Rozvíjející se trhy padají do medvědího teritoria…a táhnou s sebou stále “zranitelnou” korunu

 

Koruna je pod tlakem, a je to opět primárně dílo eskalujícího napětí na rozvíjejících se trzích, které drží v “šachu” celý region. A zatím se nezdá, že by se mělo blýskat na lepší časy.

Loading



 

Jednak proto, že rozvíjející se trhy včera překročily hranici medvědího trhu – index MSCI emerging markets spadl od svých lednových maxim o více než 20 %. I když Turecko zažívá (pravděpodobně dočasné) zklidnění dané regulatorním omezením sázek proti liře, po posledních slabších číslech se znovu dostal pod tlak čínský juan. Vysoká předluženost soukromého sektoru v řadě rozvíjejících se trhů bude podle nás i nadále (na pozadí rostoucích amerických sazeb) problémem, který bude na globálních trzích po zbytek roku zvyšovat averzi k riziku. To pro korunu není nijak dobrá zpráva.

Ledaže by se zvýšila její odolnost proti nárůstu globálního napětí. To by ovšem musel poklesnout výrazněji objem krátkodobého zahraničního kapitálu, který do Čech přitekl před koncem intervencí. Poslední čísla však nic takového neukazují. Během největších červnových výprodejů na koruně pozvolný odliv kapitálu z Česka nijak zásadně nezrychlil (viy graf níže mapující kumulativní toky portfoliových a ostatních investic). V Česku tak podle našich odhadů stále zůstávají v kratších pozicích zahraniční investoři v objemu výrazně přesahujícím roční přebytky zahraničního obchodu.

Jedinou dobrou zprávou pro korunu je, že v průběhu druhého kvartálu podle průzkumu ČNB lehce poklesla zajištěnost exportérů. I tak ale úroveň zajištění zůstává viditelně nad dlouhodobým průměrem a masivní nárůst zajištění v nejbližší době koruně asi trn z paty nevytrhne…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *