Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Andrej Babiš chce šetřit na českém předsednictví v EU. Přístup kritizují i ministři z řad ANO

Rozpočet zahrnující finanční a personální aspekty předsednictví ČR podrobili kritice téměř všichni členové vlády. Z rozpočtu ČR, která má předsedat Radě Evropské unie v roce 2022, plánuje Babiš vynaložit obnos ve výši přibližně 1,2 miliardy korun. Úsporná opatření premiér navrhuje v oblasti personální a v oblasti investičních nákladů. Informoval o tom dnes server iROZHLAS.cz, kterému se podařilo získat připomínky z interního meziresortního řízení.

 „Materiál na jedné straně upozorňuje na náročnost agendy oproti roku 2009, současně škrtá požadavky resortů, které by umožnili české předsednictví kvalitně vykonávat. Úřad vlády by proto měl zastat jasnou pozici, zda je prioritou kvalitní výkon předsednictví, nebo úspora finančních prostředků,“ stojí v připomínkách ministerstva životního prostředí k navrhovanému materiálu.

Jednotlivá ministerstva požadovala v souhrnu na předsednictví vyčlenit přibližně 600 zaměstnanců, vláda jim však přiznává maximálně třetinu. Podle ministerstva životního prostředí je na zvážení, zda v případě tak významných úspor nebude lepší přenechat předsednictví jiné zemi. Z 48 nových pracovních míst, které požadoval pro svůj resort ministr životního prostředí Richard Brabec, jich vláda uznala pouze 15. To je pro ministra Brabce neakceptovatelné zejména s ohledem na to, že možná bude nutno zorganizovat klimatickou konferenci. „Právě proto, že tam máme obrovské akce pro tisíce nebo desetitisíce lidí, tak bychom to opravdu nebyli schopní zvládnout bez nějakého navýšení. U každého konkrétního člověka jsme zdůvodňovali – proč, kam by šel, co by dělal,“ uvedl pro Radiožurnál Brabec.

Na dotazy serveru iROZHLAS.cz premiér Babiš nereagoval, ale již na konci července napsal, že řešení považuje za dostatečné. To by totiž podle něj „mělo být adekvátní pro zajištění všech úkolů, které s předsednictvím souvisejí. Naprostou prioritou této vlády je úspornost státního rozpočtu,“ uvedl.

Státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková upozorňuje, že rozpočet ještě není konečný a bude záležet na členech vlády, jak budou připomínky vypořádány a v jaké podobě bude rozpočet schválen.

Zdroj: iROZHLAS.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.