Středa 20. března. Svátek má Světlana.

Řekové balancují mezi referendem a předčasnými volbami

Zbytku světa musí poslední týdny v Evropě připomínat tragikomedii. Poté, co poslední summit přinesl vítaný obrat k lepšímu, se řecký premiér Papandreu rozhodl všechny šokovat a referendem o úsporách rozuzlení napínavého příběhu řádně zdramatizovat. Je to podobné, jako kdyby se W. Churchill na jaře 1940 rozhodl uspořádat referendum o bitvě o Británii. Války a krize s přímou demokracií nejdou moc dohromady. Komentář ČSOB

Pikantní na celé situaci je, že Papandreu se neporadil ani se širším vedením své vlastní strany, natož s někým ze svých evropských partnerů. To řadu lidí rozčílilo a Papandreu tak ztrácí podporu i ve vlastní straně. Včera se za něj sice postavili kolegové z vlády, v parlamentu ale ztratil dalšího koaličního poslance a není tedy vůbec jasné, zda přežije páteční hlasování o důvěře vládě. Nyní má velice těsnou většinu a další dva poslanci jsou nalomení jeho tábor opustit. Předčasné volby (na jaře 2012) by situaci ještě více zkomplikovaly. Vyčkávání na referendum není lepší variantou. Dvě třetiny Řeků jsou pro setrvání v eurozóně, ale skoro stejné procento odmítá další úsporná opatření. Mohou tedy evropští politici ještě něco udělat?

 


Minimálně zmírnit dočasný přeliv napětí na ostatní periferní ekonomiky eurozóny, které se ještě drží na nohou. Španělsko a především Itálie budou potřebovat rychlé záruky ze strany ECB, že bude aktivně podporovat intervencemi na trhu jejich dluhopisy. Pomohlo by také, kdyby se ECB zapojila více do nafouknutí záchranných fondů v eurozóně.


Uvidíme tedy s čím přijde nový president Mario Draghi na svém prvním zasedání již tento čtvrtek. Tak jako tak vážnějším problémem zůstane samotné Řecko. Pokud se referenda nevzdá, koketuje se scénářem neřízeného bankrotu, který by mohl připravit obyčejné Řeky o většinu úspor. Takové riziko může samo o sobě v předvečer referenda spustit run na řecký bankovní sektor, který nebude vůbec lehké zastavit. I proto pravděpodobně uvidíme v nadcházejících seancích ostrý mezinárodní tlak na řeckého premiéra, aby referendum odvolal.


První příležitost k tomu budou mít Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na dnešní mimořádné schůzce s premiérem Papandreem v Cannes, které se zúčastní i nový president ECB M. Draghi a šéfka MMF Ch. Lagardová.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.