Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Evropská unie na pokraji krachu

Oči investorů směřují k nejistému cíli: Summit EU a G20. Neděle ale rozřešení nepřinese. Jaké je jediné východisko ze současné dluhové krize?

Nedělnímu summitu EU a G20 předchází řada schůzek. Na té středeční se sešli francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová, současný a budoucí šéf Evropské centrální banky (Jean-Claude Trichet a Mario Draghi) a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardová.

„Setkání trvalo dvě hodiny a nikdo jeho závěry nekomentoval. To tři dny před klíčovým summitem rozhodně nepůsobí pozitivně,“ komentoval jeho závěry Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny. Důvodem je zřejmě snaha Francouzů navýšit palebnou sílu EFSF skrze přímé půjčky od ECB (záchranný fond by získal bankovní licenci). To se nelíbí jak Němcům, tak především ECB.“ Jinými slovy: Další zadlužování a tisk peněz. Jen místo 2 bil. EUR bude nejspíš 1 bil. EUR.

(1 bil. EUR = 1 000 000 000 000 EUR)

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank, to vidí také černě: „Nyní sice ještě uvidíme další přetahování a předstírání, ale postupně se budeme přesouvat k neúprosnému snížení dluhu a rozšiřování zodpovědnosti za špatná rozhodnutí v minulosti.“

Snížení dluhu není nic jiného než default, krach, bankrot či „restrukturalizace“, jak se s oblibou dnes říká, aby to neznělo příliš fatálně. A Steen Jakobsen není jediný, kdo vidí „snížení dluhu“ jako jediné východisko. „Před summitem [zbývá] dořešit řadu dalších palčivých otázek, a to především o kolik osekat řecký dluh a jak pomoci bankám,“ uvádí ve svém komentáři Jan Bureš.

Podle Aleše Michla, hlavního analytika Raiffeisenbank, je jediným řešením dluhové krize v eurozóně vystoupení Řecka (a dalších nesolventních zemí) z eurozóny, které povede ke krachu řeckého bankovnictví s nutností „rekapitalizace“ řeckých bank. Je ale skeptický k tomu, že by toto řešení nastolil již nedělní summit. Přeci jen: Blíží se parlamentní volby ve Francii a USA a stranické volby do komunistické strany v Číně… a tak se pravděpodobně budeme 12 měsíců plácat, než se posbírá dostatek politické odvahy k rychlému řezu.

Aleš Michl v tomto týdnu představil zajímavý rozklad scénářů pro eurozónu a Evropskou unii. Většina z nich končí revolucí. Až na poslední s odchodem Řecka a jeho „obětováním“. Ani pak se ale Evropské unii nezačne dařit lépe jak mávnutím kouzelného proutku – jen se zkrátí doba recese s finanční krizí na 15 měsíců a následné ozdravění na 18 měsíců. I tento scénář je ale proti desetiletým stagnacím malovaným jinými ekonomy optimistický. Důvodem pro rychlé ozdravění je fakt, že reálná ekonomika je v pořádku.

Schéma 1 a 2: Scénáře vývoje eurozóny/Evropské unie a Řecka

Zdroj: Aleš Michl, Raiffeisenbank

Teprve po odchodu Řecka a případně i dalších nesolventních zemí je otevřena cesta k federalizaci Evropské unie.

Jaký je váš názor na budoucnost eurozóny a Evropské unie?

Kdy se rozpadne současná podoba eurozóny?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Evropská unie na pokraji krachu”

 1. / napsal:

  chce to jiný článek,viditelně tohle téma moc nezaujalo

 2. Spekulant napsal:

  reseni bude politicky, takze to nejhorsi mozny. Status kvo

  • Radek napsal:

   Bohužel… dneska jsem v jedné zprávě četl, že nebude stačit jeden summit, ale budou třeba dva…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.