CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Daniel Kuchta

21. 12. 2010

12 komentářů

Fyzické zlato láká investory i prodejce

 


 

Zlatá horečka stoupá. Žádný jackpot ale na nikoho nečeká, to jen cena zlata se drží na maximech a podle mnoha odborníků je bude ještě do konce roku atakovat a překonávat. Jako vždy v takové situaci, i dnes se analytici předhání v tom, kdo nasadí laťku výše a kdo bude dělat na veřejnost dojem více bombastickou předpovědí. Odhady ceny přes 1 600 dolarů za trojskou unci do konce roku nebo jednodenních pohybů o více než 100 dolarů vyvolávají hrůzu, ale o tom článek není.

V každém případě současná situace na zlatém trhu vede k tomu, že investoři, ať už retailoví nebo institucionální, nakupují drahé kovy v čele se zlatem ve velkém. Jak se prý vyjádřil bývalý šéf Svazu německého průmyslu Hans-Olaf Henkel (mimo jiné iniciátor myšlenky o rozdělení eura na dvě měny), „je stále těžší a těžší najít bezpečnostní schránku na pronájem v německé bance, protože lidé je plní zlatem a stříbrem.“ Na tuto situaci samozřejmě reagují také různí obchodníci, kteří nabízejí investiční zlato jako ideální investici v dobách nejistých, společně se zajímavým výnosovým potenciálem.

Jednou z největších výhod, kterou obchodníci při investici do fyzického zlata deklarují, je dobrá likvidita. Je to ale spíše marketingový tah. Dobrá likvidita možná platí u investičních produktů navázaných na zlato (futures, opce, CFD, ETF, certifikáty apod.), které se obchodují na komoditních nebo jiných burzách prakticky nepřetržitě. U některých mají investoři vcelku příznivý spread prakticky při jakékoli ceně, a poplatky také nemusí být nijak závratné. U fyzického zlata prakticky všechny tyto výhody padají, pokud investor neinvestuje statisíce korun.

Fyzický nákup zlata ve skutečnosti nepředstavuje nijak likvidní investici a vzhledem k poměrně velkým rozdílům nákupních a prodejních cen jde spíše o záležitost s dlouhým investičním horizontem. K nákupní ceně si obchodník přidá poměrně velkou marži, která tvoří velké procento z celkové ceny zejména u malého množství nakoupeného kovu. Na investici do fyzického zlata je tak lepší pohlížet jako stabilizační prvek portfolia, resp. rezervu.

Kde koupit?

Firem nabízejících investiční zlato ve formě slitků nebo mincí je dnes poměrně velké množství. To na jedné straně přináší možnost konkurence, což by mohlo mít pozitivní vliv na ceny, na druhou stranu ale také vyšší riziko podvodníků. Je proto dobré dávat si velký pozor na to, jaké slitky nebo cihly prodejce prodává.

REKLAMA

Většina obchodníků prodává slitky a cihličky od švýcarské společnosti Argor-Heraeus, což je dceřiná rafinerie UBS. Poměrně často se objevují také rakouské Münze Österreich. Zlaté mince – numismatika prodává také slitky od Produits Artistiques Métaux Précieux, nebo australské Perth Mint. Silverum prodává kilové cihly Johnson Matthey Kilo Gold Bars.

Menší slitky jsou zataveny ve fólii společně s certifikátem. Na vrchní straně slitku i na certifikátu jsou uvedeny loga výrobce a rafinérie, „výrobní“ číslo, punc, ryzost a váha. Větší slitky o váze 250, 500, nebo 1 000 gramů nejsou zataveny ve fólii, certifikát ve formě pohlednice je k nim přibalen. Spodní strana slitků může být hladká, může obsahovat kinegram, nebo ozdobný motiv (PAMP bohyni Fortuna, Perth Mint také zvířecí motivy).

Některé slitky, tzv. kinebary, obsahují kinegram (často je mají slitky a cihly Münze Österreich), což je bezpečnostní prvek ve formě barevného hologramu (podobný se používá také na bankovkách). Vyvinula jej společnost Argor-Heraeus, dnes je majitelem ochranné známky UBS. Tato forma ochrany zvyšuje jak jistotu, že investor nekupuje falzifikát, tak i jeho cenu. Rozdíl mezi nákupní a prodejnou cenou ale není tak velký jako u slitků bez hologramu a s prodejem kinebaru investor určitě nebude mít problém.

Zmiňovaná cena je samozřejmě důležitým faktorem. Když je vyšší, snaží se obchodník přesvědčit investory o tom, že je to dáno kvalitními službami, kvalitou slitků apod. Většina obchodníků nabízí stejné slitky od několika málo výrobců. Omluvou pro vyšší prodejní cenu by někdy mohla být vyšší výkupní cena, to ale není pravidlem. Příliš nízká cena také nemusí být výhrou, protože jde nejspíš o podvod.

REKLAMA

Ceny se odvozují od ceny za 1 000 troyských uncí na světovém trhu zlata. Od této ceny se odvíjí ceny s menšími množstvy zlata, přičemž se k ní připočítává premium, resp. přirážka, která kryje náklady na distribuci, výrobu, mincovny apod. Nižší procentuální premium je samozřejmě u větších slitků a cihel, nejvyšší je u menších mincí. Pokud tedy někdo prodává zlato pod spotovou cenou (krát kurz dolaru a hmotnost), nebude něco v pořádku.

Pokud byla spotová cena za unci v pondělí 1381 dolarů, v korunách to bylo při kurzu 19,2 korun za dolar přibližně 26 515 korun. 50gramový slitek by stál kolem 42 560 korun, kilo pak asi 853 000 korun. Prodejní cena slitku o hmotnosti troyské unce se u různých prodejců v pondělí pohybovala od 28 830 korun do 29 360 korun. Cena 50g slitku se pohybovala mezi 44 430 a 48 746 korunami, 100g slitek mezi 88 675 a 93 633 korunami a cena kilové cihly se pohybovala mezi 879 395 a  916 848 korunami.

Při výkupu zase dostane investor pouze cenu, která přesně odpovídá spotové ceně na trhu vynásobené kurzem amerického dolaru, přičemž zde množství nehraje roli. U slitků navíc obchodníci často nabízejí nižší cenu v případě, že jim prodáváte zlato od někoho jiného, případně jiného výrobce. Každý obchodník vás pak bude přesvědčovat o tom, že právě jím nabízené slitky jsou ty nejkvalitnější.

Výkupní ceny se u obchodníků pohybovali u slitků hmotnosti jedné unce mezi 26 141 a 26 907 korunami, u 50g slitků mezi 40 736 a 44 044 korunami, u 100g slitků mezi 84 044 a 88 436 korunami. Kilové cihly se vykupovaly mezi 814 714 a 859 189 korunami.

Mezi bankami pouze Komerčka

Zkusili jsme se zeptat také v bankách, ty ale prodej investičního zlata prakticky vůbec neřeší. Konkrétní nabídku zprostředkování investičního zlata nabízí dnes pouze Komerční banka, která jej zprostředkuje ve dvaceti regionálních pobočkách jak svým klientům, tak i klientům jiných bank. „Již v loňském roce Komerční banka představila nabídku nákupu investičního zlata. Přinesla tak na trh standardní investiční nabídku ve vyspělé Evropě,“ říká Monika Klucová, šéfka externí komunikace Komerční banky.

Minimální množství, které banka nabízí, je jedno kilo, a to buď ve formě opuncované cihličky, nebo ve 100g slitcích s certifikátem. „Nabídkou nákupu investičního zlata včetně úschovy a garance zpětného odkupu za aktuální tržní cenu přinesla KB na lokální trh tradiční investiční instrument. Zlato jako investiční nástroj poskytuje klientům další diverzifikaci rizik a pro období turbulencí působí jako stabilizující složka portfolia investora,“ doplňuje Klucová. Poplatek za nákup a prodej zlata činí 2 % z tržní hodnoty kovu, která byla v pondělí vyčíslena na 853 tisíc korun. Cena úschovy činí 0,1 % (+ DPH = 0,12 %) z aktuální tržní hodnoty na konci měsíce.

ČSOB podle svých vyjádření preferuje pro své klienty odvozené produkty, v případě zájmu však svým významnějším klientů umožní také nákup fyzického zlata. J&T, HSBC a Citibank umožňují nákup, případně i uskladnění zlata prostřednictvím svých švýcarských partnerských bank, ostatní banky nákup fyzického zlata neumožňují.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  22 prosince, 2010

  Ono také záleží kde nakupujete. S těmi „vysokými“ přirážkami to není tak horké. Za prvé obecně nemůžete chtít koupit investiční slitek/minci za cenu kovu, v ceně je přirážka za fyzické zpracování kovu. Navíc pro našince už není problém nakoupit v zahraničí, kde je konkurence vysoká a tudiž marže obchodníků jsou minimalizovány nebo jsem narazil i jednoho českého obchodníka, který má velmi zajímavé ceny.
  S nutností invetice ve statisících pro dobrou cenu naprosto nesouhlasím, 1 oz mince či slitek jsou dostačující investicí pro výhodnou cenu.
  Odprodej, no to je jiná kapitola, zde je na místě otázka proč si fyzické zlato kupuji. Pokud s ním budu chtít aktivně obchodovat, určitě využiju různé investiční instrumenty a ne fyzický nákup.
  Pokud ovšem chci dlouhodobě ochránit svůj majetek je nákup fyzického kovu (zlato, stříbro) z mého pohledu nejvhodnější investicí.

  Odpovědět

 • lukas

  23 prosince, 2010

  naprosto souhlasím.

  Odpovědět

 • Anonym

  25 prosince, 2010

  Pane Pitáku,
  v zásadě lze souhlasit, vlastním přičiněním člověk vždy získá odpovídající cenu. Musí si pouze opatřit informace, a pak vyrazit za „slušným“ obchodníkem.
  Když se ale podíváte na „žraloky nejjistějších investic, nikdy nemůžete prodělat“ (zlato, stříbro, diamanty) pohybující se na trhu v ČR (např. DIC), je jistě naprosto zásadní upozorňovat na jejich obrovské marže, protože při 10% tam a 10% zpět riskuji ztrátu i na 5-ti letém horizontu.
  Nehledě na riziko CZK/USD, které se tito zdatní obchodníci naučili taktně přecházet, obzvláště když prezentují grafy výkonnosti.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  25 prosince, 2010

  Ano, samozřejmě, sladké řečičky prodejců o nejlepší, nejjistější, atd. investici jsou jeden velký nesmysl. Ani já nejsem zastáncem tohoto přístupu a nikdy jsem zlato nenakupoval dle těchto informací. Na internetu jsou k dispozici historické grafy vývoje zlata, takže každý si může snadno zjistit, jak se v minulosti vyvíjela cena zlata, a že to rozhodně není žádný bezpečný termínovaný vklad.
  Proto každý si musí sám za sebe rozhodnout, proč chce provádět fyzické nákupy drahých kovů.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  25 prosince, 2010

  Ještě jen dodám, že cena zlata v CZK se v letech 1991 – 2005 pohybovala v rozpětí 8300-12200 Kč.
  http://picasaweb.google.com/lh/photo/tm99ZGUSCNqBKb4DjIyKyA?feat=directlink
  Na uvedeném odkazu je graf vývoje Gold v CZK + kurs USD/CZK v období 1.1.1991 – 21.5.2010

  Odpovědět

 • karol

  16 září, 2012

  Ja kupuji jedine investiční zlato. http://www.zIate-cihly.cz, http://www.investicni-zlato.eu, http://www.abroz.cz.

  Odpovědět

 • Alci

  25 prosince, 2010

  tak mě to pořád jako problém přijde. Nákup 1oz zlata jsem ještě nepotkal za přijatelnou cenu, ale budiz, zaplatim o 2% vyssi cenu za male drobnosti.
  Pro mě největším prodej. V článku je to zmíněno jednou větou, což mě mrzí. Koupit zlato není žádný problém, ale prodat ho už problém je. Každá společnost „garantuje“ odkup jen zlata nakoupeného u nich (v uvozovkách neboť ani zlato koupené u nich často odkoupit nechtějí s výmluvami na poškozený obal, cihlu (jak kdyby to na zlato uvnitř mělo vliv) nebo různé jiné výmluvy). Šance, že tu za deset let budou obchodníci, kteří se vyrojili za poslední dva roky JENOM díky vysoké ceně zlata je celkem mizivá.
  Takže prodejní (a potažmo nákupní) problém spočívá v tom, že i když se vám povede koupit investiční zlato za „nízkou“ cenu oproti spotu v Londýně, máte doma zlato o nominální hodnotě o 20% nižsí. To je totiž cena, za kterou cihlu prodáte ve zlatnictví a to je také jediná cena, kterou dostanete v případě, že budete chtít „uchovatele hodnot“. Protože až padnou měny (a to je prakticky jediný důvod proč zlato kupujete) nikoho nebude zajímat že to je „investiční zlato 999.9“ a dostanete za něj to samé co za zlatý prstýnek. Proto mám ke zlatu odpor. Až budeme mít zlatý standard, až bude centrální banka (stát), nebo jiná alespoň trochu trustworthy společnost garantovat odkup JAKÉHOKOLIV zlata za rozumnou cenu, pak bude mít smysl nakupovat 1oz cihličky normálním člověkem, který má méně než 100M majetku. Ale do té doby mi to přijde jako krásně utracené peníze, neboť jedinou garancí výkupu jsou dnes zlatníci, kteří zlato opravdu potřebují a cena každé investiční cihličky je tak -20% od spotu.

  Odpovědět

 • Mix

  25 prosince, 2010

  Nedávno jsem při návštěvě zlatnictví koukala na vývěsku s cenou investičního zlata – je to cca 6 týdnů zpět, prodej 1g 1395,-Kč výkup 1g 464,-Kč. Spoléhat na výkup ve zlatnictví je tragédie.

  Odpovědět

 • Karel

  3 ledna, 2011

  No jenže ceny kovů dnes běžně kolísají ročně(!) i více než oněch zmiňovaných 20%. V podstatě dnes není skoro nic (akcie, nemovitosti, ale i inflace) co by výrazně nekolísalo. Takže babo raď, to si musí zvážit každý sám.

  Odpovědět

 • Kníže Kalousek, arcilotr a zlodějů korunovaný král, nejlepsi investici je vstoupit do politiky a lhat od rana do vecera az se prasi za kocarem,

  26 prosince, 2010

  nejlepsi investici je vstoupit do politiky a lhat od rana do vecera az se prasi za kocarem, slibit muzu co chci a kdyz vypnou kamery a mikrofony natahnu ruku pro uplatky……
  já se mám dobře, pod stromeček mi nadělili bohatýho ježíška, a slepici co snáší zlatý vejce…
  já jsem se napakoval dost, stihnul jsem si nakrást dva byty, vilku, prachy v bance taky dobrý, uplatku nepocitane, co na tom, ze treba kvuli tem podvodnejm padakum se zabili dva vojaci, kdyz jsem jeste namestkoval na ministerstvu obrany, ja to prezil ve zdravi a dnes uz mi nikdo nic nedokaze, vy lide jste uplne tupi, provolavate mi slavu a pritom nevite, kdo ja jsem, takže vy jste mi už uplne ukradeni…
  platy se musi snizit, ale mne jaksi neee to by neslo, mne se zvysi, jelikoz ja jsem Kníže Kalousek, arcilotr a zlodějů korunovaný král

  Odpovědět

 • Radek

  27 prosince, 2010

  Divím se, že vás baví takhle plácat do vody. Co kdybyste zkusil být konkrétnější? 😉

  Odpovědět

 • xnedd05

  21 května, 2012

  Já mám teda osobně nejlepší zkušenost s prodejcem investičního zlata, který je na těchto stránkách http://www.in­vesticni-zlato-praha.cz/

  Odpovědět