CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Petr Zámečník

13. 09. 2011

0 komentářů

Kellnerova Air bank: Sazebník poplatků o 20 řádcích

 


 

Air bank si dělá velké ambice. Chce být bankou, „kterou budou mít klienti rádi“. Na svých stránkách píše pět cest, které k tomuto cíli mají vést: Srozumitelnost, příjemné pobočky, jednoduchost, férové jednání a přístupné internetové bankovnictví.

Banka začíná nabízet základní bankovní služby. V rámci internetového bankovnictví by nejdůležitější funkce měly být dostupné na nejvýše tři kliknutí, což při malém počtu služeb není nemyslitelné. Co ale zaujme na první pohled, je včera zveřejněný sazebník poplatků – služby nejsou zdarma, ale poplatky se vejdou na 20 řádků. Navíc banka hlásá, že v případě nespokojenosti zákazníka poplatky vrátí.

Tabulka 1: Sazebník poplatků Air bank

Poplatek

Tarif

Malý

Velký

Měsíční poplatek

zdarma

150 Kč

Vedení účtu v korunách, eurech a dolarech

zdarma

zdarma

Odchozí korunová platba do jiné banky v ČR

5 Kč

zdarma

Příchozí korunová platba z jiné banky v ČR

zdarma

zdarma

Odchozí/příchozí platba v rámci Air bank

zdarma

zdarma

Výběr/vklad hotovosti v bankomatu Air bank

zdarma

zdarma

Výběr hotovosti z bankomatu nebo na pobočce jiné banky v ČR a EU

25 Kč

zdarma

 

Zaslání výpisu elektronicky

zdarma

zdarma

Zaslání výpisu poštou

25 Kč

zdarma

Zaslání každých 5 SMS o pohybech na účtu

5 Kč

zdarma

Zadání/změna/zrušení platebního příkazu či inkasa

zdarma

zdarma

Vydání dvou platebních karet, vč. obnovy a náhradní karty

zdarma

zdarma

CashBack

5 Kč

zdarma

Zablokování a odblokování karty

zdarma

zdarma

Opakované zaslání PINu poštou nebo změna na bankomatu

25 Kč

zdarma

 

Výběr hotovosti z bankomatu či na pobočce jiné banky mimo EU

200 Kč

200 Kč

Odchozí/příchozí zahraniční platba a europlatba

200 Kč

200 Kč

Vystavení potvrzení na žádost klienta

200 Kč

200 Kč

Vydání třetí a další platební karty

300 Kč

300 Kč

Zaslání upomínky

300 Kč

300 Kč

  Zdroj: Air bank

Klient si může vybrat ze dvou tarifů. U Malého tarifu neplatí měsíční poplatek, ale zaplatí za vybrané služby. U Velkého tarifu má základní služby zdarma, ale zaplatí měsíčně 150 Kč. Platit za Velký tarif se vyplatí zřejmě jen lidem, kteří pravidelně zasílají velké množství plateb do jiných českých bank (alespoň 30 plateb) nebo vybírají často z bankomatu (alespoň 6x)… dostat se na měsíční platbu ve výši 150 Kč není rozhodně snadné.

Banka navíc garantuje, že služby v sazebníku neuvedené nezpoplatňuje. (U mezinárodních plateb upozorňuje na možnost přeúčtování poplatků třetích stran v případě typu poplatku SHA a BEN u příchozí a OUR u odchozí platby.) Kdo by se ale těšil na první banku se zpracováním drobných mincí při jejich vkladu na účet bez poplatku, má smůlu – na pobočkách nebudou pokladny a banka nebude provádět klasické pokladní operace. K tomu bude sloužit pouze vkladomat.

Spořicí účty: Garance v první trojce

Air bank nechce lákat na nejvyšší úrokovou sazbu na trhu. Stačí jí být mezi třemi bankami s nejvyššími sazbami u spořicích účtů. V současnosti banka sazbu nezveřejnila, neboť ještě své služby nenabízí. Kdy své pobočky otevře veřejnosti, oznámí dnes.

Pozor na skryté riziko

Častější cesty do zahraničí jsou spojeny s větším užíváním platebních karet jak k placení, tak k výběru z bankomatu. A to se může prodražit. Obecně zejména banky s nižšími poplatky své zisky získávají pro klienty méně výhodnými směnnými kurzy. Jaký kurzovní lístek bude mít Air bank, zatím není známo. Nicméně i toto je vhodné při volbě banky brát v potaz.

Nízkonákladové banky aneb Roztržený pytel

Když na český trh před lety vstoupila mBank s nulovými náklady na vedení běžného účtu a další základní bankovní služby, jednalo se o cosi převratného. Pak získala bankovní licenci Fio banka a konkurence nízkonákladových bankovních účtů vzrostla.

V letošním roce se ale s nízkonákladovými bankami doslova roztrhl pytel. Není tomu tak dávno, kdy Raiffeisen International uvedla ZUNO Bank po jejím úspěšném testu na Slovensku, a v nejbližší době zahájí činnost též Air bank. V letošním roce má inovovanou nabídku spustit ještě Equa Bank, nástupkyně italské Banco Popolare. Klienti se tak mají na co těšit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *