CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Václav Havránek

20. 05. 2009

2 komentáře

Zajištěné fondy: Garance není zadarmo…

 


 

Zajištěné fondy jsou vhodnou variantou pro investory, kteří se bojí podstupovat větší riziko a zároveň se chtějí podílet na případném růstu (či poklesu) zejména akciového trhu.

Zajištěné fondy investorům garantují, že neprodělají a dostanou zpět minimálně přibližně to, co do fondu vložili. Tato garance ale není zcela zdarma a investoři za ni platí formou sníženého podílu na výnosech nebo maximální hranicí zhodnocení takového fondu. Vstupní, výstupní, správcovské a jiné poplatky také nebývají úplně zanedbatelné.

Garance se ale nevztahuje na odkup fondu před jeho splatností, pokud je to vůbec možné učinit. Garantované fondy zadržují peníze na střední až dlouhou dobu.

Princip zajištění

Následující schéma názorně ukazuje, jak takové zajištěné fondy fungují.

Struktura zajištěných fondů se skládá z nějaké málo rizikové části s pevným výnosem (např. dluhopisy) a menší částí spekulační, která je tvořena rizikovějšími aktivy (např. opce, certifikáty apod.). Dluhopisy pak v době splatnosti zhodnotí na míru, kterou daný fond proklamuje jako garantovanou, zatímco rizikovější část portfolia fondu vytváří potenciální zisk nad garantovanou míru.

Kriteria rozhodování o investici

Pokud se investor rozhoduje, zda právě do takovéhoto fondu vloží své volné finanční prostředky, měl by brát v potaz následující kriteria.

Měna

Zajištěné fondy si volí investoři především proto, že mají averzi k riziku a bojí se potenciální ztráty. Ačkoli jsou tyto fondy zajištěny proti nepříznivému vývoji akciových trhů či jiných podkladových aktiv, nemusí být zajištěny proti kurzovému riziku. Pak může investorovi při posílení jeho domácí měny vzniknout nemalá ztráta.

Investiční horizont

Doba trvání takového fondu je zpravidla stanovena na dobu určitou, a to i na více než 5 let. Pokud investor očekává, že bude potřebovat tyto vložené prostředky dříve, měl by se zajištěným fondům vyhnout. Je sice možný odkup fondu před datem splatnosti, ale v takovém případě není zajištěna garance návratnosti a zároveň v takovém případě musí investor zaplatit určité poplatky v nezanedbatelné výši.

Investiční styl

Ačkoli zajištěné fondy fungují na podobném principu, často se liší různými způsoby výpočtu zisku. V některých případech může být maximální zisk omezený, jindy nikoli a výpočet zisku může být také dán různou mírou participace na vývoji podkladového aktiva. Některé fondy mohou zajistit minimální zisk, jiné maximální ztrátu. Často proto bývá složité jednotlivé fondy navzájem porovnat.

Poplatky

Zajištěné fondy s sebou nesou i různé poplatky. Investor by měl sledovat poplatky vstupní, výstupní, ale i na průběžné obhospodařování fondu. Poplatky se liší fond od fondu, ale také záleží na situaci, ve které vstupujete či vystupujete z fondu.

Vstupní poplatky bývají nejnižší v upisovacím období před zahájením trvání fondu. Pokud by chtěl investor vstoupit do fondu v průběhu jeho trvání, zaplatí poplatek vyšší. Výše vstupních poplatků se u některých fondů liší i podle objemu vložených prostředků.

Stejně tak funguje i výstupní poplatek. Po době splatnosti bývá většinou nulový, ale pokud by chtěl investor vystoupit v průběhu trvání fondu, musí očekávat, že určitý poplatek zaplatí.

Přehled některých zajištěných fondů

V následující tabulce je srovnání některých zajištěných fondů dostupných na našem trhu, které jsou ještě před zahájením trvání.

Název

Doba splatnosti

Měna

Podkladové aktivum

Zajištění

Max. výnos

Vstupní pop.

Výstupní pop.

Vedení pop.

ČSOB Fixovaného růstu 7

4 roky, 7 měsíců

CZK

koš akcií

100%

35%

2% (3%)

0% (1%)

 

ČSOB Fixovaný Click 6

4 roky, 7 měsíců

CZK

koš akcií

105%

21,5%

2% (3%)

0% (1%)

 

ČSOB Světového růstu+ 22

4 roky, 1 měsíc

CZK

koš akcií

100%

X

2% (3%)

0% (1%)

 

KBC Reverzny 3

2 roky, 7 měsíců

EUR

index DJ Eurostoxx 50

 

50,0%

2% (3%)

0% (1%)

 

ČP Invest 6. Zjištěný fond

4 roky

CZK

koš akcií

104%

20%

0% (8%)

0% (4%)

1,50%

ERSTE-ČS zajištěný fond 42

5 let

CZK

index DJ Eurostoxx 50

115%

25%

1%

0% (až 5%)

 

KB Ametyst Flexi

neomezeně

MIX

koš podílových fondů

90%/rok

 

1%-2%

0%

1,90%

KB Akcent

max. 5 let

MIX

koš akcií

102%

25%

1%-2% (10%)

0% (1%)

1,36%

Pioneer – zajištěný fond

neomezeně

MIX

mix

90%

 

0,8%-2%

0%

1,10%

Pioneer – zajištěný fond 2

neomezeně

MIX

mix

100%

 

0,8%-2%

0%

1,10%

V České republice je nezanedbatelné procento velmi konzervativních investorů. Proto jsou investice do zajištěných fondů vyhledávanou variantou, což je dáno také psychologickým vlivem slov jako „zajištěný“ nebo „garance“, na které lidé s averzí k riziku rádi slyší.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Adraj

  25 května, 2009

  samozřejmě, že se v souvislosti s krizí hodně mluvilo o zajištěných fondech. Hlavně jejich správci a prodejci si přispěchali přihřát svou polívku (poněkud špinavým způsobem, že …). Nikdo nenaletí lépe, než vystrašený klient, a tak jako obvykle mu nastřelíme zrovna to co nepotřebuje, ale máme prodáno !
  Anketa:
  a) trhy už dlouho rostou, koupím akcie, nebo spíš zajištěný fond ?
  b) trhy padají, koupím akcie, nebo zajištěný fond ?
  Kdo odpověděl za b), tak ví proč jsem to psal 🙂

  Odpovědět

 • I.B.

  25 května, 2009

  🙂 tak buď jsem úplně blbý, nebo nerozumím rozdílu mezi a) a b)………… 🙁

  Odpovědět