CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Investice do certifikátů

 


 

Investiční certifikát je v podstatě dlužní úpis, který vydává emitent (výstavce certifikátu) a dává tak právo investorovi (majiteli certifikátu) požadovat po emitentovi, na základě splnění předem stanovených podmínek, určité plnění (zpravidla peněžní).

Výhoda investičních certifikátů je oproti standardním investičním nástrojům především v jejich jednoduchosti, transparentnosti, flexibilitě a likviditě. Investor tak může velmi snadno participovat na vývoji nejrůznějších akciových indexů, vybírat z mnoha investičních strategií nebo i investovat do jiné třídy aktiv, třeba do komodit.

K tomu lze využít certifikáty s pákovým efektem, částečnou ochranou nebo i s úplnou garancí vložených finančních prostředků.

Další nespornou výhodou je i transparentnost certifikátů. Investor totiž vždy zná cenu daného certifikátu, nebo to, na jakém trhu byl koupen, popřípadě do čeho investoval. Tuto hodnotu (cenu) certifikátu celkem snadno získá i ověří.

Navíc jsou certifikáty poměrně cenově dostupné i pro retailovou klientelu. A to ještě není vše. Investiční certifikáty jsou také flexibilní. Umožňují nám totiž vydělávat na všech fázích trhu, tedy nejen na rostoucích, ale i stagnujících a klesajících trzích.

REKLAMA

Tuto strategii nám nenabídne žádný fond. Vezmeme-li ještě v úvahu likviditu certifikátů, tak máme téměř dokonalý investiční nástroj. Emitenti (většinou emisní banky) se totiž zavazují průběžně stanovovat nákupní a prodejní kurzy tzv. "market making" a zaručují tak dostatečnou likviditu.

A jaké známe investiční certifikáty? Například indexové, garantované, tématické, discount, bonus, basket, expres, twin-win, sprint a outperformance certifikáty. Každý z nich nabízí svoji speciální strategii a s tím i nejrůznější možnosti využití.

Ptáte se, zda mají investiční certifikáty nějaké nevýhody? Jednou z podstatných nevýhod je podstupování kreditního rizika. Pod tímto názvem se totiž skrývá neschopnost emitenta splatit svůj závazek.

Peníze investora nejsou totiž investovány přímo do podkladového aktiva (akcie, indexu), ale do dlužního úpisu emitenta. Je tu tedy možnost, že by se investor ocitl i v roli věřitele.

REKLAMA

Další podstatnou nevýhodou bývá to, že investiční certifikáty zpravidla nezahrnují dividendový výnos z podkladového aktiva, na který jsou vázány. Důvodem je to, že dividendy slouží jako úhrada nákladů emitentovi za emisi (vytvoření) certifikátů.

Snad poslední nevýhodou by mohly být i poplatky, například tzv. spread. Jedná se o poplatek, který je velmi podobný vstupnímu poplatku u fondu. Avšak vzhledem k obrovské konkurenci je tento poplatek ve většině případů malý, a někdy není dokonce požadován vůbec.

Některé certifikáty vyžadují i management fee (obhospodařovatelský poplatek), který je rovněž podobný správcovskému poplatku u fondů, a pokud je vyžadován, může i výrazně ovlivnit výnos u certifikátu. Zde tedy investor sám musí posoudit, zda se mu tento poplatek u zvoleného typu certifikátu skutečně vyplatí.

Shrneme-li na závěr, investiční certifikáty nám nabízejí nové a netušené možnosti investování, které byly ještě nedávno přístupné pouze institucionálním klientům. Je tedy určitě dobré věnovat jim pozornost. Příště se zaměříme na jednotlivé druhy a strategie včetně modelového příkladu.

Zdroj pro graf: Investiční certifikáty KCP

Pokračování 2. dílem najdete zde – Indexové certifikáty

3.díl Garantované a diskontní certifikáty I

4.díl Garantované a diskontní certifikáty II

5.díl Optimální cap a strategie u diskontních certifikátů

6. díl Airbag a Bonus certifikáty

Loading

Vstoupit do diskuze 37 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Zachrdla - TriMan

  1 února, 2007

  Je velký dar, když někdo dokáže o poměrně složitých věcech psát srozumitelně, tak, aby to pochopila i retailová klientela. A pan Kožúšek, jak je vidět, to dokáže velmi dobře. Takový druh osvěty je nesmírně cenný. Je proto dobře, že jeho články (jak bylo naznačeno) budou mít pokračování. Přeji hodně úspěchů.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  1 února, 2007

  Přeji pěkný den!
  S nadšením se připojuji k Vašemu názoru, pane Zachrdlo. Pana Kožúška znám již i osobně a mohu si dovolit pro všechny kolegy zde na webu prohlásit, že je velmi erudovaným investičním specialistou.

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  3 února, 2007

  Děkuji. V oblasti certifikátů pouze erudovanějším poradcem 🙂 SK

  Odpovědět

 • nicknamed

  1 února, 2007

  Urcite bych spread nenazyval jako poplatek, protoze ho neplatite emitentovi, ale protistrane obchodu a u nekterych certifikatu vas jeho velikost omezuje natolik, ze nemuzete delat nekolika procentni obchody denne, ackolivtomu knockoutovy certifikat „odpovida“ (hodnota 0,41 se zmeni na 0,43 coz je 4,9% za den, ale spread je 0,02 takze muzete prodat jen za 0,42 a to uz je 2,4% coz je velky rozdil….).

  U dividend bych to take nerekl tak jednoduse jako Vy, vetsina certifikatu jsou koncipovany jako price a/nebo total return (=performance), rozdil je ten, ze v price indexu se promitne pouze cena + nejake vyjimecne dividendy (nejake hotovostni nebo ty z neprovozni cinnosti), tak total return obsahuje dividendy vsechny, a proto zpravidla dosahuje vyssich vynosu. Horsi je to s burzami, nektere price jsou jen nekde (napr XETRA) a k tomu samemu podkladu najdete performace jen na euwaxu nebo ve frankfurtu, ale jsou…..

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  1 února, 2007

  Dobrý den, děkuji za doplnění. Tento článek měl být podán tak, aby byl srozumitelný pro nejširší veřejnost. Spread je rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou certifikátu. Poplatek je sice nepřesný termín, ale z mého pohledu významem pochopitelnější pro běžného laika. Co se týká dividendových výnosů, tak záleží na druhu certifikátu (zda zohledňuje reinvestované dividendy) a také samozřejmě na podkladovém aktivu. Za srovnání určitě stojí EURO STOXX 50 (price index) a EURO STOXX 50 TOTAL RETURN INDEX (performance index), zatím co první z nich jste mohl koupit bez spread, tak u druhého jste vlivem reinvestice dividend vydělal podstatně více. Rozdíl může být i několik procentních bodů. Sám asi moc dobře víte, že i výše dividend je různá. Beru tedy v úvahu i to, že zde je nepřesně řečeno slovo nevyplácejí (mělo by spíš být nezahrnují). Článek jsem sice konzultoval, ale pravděpodobně tato záměna unikla i bystrému oku odborné konzultace. Tedy pokusím se být v dalších příspěvcích přesnější tak, aby mé články splňovaly vaše požadaky. Nicméně, budu velmi rád, když se nadále budete k tomuto tématu vyjadřovat, i když bych raději uvítal, kdyby to bylo pod vaším jménem. Ono tohle tzv. střílení ze zákopu není moc korektní.

  SK

  Odpovědět

 • Martin Bouček

  1 února, 2007

  Dobrý den, slovo „nevyplácejí“ jsem na daném místě zaměnil za „nezahrnují“ na žádost autora článku.

  Odpovědět

 • Zdeněk Husták

  1 února, 2007

  Dobrý den,
  je potřeba přivítat každou popularizaci investování a finančího trhu pro veřejnost. Byť na webu investujeme.cz je asi návštěvnost „laické veřejnosti“ výrazně nižší než na webech věnovaných jiným tématům…
  Finanční vzdělávání je práce mravenčí, je potřeba se jí věnovat opravdu na všech frontách a výsledky přichází jen velmi pomalu.
  Nicméně k „propagaci“ investičních certifikátů bych rád připomenul brožuru vydanou cca před 2 lety v rámci projektu Rádce Investora tehdejší Komise pro cenné papíry. Brožura a další informační materiály jsou dodostupné na webu http://www.radce-investora.cz.
  Zdeněk Husták

  přímý link je zde:
  http://www.radce-investora.cz/export/Pages/Radce_investora/Drobny_investor_pokrocily/Publikace/seznam.page

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  1 února, 2007

  Naprosto souhlasím. Určitě bych i také doporučil knihy pana Ing. Martina Svobody nebo i www.http://www.zertifikatejournal.cz/ Výbornou spolupráci a cenné rady poskytují i Sal. Oppenheim jr. & Cie. KGaA a nebo KZ Finance s.r.o. SK

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  1 února, 2007

  Nemáte někdo link či informace na to, jak spočítat (plné/částečné) zajištění investice v ? vůči Kč? Pomocí warrantů či certifikátu na měnové kurzy? V tomto ohledu jsem bohužel naprostý laik. Zatím mám čistě Kč (resp. EUR na PX) portfolio tak mě to zatím netrápí, ale pro blízkou budoucnost…

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  2 února, 2007

  Koruna asi bude posilovat, investice v EURu zase nabízejí daleko větší možnosti. Diverzifikace nabádá angažovat se na obou frontách. Řešením mohou být emitované certifikáty od Reiffeisenbank, (mysliím i bonusové na český trh), jak bylo uvedeno již v diskusi (přiznám se, že jsem se po nich pídil a nenašel jsem je). Osobně si myslím, že některé konstrukce certifikátů jsou velmi zajišťující proti propadu a vyplatí se, i když jsou v EUR bez ohledu na vývoj koruny. Já problém Kč/EUR řeším formou investičního plánu pravidelným měsíčním nákupem certifikátů.

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  2 února, 2007

  O tomto „zajištěním“ vím, ale přece jen to není zajištění… Nejedná se mi jen o zajištění ? na Kč, ale také i ostatní. Pravděpodobně to bude dražší (cena převýší očekávaný zisk) než nést měnové riziko nebo poplatky za průměrování menších investic. Ale rád bych měl o tom povědomí, jak jsi to spočítat…

  Nemáte někdo nějaký laický návod? (Nemusí to být zrovna pomocí certifikátů)

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  2 února, 2007

  Můžete to řešit třeba pomocí forwardů či swapů… v tom nejsem zběhlý… ale jestli chcete, tak Vám můžu domluvit schůzku s někým, kdo by Vám o podobných operacích řekl více. Pokud se jedná řádově o miliony, tak by se to mohlo vyplatit. Pokud by se jednalo o statisíce, pak nevím, jestli byste na poplatcích nezaplatil víc než by byla kurzová ztráta.

  Hezký den

  Odpovědět

 • David Nejdek

  2 února, 2007

  Jednoduché řešení: Proč neinvestovat jen v KČ? 🙂

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  2 února, 2007

  No to je zatím mé současné řešení, ale s růstem kapitálu to chce více diverzifikovat…
  Ale na druhou stranu to nejsou miliony, takže dle příspěvku Jana se mi to asi nevyplatí zajištovat…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  2 února, 2007

  Vladimíre, jen chci zdůraznit, že jde pouze o mou domněnku (nepočítal jsem to, neznám přesnou nákladovost) a tato domněnka se vztahuje pouze na zmíněné instrumenty – forwardy či swapy. 🙂

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  3 února, 2007

  Lze se zajistit pomocí warantů a nebo i turbo certifikátů (tj. umožňují investorům efektivně zajistit portfolio proti případnému poklesu.) Podívejte se prosím na strategie těchto instrumentů. Budu se k tomu vracet i v dalších příspěvcích.

  Pěkný den

  Slavomír Kožúšek

  Odpovědět

 • David Nejdek

  3 února, 2007

  Dobrý den. Prosím o vysvětlení pojmu „warrant“. Děkuji 🙂

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  3 února, 2007

  Warrant je dlouhodobá opce, která je vystavena firmou na její vlastní kmenové akcie. Více se budu věnovat tomuto instrumentu v dalších příspěvcích. Pokud budete chtít nějaké další informace napište mi na e-mail s.kozusek@email.cz Podle možností vám velmi rád odpovím. SK

  Odpovědět

 • Vladimír Kutálek

  4 února, 2007

  V tom případě se těším na další příspěvky….

  Odpovědět

 • J. Klumpler

  2 února, 2007

  Pane Nosku, zkuste se podivat na stranky BCP, konkretne sem: http://www.pse.cz/Cenne-Papiry/Default.aspx – je tam seznam vsech cennych papiru obchodovanych na BCP a tedy i certifikatu od RB.

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  2 února, 2007

  Děkuji za odkaz. Vypadají, že podklad je bohužel Euru.

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  1 února, 2007

  “ “ Umožňují nám totiž vydělávat na všech fázích trhu, tedy nejen na rostoucích, ale i stagnujících a klesajících trzích. Tuto strategii nám nenabídne žádný fond. “ “
  To bych netvrdil a napsal tam : Tuto strategii nám nabídne jen HEDGE fond
  . . . . . . .
  “ “ Další podstatnou nevýhodou bývá to, že investiční certifikáty zpravidla nezahrnují dividendový výnos z podkladového aktiva, na který jsou vázány. “ “
  To bych netvrdil a napsal tam ihned ( a né až ve 2. dílu ) : Investiční certifikáty buďťo připisují dividendy z podkladového aktiva, na který jsou vázány = performance index certifikáty , nebo nepřipisují dividendy = price index certifikáty. Tedy performance index certifikáty na Eurostoxx50 a na Dow Jones a na FTSE rostou více než ty indexy , ale performance index certifikát na DAX roste stejně jako DAX , protože z indexů asi jen index DAX si připisuje dividendy do své hodnoty.
  . . . . . . .
  Co se muže vyplatit růstem kurzu nad +100% v letech 2007-2010 je akcie Siemens , dnes je P/E 16,5 a čeká se růst zisku 2007 +40% a 2008 +20%. Akcie je dobré kupovat ve více etapách , dnes v únoru a letos na podzim a 2008 zas , signály prodat při jakkoliv hlubokém poklesu kurzu se mohou ignorovat , lépe je při propadu kurzu akcie přikoupit a držet nonstop akcie až do počátku roku 2010 , jestli i 2009 bude očekáván růst ročního zisku u firmy Siemens. Nezapomenout : 1992-2000 rostla akcie Siemens +590% za 8 let , tedy dnes +100% za 3 roky neni problém.

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  1 února, 2007

  HEDGE FOND je na nový článek, ale pokusím se k tomu ještě vrátit (jsou zde možné různé strategie). Za další – podkladovým aktivem nemusí být jenom index a struktura cerifikátu je také různá. K tomu se, tedy ještě vrátím v dalších příspěvcích. Performance index a price index jsme už rozebírali v jiném příspěvku (diskuze dole). Co se týká dividendových výnosů, tak záleží na druhu certifikátu (zda zohledňuje reinvestované dividendy) a také samozřejmě na podkladovém aktivu. SK

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  2 února, 2007

  Pan Kožušek to popisuje dobře. Jsou certifikáty rozličné, discontntní, bonusové, garantované, tržně neutrální, short, na hedge fondy, měny, volatilitu, vzájemnou korelaci podkladových aktiv, atd., takže se s nimi dá mnohé.

  Odpovědět

 • Zdenál

  1 února, 2007

  Dobrý den,

  omlouvám se předem za dotaz, který asi odborníkům bude připadat poněkud „negramotný“, ale můžete připojit své informace:

  – Jak (kde) se dají IC koupit (přímo od emitenta nebo výlučně přes obchodníka s cennými papíry – na pobočkách brokerů nebo internetově – brokerjet ČS, Fio ???) a jaké jsou tedy všechny poplatky s nákupem spojené ? A kde se lze dozvědět, jaké IC se dají v konkrétní moment koupit, než vyrazím za obchodníkem ?

  – Jak lze prodat – tzn. jaký je sekundární trh (snad při burze se rozvíjí sekundární trh s certifikáty, jestli jsem pochopil správně ?) – opět nutno výlučně přes licencovaného obchodníka s cennými papíry ? Plus jak je to s likviditou – je stanovena hraniční doba obdržení peněz zákonem (zákonná povinnost odkupu zde předpokládám není, nejde o fondbyznys….) ?

  – Jestli lze prodat IC kdykoliv po nabytí (osvobození od daně z výnosu po 6M platí předpokládám i zde ? ) nebo je nějaké časové omezení ?

  – Jestli si certifikáty nějak ošetřují měnové riziko nebo ne ? (asi jak který?)

  Hůře se v tom zatím orientuji, přiznám bez vytáček. Díky za pochopení. Ale ono to povědomí bude nutno pořád zdokonalovat, bude asi jen otázka času, kdy tento typ investic bude postupně „zdomácňovat“ ….. 🙂 A co indexové akcie (i když to patří spíš asi do jiné debaty) ?

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  1 února, 2007

  Zdravím, Zdenále,

  Vaše dotazy jsou velice podnětné, je jedině dobře, že je zde píšete.

  Certifikáty se dají koupit prostřednictvím obchodníka s cennými papíry, a to buď na burze, kde se s certifikáty obchoduje, nebo přímo u emitenta. Oboje dvoje zajišťuje obchodník s cennými papíry. S prodejem je to stejné. Jelikož používáte internet, asi byste vše řešil online příkazy. S tou dobou… standardní vypořádání obchodu s CP… obchod se zrealizuje hned (pokud je likvidita a najdete protistranu obchodu).

  Poplatky… platíte poplatky obchodníkovi s CP + někdy emitentovi + obvykle nějaký spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou)… poplatky se různí především podle podkladového aktiva a typu certifikátu… obvykle se pohybuje celkové poplatkové zatížení od 0,3% do 3%. Oproti fondům neplatíte správcovské poplatky, nebo bývají nižší, takže certifikáty obecně dosahují lepšího zhodnocení než průměr fondů. Na druhou stranu při jakékoliv změně v portfoliu platíte znovu a znovu všechny poplatky, kdežto u fondů nemáte přestupy zpoplatněné (v rámci jedné rodiny fondů nebo spřízněných investičních spol.)

  Daňový test platí normálně 6M, jiné časové omezení není, lze je prodat kdykoliv.

  Měnové riziko do CZK… zatím nevím o žádném certifikátu, který by ho zajišťoval (když nepočítám certifikát na měnový pár CZK/EUR). Ale existují certifikáty, které zajišťují do EUR. Většina certifikátů je totiž vedena v EUR, ale podkladová aktiva bývají v různých měnách.

  ETF jsou sice jiná kapitola, ale kapitola velmi blízká. 😉

  Hezký večer

  Odpovědět

 • Zdenál

  1 února, 2007

  Děkuji, zase vím o trochu víc …. 🙂 Ten vývoj jde tak dopředu a informací přibývá a mění se, že orientace je pořád náročnější….. Pěkný večer. 😉

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  1 února, 2007

  Velmi rychle, omlouvám se mám ještě práci:

  Quanto certifikát (Quanto certificate) – označení Q

  U mimoevropských indexů je hodnota certifikátu ovlivňována nejen aktuálním stavem indexu nýbrž i dodatečně měnovými kurzy. Kdo chce toto měnové riziko vyloučit může využít tzv. Quanto-certifikátů, které jsou měnově zajištěny a mimoevropský index se potom chová jako kdyby byl kotován v EUR. (www.zertifikatejournal.cz)

  Certifikáty v CZK (certifikáty, které lze koupit i prodat v CZK)

  Raiffeisenbank emitovala na – Burze cenných papírů Praha, a. s. cert. BRENT CRUDE OIL, CECEXT ,CTX ,CTX SHORT, DJ EURO STOXX 50, GOLD, RDX. (http://icertifikaty.eu/?cap=4451)

  SK

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  2 února, 2007

  Zjišťoval jsem ohledně certifikátů, jejichž referenční měnou by mělo být CZK u RAIFFEISEN BANK a zjistil jsem, že tyto certifikáty mají ref. měnu v EUR a do CZK se pouze přepočítávají. Tedy informace z icertifikaty je nesprávná. Pokud by jste měl ještě další dotazy, můžete mě kontaktovat i na můj e-mail. S přáním pěkného dne

  SK

  Odpovědět

 • Miroslav Nosek

  2 února, 2007

  Pane Kožúšku, ještě by měly být českou pobočkou Commerzbank emitovány bonus certifikáty CB0 AUC a CZ7 622 v korunách. Nevíte o nich něco bližšího?

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  3 února, 2007

  Díval jsem se na to, ale podle WKN jsem nic nenašel. Mohu vám dát odkaz, kde najdete jednodlivé druhy od CB (stránky v NJ). Zkuste mi poslat na e-mail s.kozusek@email.cz i ISIN obou titulů. SK

  Odpovědět

 • Lukáš Heinz

  1 února, 2007

  Existuje nějaký jednotný slovník pro typy certifikátů? Setkal jsem se s tím, že certifikáty, ač měly stejné zálkadní parametry, tak se jmenovaly jinak (Double Chance vs. twin-win)…

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  1 února, 2007

  Nebo třeba ještě „outperformance“… :-))
  Názvosloví není jednotné, asi jako není jednotné u fondů. Záleží na emitentovi.

  Odpovědět

 • 3SK

  3 února, 2007

  Dobrý den, sem opravdu neznalec, mohl by jste se mi pokusit vysvětlit co to certifikaty jsou (na příkladu), nějak si nejsem jisty, jestli jsem to pochopil z prvního odstavce správně.
  Dík za odpověď a přeju pěkný víkend

  Odpovědět

 • Slavomír Kožúšek

  3 února, 2007

  Dobrý den, velmi zjednodušeně.

  Zkuste si představit, že půjčujete někomu peníze a ten někdo vám dá na tyto peníze potvrzení o uznání dluhu (dlužní úpis). Peníze však nepůjčujete bezúročně a také na neurčito a tak se s dlužníkem dohodnete na úroku a podmínkách půjčky, např. že úrok bude zrovna tak výsoký, jak vysoký bude výnos z nějakého cenného papíru (třeba akcie). No a certifikát je v podstatě takový dlužní úpis 🙂

  SK

  Odpovědět

 • alesaa

  23 července, 2007

  Na http://www.icertifikaty.eu naleznete spoustu zajímavých článků a informací o investičních certifikátech.

  Odpovědět