CZK/€ 0,00%

CZK/$ 0,00%

CZK/£ 0,00%

CZK/CHF 0,00%

World Global Network: Podvedení podvodníci?

 


 

Po zveřejnění článku „World Global Network: Rychlý výdělek… nebo podvod?“ jsem obdržel e-mail od Jaromíra Tichého, jednoho z českých leaderů WGN, v němž stálo: „Gratuluji. V mém soukromém žebříčku máte první místo za dosud nejhloupější a nejvíce nepravdivý článek o WOR(l)D Global Network na českém internetu. Soudím, že je to jen první díl. Tak se tužte!“ Ocenění jsem si vzal k srdci a nabídl panu Tichému osobní setkání.

Do restaurace Koliba v Prostějově pan Tichý ze zdravotních důvodů bohužel nedorazil. Přišel nicméně Ondřej Piňos s kolegou Tomášem Klimkem, taktéž lidé stojící v čele českého WGN. Shodou okolností oba odešli do WGN z finančně poradenské společnosti Partners. Na mé straně stál člověk nejpovolanější, který v diskusích a na internetu vystupuje pod nickem Mik0007 a jehož znalosti o společnosti a pozadí World Global Network (WGN) dalece přesahují vědomosti samotných účastníků „projektu“.

„Byznys“ World Global Network se koncentruje kolem solárních panelů a výstavby fotovoltaických elektráren. A na rozdíl od klasických podvodných schémat v tomto případě společnost skutečně elektrárny staví. Má to ale několik háčků…

Jedním ze zásadních je, že postavené elektrárny v rámci WGN nepatří vůbec do konsorcia. Jedna z nich (Cloud 1 – 3), hojně prezentovaná zástupci sítě WGN, postavená v Rumunsku, je zaštítěna společností Parc Solar Moldoveni, která je ve 100% vlastnictví fyzické osoby – jednoho z lídrů WGN Roberta  Forlaniho. V případě krachu projektu Power Clouds by se tedy „investoři“ k panelům dostávali velmi obtížně.

Další poměrně zásadní problém je s výnosy. Podle rumunské i japonské legislativy o podpoře solární energie nemohou instalované panely dosáhnout slibovaného 14% ročního výnosu. V obou zemích se výkupní ceny energie včetně podpory od státu pohybují od 290 do 320 USD za 1 MWh. Za roční produkci energie z jednoho panelu 0,35 MWh může tedy výrobce obdržet 100 až 112 USD. Z tohoto výnosu však musí hradit poplatky za pojištění, pronájem pozemků, mzdy, přenosovou síť, monitoring , servis, ostrahu, náhradní díly a v neposlední řadě daň z příjmů. Kromě toho se výkon panelu každoročně snižuje o necelé procento a podpora v Rumunsku (80 % z celkové ceny) je uzákoněna pouze na 15 let.

REKLAMA

Odhadem se dostaneme na čistý zisk z panelu 6 – 8 USD za měsíc. Power Clouds však slibuje 14 USD měsíčně.

Navíc panely distribuované sítí obchodních zástupců WGN jsou třikrát dražší než srovnatelné na trhu. Musí být. Jinak by nebylo z čeho vyplácet provize. Za zmínku stojí i skutečnost, že majitelé panelů za ně neplatí daň z přidané hodnoty ani v Česku, ani v Rumunsku. Přitom se jedná o dovoz do Evropské unie, který je daní zatížen.

Provizí podle slov lidí v čele sítě WGN vyplatila společnost v loňském roce celosvětově přibližně za 50 mil. USD. (Podle tvrzení českých leaderů projektu jsou vysoké vyplacené provize důvodem, proč společnost PayPal s ní odmítla spolupráci a WGN si musí vytvářet vlastní platební systém…) Otázka zní: Z čeho provize vyplácí? Instalované fotovoltaické elektrárny ještě nestihly produkovat zisk – a rozhodně ne takto vysoký. Jediné, co se ve společnosti skutečně točí, jsou vklady účastníků a jejich peníze investované „do panelů“.

„Také jsem si jeden panel koupil, abych nepřicházel o provizi ze sítě,“ uvedl jeden z účastníků prostějovské schůzky. Nákupem panelu jsou totiž členové motiváni k získání vyšších odměn a bonusů z prodeje ve vlastní síti.

REKLAMA

Zastřešující „holdingovou“ společností, jejíž součástí mají být WGN i Power Clouds, je World Assurance Group (WDAS). Ta se ale ve své finanční zprávě uveřejněné na OTC k Power Clouds ani k WGN vůbec nehlásí a v PR zprávách o nich mluví pouze jako o partnerských či sesterských společnostech. Stahuje si ale 10 % ze všech příjmů WGN (či její Power Clouds) formou licenčních poplatků. Garanci slíbeného zhodnocení investic nedává.

Zhodnocení ale má být garantované. Za společnost Power Clouds, která garantuje mnohonásobně víc, než je schopna vydělat, ručí anglická společnost World Global Network Plc. Společnost, která vznikla v srpnu 2013 jako Mobile Network Plc a po pár dnech byla přejmenována. Společnost, která nevykonává žádnou činnost a nemá žádný majetek. V okamžiku, kdy se budou investoři domáhat výplaty garance, společnosti jednoduše vyhlásí bankrot. Podnikatelský záměr nevyšel. Jen zakladatelé a majitelé singapurského WGN a WDAS budou mít svůj bohatý podíl.

Ve druhé polovině roku 2012 byly nabídnuty prvním členům WGN opce (Golden Share) na budoucí akcie anglické společnosti World Global Network Plc, která měla záhy vstoupit na londýnskou burzu.

Na schůzce bylo podnětné sledovat výraz „majitelů“ akcií, když jim Mik0007 ukázal, že žádnými majiteli nejsou. Sice za ně zaplatili, sice si zkontrolovali britský formulář pro převod akcií, ale ten společnost nikdy neodeslala k registraci. Ve výroční zprávě není žádný z držitelů Golden Share uveden jako spolumajitel společnosti.

REKLAMA

Navíc vyvstává otázka které společnosti. Certifikát „prokazující“ předběžné vlastnictví akcií má uveden název jedné a identifikační číslo jiné společnosti. „Chybka“ se vloudila. Anglická společnost World Global Network Plc skutečně vznikla přejmenováním společnosti uvedené na certifikátu, ale po roce byla opět přejmenována a jméno společnosti získala nově založená firma (2013). Ta, která ručí za Power Clouds. Nově založená WGN bude muset zveřejnit seznam akcionářů až koncem srpna 2014, a to je zřejmě důvod této nestandardní rošády, tedy zakrýt to, že akcie doposud nebyly převedeny.

Mik0007 předkládal před vrcholné účastníky WGN podklady pro své tvrzení, že se jedná o podvod – a že i oni sami byli podvedeni. Fakta, která uváděl, ani jeden z nich nerozporoval. Naopak, potvrzovali veškeré dílčí informace.

Fabio Galdi, zakladatel celého konsorcia, má systém velmi dobře promyšlený a postavený. V okamžiku, kdy ustane tok nových peněz a bude muset vyplácet slíbené výnosy, může nechat své konsorcium zkrachovat. Podnikatelský záměr může nevyjít. Ovšem zdaleka nepřijde o všechno – naopak, krachovat budou „prázdné schránky“, na kterých si investoři nic nevezmou. Zakladatelům zůstanou cenná aktiva a společnosti, do nichž se zisky přelévali. Např. WDAS s 10 % všech finančních toků nebo singapurský WGN se ziskem z členských podílů a panelů.

Děkuji Mik0007 za přínosné konzultace a korektury informací o World Global Network.

Vstoupit do diskuze 31 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Fotovoltaika? Kdyby jen ta!

Diskuse, často vyhroceně emotivní, o mnoha velmi nešťastných aspektech státní podpory solární energie, získává v některých případech až burleskní rozměr. Jsme znovu šokování zdůrazňováním obřího rozměru tohoto problému, což ale efektivně zakrývá jeho pravou podstatu.

Text: Luboš Smrčka

28. 02. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • ExPartners

  8 srpna, 2014

  V článku se píše „Přišel nicméně Ondřej Piňos s kolegou Tomášem Klimkem, taktéž lidé stojící v čele českého WGN. Shodou okolností oba odešli do WGN z finančně poradenské společnosti Partners“…
  Ale ale, copak, jak je možné, že lidé z Partners utíkají pracovat do takových firem jako je WGN ? Kdepak je Borkovcův Modrý oceán ?

  Odpovědět

 • Karel

  8 srpna, 2014

  Ach jo, zase tu budou řešit jen personálie … Když už tak aspoň porovnávejte byznys Partners a WGN i když mezi námi: ten článek o Partner není, víme?

  Odpovědět

 • Abc

  8 srpna, 2014

  A není to jedno, jestli pracujete v pyramidě Partners (pardon, vlastně strukturálně řízené firmě, tu MLM pyramidu máme zakázanou užívat) nebo v pyramidě WGN ?

  Odpovědět

 • Karel

  8 srpna, 2014

  Dovolil bych si tvrdit, že je o dost důležitější co a za kolik se prodává, než kdo to dělá a kolik je nad ním úrovní …

  Odpovědět

 • Josef

  8 srpna, 2014

  jj, to máte asi pravdu. Nedávno jsem se zastavil na pobočce kdysi firmou Partners protěžovaného ústavu a když mou smlouvu viděla tamní pracovnice, tak třikrát protočila panenky a mého „kamaráda“ od Partners nazvala zlodějem…

  Odpovědět

 • Mirek

  8 srpna, 2014

  A Vás hlupákem, co ji podepsal, ne?
  Imho, proč ten „její“ ústav tu Vaši smlouvu přijal? Možná byl rád, že jim takovou smlouvu někdo do ústavu přinesl, co? Tamní pracovnice s protočenýma panenkama měla aspoň na výplatu.

  Odpovědět

 • Josef

  8 srpna, 2014

  Mirek: Vystihl jste to přesně, naivita a kamarád.

  To víte, někteří z nás se pohybují především mezi slušnými lidmi a někdo třeba netuší, co takové MLM dokáže udělat s člověkem a bohužel mu věří i nadále.

  Obávám se, že tamní pracovnice je také OSVČ a když jí tam pravidelně chodí klienti omlátit o hlavu smlouvy sepsané s poradci, kteří už např. dávno skončili a zrovna rozjíždějí nějakou pyramidu, tak se obávám, že ona z toho zrovna moc nemá.

  bla: Pracovnice na tom nic nevydělala, jen mě upozornila, že na mé smlouvě bylo možné dostat slevu na poplatku snad až 80%, na což mě „sny o manažerské dráze“ zblblý „kamarád“ nějak zapomněl upozornit…

  Odpovědět

 • bla

  9 srpna, 2014

  No jako, uprimne nemam problem uznat, ze paka z velkych spolecnosti delaji na smlouvach kraviny, akorat to pak vyzni jako dost neurcity vykrik, kterych je tu plna diskuze. Berte to jako takove male rypnuti, porad toho moc nevime, co se se na te smlouve stalo, ono nedat nekomu slevu, popr. dat neco zadarmo nemusi byt hned zlodejina. Vezmete si, ze lidi v tomthle oboru moc na konkurenci prijemni nejsou a navykladaji vsechno mozne.

  Odpovědět

 • Jiří

  9 srpna, 2014

  80% sleva? Tak nám napište, co to bylo za smlouvu. Díky

  Odpovědět

 • Mirek

  9 srpna, 2014

  Nenapíše. Plácá a ani neví co. Důležité je si zanadávat a plivnout si. Holt našinec.
  Paní s protočenýma panenkama jednoduše pracuje zadarmo. Taková pojišťovácká charita. Peníze nepotřebuje, hlavně když se nadře.

  Odpovědět

 • Mirek

  9 srpna, 2014

  Mirek: Jednalo se o investice.

  Nejde mi o nadávání, jen o to, aby lidé na rozdíl ode mě tehdy, více přemýšleli a nedali na doporučení poradců, protože víme oba, že je to nastavené tak, aby se pokud možno prostřelilo co nejvíc produktů.

  Prostě když poradce něco nabídne, tak to hned nepodepsat, ale obejít si pobočky, porovnávat poplatky a vůbec popřemýšlet, jestli je to všechno potřeba.

  Jde třeba i o hypotéky atp. kdy se prostě poradci na podmínky vyjednané na pobočce nechytali, to nakonec potvrzuje víc lidí tady. Prostředník zkrátka něco stojí.

  Paní s protočenýma panenkama nepracuje zadarmo, ale už ji nebaví servisovat zdarma smlouvy po poradcích, kteří už dávno odumřeli.

  Nakonec proč z ničeho nic začala firma Partners stavět ty svoje franšízové pobočky? Protože průtokový MLM systém, kdy se podle mě dobrá polovina poradců do roka obmění, neumožňuje dlouhodobý kvalitní klientský servis.

  Poradci zkrátka něco prostřelí, shrábnou peníze, dva roky se klepou a když to vyjde, tak už je to nezajímá, nebo už v Partners dávno nejsou.

 • Jiří

  9 srpna, 2014

  Předpokládám, že vám paní dala na vstupním poplatku slevu 80%. Když Vám dám slevu 100%, tak paní taky bude zloděj? není to jenom o vstupním poplatku, ale to vy zajisté víte.

 • Mirek

  9 srpna, 2014

  Celé je to nějaké divné, zmatečné.
  Proč by měla ta paní poradkyně pracující na živnostenský list servisovat cizí smlouvy?
  Jde-li o nějakou formu kolektivní investice do podílových fondů, tak Vám zprostředkovatel samozřejmě může odpustit třeba i 100% vstupního poplatku, pak ale pracuje zadarmo pokud nemá podíl na management fee.
  Spíše mně to připadá jako investice přes IŽP. Tak se ale s poplatkama moc kouzlit nedá, snad jedině zvolit částečně formu mimořádného pojistného.

 • Josef

  10 srpna, 2014

  Mirek: O IŽP se opravdu nejednalo.

  No, to je přesně ono! Proč by měla pobočková pracovnice servisovat cizí smlouvy? Protože pracuje na pobočce od-do a sehnat poradce, pokud už tedy rovnou neskončil, je docela kumšt a lidé pak logicky chodí na pobočky, protože je to pro ně jednodušší a rychlejší, než nahánět nějakou novou rychlokvašku, která krom servisu bude 2 hodiny vyprávět o úžasném novém exkluzivním produktu.

  Známá se třeba na schůzce, kde mělo dojít k servisu, domlouvala několikrát, bohužel to poradci ani jednou nevyšlo…

  Ale když šlo o podpis smlouvy, to u ní byl za pár minut.

  A třeba ten můj poradce je zatím stále poradce u tyrkysáků, ale teď má také jiné starosti. Bohužel totiž podepsal novou mandátku a teď řeší, jak se z toho vykroutit…

  Problém také je, že ten poradce, přestože mě pořádně opražil, z toho v multilevelu má vlastně také velké kulové, protože velká část provize se rozpouští nad ním. Kdyby dával slevy, tak dostane pár drobných a hlavně nenažene body a bude dřív nebo později stejně vyhozen.

  Zkrátka je těžké chovat se morálně v systému, který je jako takový amorální a jediným kritériem úspěchu je, kolik peněz do systému přinesl…

 • No nazdar

  10 srpna, 2014

  Z velkých MLM firem to nikdo nechce přiznat, ale dostat k nim dnes hotového člověka z oboru je téměř sci-fi, takže se jim občas podaří ulovit nějakého velmi mladého naivního člověka, který vůbec neví, která bije a jak se ve skutečnosti věci mají. No a když to zjistí, tak po pár týdnech zvedá kotvy. Proč si myslíte, že MLM neustále změkčují pravidla a přenastavují kariérní systémy ? No aby si na vyšší pozice šáhlo co nejdříve co nejvíce lidí, dokud nepříjdou na to, že si musí tyto pozice neustále obhajovat novou a novou produkcí BJ. Pak jim řeknete, že jinde je běžným standardem pečovatelská neboli následná provize, kterou oni v životě neuvidí a máte je pryč.

 • Jan Dvořák

  10 srpna, 2014

  Yowie, proč jste změnil jméno? :-)

 • bla

  8 srpna, 2014

  co by asi tak mela rict, aby mela obchod.. Treba: „ta vase smlouva je fakt skvele nastavena, tady nemam co zmenit“ jste pobavil takhle pri odpoledni :))

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  8 srpna, 2014

  Kluci si prošli velmi levným a velmi kvalitním vzděláním v Partners, jehož cenu posvětili nezávislí a féroví auditoři z KMPG. Přechod z legální pyramidy na nelegální letadlo tak bylo jen logické vyústění. Co se v Partners naučíš, to pak vesele používáš dál :-)))))

  Odpovědět

 • Josef

  8 srpna, 2014

  Bohužel to není jediný případ. Jak je někdo jednou indoktrinován „vzděláním“ v „legálních“ MLM, často pak končí v pyramidách. Dalším „leaderem“ WGN je bývalý kádr Herbalifu, zatímco někteří bývalí Amwayáci zase dnes tlačí zlatou pyramidu Swissgolden…

  Je zajímavé, jak se možná i z celkem rozumných lidí stanou po pár motivačních a „vzdělávacích“ setkáních doživotní lehkoživkové, kteří nemají vůbec problém lákat lidi do sebevětších nesmyslů a zjevných pyramid…

  Odpovědět

 • Mirek

  8 srpna, 2014

  No vidíte, Jesef, Vy nepotřebujete ani MLM vzdělávání. Vy jste trdlo od přírody.

  Odpovědět

 • Patrik

  8 srpna, 2014

  Jaká náhoda, já měl minulý týden setkání v Praze též s člověkem z AdKoinu. Měl nějaké informace které se na netu nedočtete a hlavně novinky. Na mé otázky buď nedokázal odpovědět vůbec, nebo mě utvrdil v přesvědčení že firma nemá výdělečný byznys model.
  Mimo jiné opětovné tvrzení jako že firma půjde na burzu, firma bude členem DSA.Vlastní platební karta abyste si mohli vybrat své vlastní peníze. Paypal odmítl kvůli vysokému počtu plateb a podobné nesmysly. Je to škoda, protože obě myšlenky jsou dobré, bohužel ve špatných rukách…

  Odpovědět

 • Ondřej Piňos

  8 srpna, 2014

  Jak se zdá, každý jsme byli na“jiné“ schůzce, pan Michal Král – Mike007 na své one man show a pan Zámečník, mlčící 90% času schůzky, asi připravoval formulace. Jak se zdá, žurnalistika na Investujeme.cz se dělá podle hesla: „Říkej si co chceš, my si co chcem napíšeme“.

  Odpovědět

 • Katuš

  8 srpna, 2014

  Už tomu zase věříš, Ondro, co?

  Odpovědět

 • :-)

  9 srpna, 2014

  Ondro,ty jsi komik. Těším se až to spadne a ty budeš říkat, že jsi nic nevěděl a že jsi podvedený taky.. :-)) Máš silný žaludek o tom žádná.

  Odpovědět

 • M1 z Brna

  9 srpna, 2014

  Ondra tomu věří, stejně jako věřil tabletkám do benzínu, pak se nadchl pro Partners a teď zrovna zase pro solár.

  Znám jej, myslí to dobře. Normální, ne moc nebezpečný hochštapler.

  Odpovědět

 • Jiří

  9 srpna, 2014

  Potkal jsem spoustu takových lidí, pořád něco hledají. Nikde dlouho nevydrží, nic nedotáhnou do konce, všemu hned věří, podlehnou jakékoliv blbosti. Prostě nepoučitelní lidé, kteří nejsou hloupí, jen mají tendenci dělat v životě chyby.

  Odpovědět

 • Klient Cenra

  11 srpna, 2014

  Pane Piňosi, osobně bych od komentáře přímého účastníka schůzky čekal víc, než zhodnocení aktivity pana Krále a Zámečníka. Pokud nesouhlasíte s obsahem aktualizačního článku – proč se místo okopávání kotníků rovnou nevyjádříte k tomu, o čem se v článku píše?

  Pomohu vám se sumarizací problémů v článku zmíněných:

  • nepřehledná struktura a historie firem okolo World GMN
  • neexistující smluvní vztah mezi formálními vlastníky panelů (drobnými investory) a fyzickými držiteli (s.r.o. provozujícími elektrárny)
  • nafouknutá cena prodávaných panelů
  • „garantovaný“ výnos z panelu převyšuje zisk z jeho reálné produkce
  • přiznaný objem vyplácených provizí přesahuje produkci dosud postavených elektráren
  • neobchodovatelné akcie/neakcie Golden Share

  Vyjádříte se k něčemu z tohoto, nebo vám stačí vaše víra: „je to síťový marketing, tak to musí fungovat…“?

  Odpovědět

 • Klient Cenra

  11 srpna, 2014

  Ještě jednou kvůli pokaženému formátování:

  ~ nepřehledná struktura a historie firem okolo World GMN

  ~ neexistující smluvní vztah mezi formálními vlastníky panelů (drobnými investory) a fyzickými držiteli (s.r.o. provozujícími elektrárny)

  ~ nafouknutá cena prodávaných panelů

  ~ „garantovaný“ výnos z panelu převyšuje zisk z jeho reálné produkce

  ~ přiznaný objem vyplácených provizí přesahuje produkci dosud postavených elektráren

  ~ neobchodovatelné akcie/neakcie Golden Share

  Odpovědět

 • Vít Kalvoda

  8 srpna, 2014

  Petře, díky za skvělou trefu, z letadla se čoudí a padá k zemi. Pasažéři – padáky na záda a honem vyskákat.

  Odpovědět

 • Jiří

  8 srpna, 2014

  Partners se musí hodně stydět za své bývalé, ale i současné lidi, kteří se bez menšího přemýšlení vrhají do tak pochybných projektů. Pro mě osobně je nepředstavitelné dělat byznys, který má tolik nesrovnalostí, lživých informací, nevzdělaných obchodníků. Podle mě, panové, kteří aktivně hájí tento projet, dobře ví, jak se věci mají, ale jde jim jenom o byznys. Jestli vydrží rok nebo pět let, je nejspíš vůbec nezajímá. Považuji tyto pány za šmejdy a doufám, že se jim to jednou všechno vrátí i s úroky. Potkat takového šmejda s mojí rodinou, tak bude celý život litovat, že mojí rodinu vůbec oslovil. Ty, kteří mají nižší IQ, ty osobně lituji a doufám, že jim tito šmejdi moc nezavaří. Stydím se za náš hloupý národ, který se nechává utáhnout na vařenou nudli. Nejhorší na tom je, že je podvádí a okrádají stejní lidé.

  Odpovědět

 • Karel

  11 srpna, 2014

  Přesně podle očekávání se to tu zvrhlo na debatu o Partners, ale k WGN tu nikdo nic nenapsal (kromě Ondřej Piňos: schůzka byla o něčem jiné, ale neřeknu o čem).

  Odpovědět