CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

Text: Daniel Mareš

19. 01. 2021

0 komentářů

Ceny solární energie mají do roku 2030 klesnout o třetinu

 

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Moc se o ní nyní nemluví, i když se jedná o nejlevnější zdroj elektrické energie. 

Zajímavostí je, že podle Solární asociace zájem o fotovoltaické panely během koronavirové krize rostl. Během prvních osmi měsíců roku 2020 vzniklo více než 2 700 nových střešních solárních elektráren na rodinných a bytových domech. To je téměř stejné množství, jaké se postavilo během celého minulého roku. Na zvyšujícím se zájmu domácností se odráží stabilní a předvídatelné prostředí pro získání podpory, roste také zájem o instalace solárních elektráren na střechách firem. Rekordně úspěšná výzva však skončila bez navázání nového programu.

Analytik České spořitelny (ČS) Radek Novák k tomu uvádí, že náklady na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů dlouhodobě klesají. Za posledních deset let se souhrnné náklady na výrobu jednotky elektřiny snížily podle dat výzkumné organizace Bloomberg New Energy Finance na desetinu tehdejší hodnoty.

„Třeba v Číně již tyto náklady atakují úroveň uhelných elektráren. V našich podmínkách lze aktuální cenu elektřiny vyráběnou ze slunce odvodit od aukcí na garantovanou cenu elektřiny pořádaných letos v Německu,“ uvádí.

Požadavky investorů se tam podle něj v případě fotovoltaiky dostaly až na hodnoty okolo 50 EUR/MWh, což už není daleko od burzovní ceny elektřiny. Ta se nyní pohybuje kolem 45 EUR/MWh. Ceny solární technologie by se měly snižovat i nadále, např. Bloomberg očekává jejich pokles o další třetinu do roku 2030. Tím pádem i návratnost investic do fotovoltaiky by se měla zkracovat.

REKLAMA

Solární elektrárny začínají vznikat i na bytových domech

V tuzemsku roste obliba solárních elektráren instalace nových solárních elektráren se nepropadly ani během zastavení ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. „Solární energetika tak potvrzuje, že je ideálním řešením, které pomáhá vytvářet pracovní místa a podporuje restart ekonomických aktivit v regionech,” popisuje Jan Krčmář ze Solární asociace.

Letošní průběžné výsledky potvrzují oblíbenost solárních systémů s akumulací energie do baterií. Nejvíce nových fotovoltaických instalací (1 606 kusů) vzniklo právě v kategorii se solárními zisky do 4 000 kWh/rok a minimální kapacitou lithiových baterií do 1,25 kWh na instalovaný kWp solárních panelů. Počty projektů vyplývají ze statistiky Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) poskytnuté Solární asociaci.

„V praxi stojí takový systém s dvanácti solárními panely a akumulátorem po odečtení dotace okolo 170 tisíc korun a domácnost může díky vlastní čisté elektřině ze slunce ušetřit podle velikosti spotřeby okolo 13 tisíc korun za rok,“ říká Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace.

Zajímavostí letošního roku je vznik osmi solárních elektráren na bytových domech. Domácnosti žijící v bytovkách mají komplikovanější přístup k možnostem vlastní výroby elektřiny ze slunce. Nutností je například sloučení odběrných míst a vytvoření takzvaného mikrogridu.

REKLAMA

V rámci EU jsme stále velmi konzervativní

Faktem zůstává, že i přes postupné oživování solárního trhu patří Česká republika ve využití levné solární energetiky k nejvíce konzervativním státům EU. V srpnu 2020 dosáhlo i “uhelné” Polsko výkonu 2 261 MW v solárních elektrárnách, a překonalo tak instalovaný výkon fotovoltaiky v Česku. Během jednoho měsíce narostla tamní solární energetika o osminásobek toho, co jsme u nás zvládli nainstalovat za celý rok 2019.

Celkově bylo dosud v letošním roce do sítě podle dat distribučních společností připojeno 38 MW nových fotovoltaik, které byly realizovány zejména na podnicích. Podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu k programu OP PIK bylo v rámci III. výzvy v roce 2020 podáno 436 žádostí za cca 2,6 mld. Kč na projekty instalací solárních elektráren na střechách firem. Proplaceno bylo prozatím 168 mil. Kč za asi 155 projektů.

Vylepšit ekonomiku projektů budou moci i velmi štědré dotace, na které se můžou již od příštího roku české podniky i domácnosti začít připravovat. V rámci Zelené dohody pro Evropu půjdou do tuzemské zelené ekonomiky stamiliardy korun a obnovitelné zdroje mají hrát klíčovou roli,“ dodává Radek Novák z ČS.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude „zelenější“ kryptoměna přístupnější?

Kryptoměny jsou často kritizovány pro svou „těžbu“ jako neekologické. Ethereum však po největší úpravě v jeho historii začalo fungovat na jiném systému, který energetickou náročnost snižuje. Může tak přinést další možnosti i přilákat nové investory.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.