Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat?

Opce se rozdělují na kupní (call) a prodejní (put). Zároveň můžete opci buď koupit (long), nebo ji vypsat (short). Pokud opci vypíšete a prodáte, dostanete se na kratší stranu (short z angličtiny znamená krátký). V takovém případě vám hrozí neomezená ztráta, ale zato máte omezený zisk na inkasované prémium. Jaké jsou výhody a důvody pro vypisování opcí?

V případě short put opce má vypisovatel opce povinnost podkladové aktivum od kupujícího opce odkoupit za předem stanovenou cenu, pokud tento opci uplatní. Za tuto smluvní povinnost obdrží opční prémium. Vypisovatel short put opce tak stojí na druhé straně barikády proti kupujícímu long put opce.

Příklad

Představme si dům, který chceme prodat, nicméně v tomto případě jsme v pozici realitní kanceláře. Kontaktuje nás prodejce s tím, že má vážný zájem přes naši realitku jeho dům prodat. Sjednáme s ním opci o tom, že se zavazujeme jeho dům prodat za cenu 2 000 000 Kč. Za tuto službu inkasujeme opční prémium např. ve výši 100 000 Kč. Pokud dům prodáme za cenu 2 000 000 Kč nebo vyšší, zůstane nám při expiraci opce záloha a náš výdělek se jí tedy rovná. Pokud však cena nemovitostí v lokalitě klesne a my nebudeme schopni dům prodat za tuto cenu a dům např. prodáme za 1 600 000 Kč, ztráta jde na náš vrub a je rovna rozdílu mezi domluvenou cenou a reálnou cenou prodeje minus inkasované opční prémium. V tomto případě tedy 300 000 Kč.

Kdy jít do rizika se short put opcí

Účelem vypsání short put opce je spekulace na růst podkladového aktiva, nicméně jen do výše námi obdržené zálohy. Tento typ obchodu se využívá při spekulaci na mírný růst podkladu. Nevýhodou takového přístupu je ale možná prakticky neomezená ztráta, pokud by cena podkladového aktiva rapidně klesla.

Graf 1: Schéma short put opce

Short put opce

 

V případě short call opce se jedná o obchod na druhé straně strategie long call. Protože se jedná o short, jsme znovu na straně vypisovatele opce. Dostáváme opět opční prémium od kupujícího opce. V této strategii budeme spekulovat na pokles podkladového aktiva.

Příklad

Představme si tedy, že chceme opět prodat dům. Tentokráte budeme vystupovat jako skutečný prodávající – majitel. Opět si myslíme, že cena podkladového aktiva (našeho domu) bude klesat. Kontaktuje nás možný kupec s tím, že chce dům za určitý čas koupit za cenu (strike) např. 2 000 000 Kč. Kupující zaplatí opční prémium ve výši 100 000 Kč.

Nákupčí opce bude spekulovat na to, že cena našeho domu poroste a on jej bude schopen v budoucnu koupit v podstatě za lepší cenu (domluvené 2 000 000 Kč), i když reálná cena bude již daleko výše. My spekulujeme na to, že cena domu bude klesat, tudíž zájemce o dům své opční právo neuplatní (koupil by dům zbytečně draho – za dohodnuté 2 000 000 Kč) a nám zůstane obdržené opční prémium 100 000 Kč.

Kdy jít do rizika se short call opcí

V  případě short call opce je účelem spekulace na pokles podkladového aktiva. Stejně jako v případě short put opce ale můžeme vydělat pouze výši obdrženého opčního prémia. Možná ztráta je opět bezbřehá, což je riziko vypisovatele opce.

Graf 2: Schéma short call opce

Short call opce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.