CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

08. 04. 2022

0 komentářů

Střední Evropa a investoři. Malé rizikové sázky nebo jistota?

 

Jak se má investor v současné době orientovat? Jak na region střední Evropy v aktuální vyhrocené situaci hledí zahraniční investoři? Mají obavy, obrací pozornost jinam?

Loading 

Hlavní ekonom Partners Martin Mašát vysvětluje, že finanční trhy střední Evropy patří z pohledu velkých zahraničních správců aktiv do skupiny nerozvinutých zemí a jsou tedy brány jako malé rizikové sázky. Třeba Česká republika spadá do skupiny s Maďarskem, Čínou nebo třeba Brazílií. Proto se v současné situaci, kdy se investoři stahují z nerozvinutých trhů, začali vyprodávat i akcie ze zemí střední Evropy. Výprodej byl akcelerován navíc tím, že mnoho středoevropských zemí je velmi silně navázáno na Ruskou ropu a plyn,“ uvádí pro server Investujeme.cz ekonom Partners.

Český průmysl se připravuje na budoucí vývoj

Ministerstvo průmyslu a obchodu na konci března oznámilo, že založilo pracovní skupinu, jejímž cílem je lépe reagovat na dopady války na Ukrajině na český průmysl a připravit se na budoucí vývoj. Agentura CzechInvest také spouští platformu Jobs4UA.cz, kterou mohou využívat prověření zaměstnavatelé a zájemci o práci nejen z řad ukrajinských uprchlíků.

Platforma pro zaměstnavatele i uprchlíky

České firmy dlouhodobě projevují zájem o pracovníky ze třetích zemí. S tím má pomoci platforma Jobs4UA.cz, kterou vytvořila agentura CzechInvest. Ta bude k dispozici pro prověřené české zaměstnavatele hledající zaměstnance, a ukrajinští pracovníci na této stránce mohou reagovat na nabídky práce. Platforma je také součástí webu nasiukrajinci.cz, který provozuje Ministerstvo vnitra.

V současné době je zde přes sto padesát nabídek práce a přibývají další. K dispozici je i v ukrajinštině a umožňuje jednoduše filtrovat nabídky práce podle kategorie a kraje. Nabídku zaměstnání mohou inzerenti pouze klienti agentury CzechInvest nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv, Asociace hotelů a restaurací, Potravinářská komora a Asociace soukromých zemědělců.

REKLAMA

Ověření toho, zda jsou firmy členem některé z uvedených organizací, probíhá na základě zadání IČ při vkládání inzerátu. „Všechny uvedené partnerské organizace spolupracují s velkým množstvím firem, které nabízejí spolehlivé pracovní nabídky. Nechceme suplovat úřady práce, spíše ulevit jejich náporu v následujících dnech. Zároveň pracujeme na tom, aby byly hlavní portály, nabízející ukrajinským uprchlíkům pomoc, vzájemně provázané, a nedocházelo tak k jejich tříštění,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl.

Investice to CSR aktivit

Když se vrátíme k počáteční otázce, rozhodně se nedá říct, že bychom pro investory nebyli zajímavým regionem. Investuje u nás řada velkých firem, které navíc obohacují náš prostor například o společenské odpovědné aktivity (CSR).

Microsoft, jakožto obrovská společnost a investor z USA, je partnerem při vzdělávání, zabezpečuje neziskové organizace svými softwary, umožňuje studentům a vyučujícím bezplatně využívat software od Microsoftu a poznávat technologie budoucnosti. Čerství absolventi VŠ mohou svou kariéru nastartovat v rámci programu MACH, který nabízí např. stínování top managementu, anebo program MICROSOFT STUDENT PARTNER, kdy mají studenti možnost praxe, spolupráce na projektech apod. Microsoft také usiluje, aby každá nezisková organizace na celém světě měla přístup k technologiím a znalostem, které jim umožní využívat svého potenciálu. Americký investor Bell Helicopter dlouhodobě podporuje český letecký průmysl a umožňuje stáže studentům VŠ.

Japonské TPCA založilo Projekt TPCA pro Kolínsko a pomohlo realizovat již stovky projektů, založilo i Grantový program pro rozvoj regionu Kolín, spolufinancuje místní infrastrukturu, a především podporuje všechny školy od mateřských po univerzity, talenty a technické obory. Další japonská firma AGC Automotive Czech podporuje dětské domovy, pohyb mladých a jejich Fond AGC Automotive Czech vyhlašuje soutěž, jejímž cílem je přispět k rozvoji středních škol zaměřených na technické obory v regionu a motivovat jejich studenty k zdokonalování znalostí a praktických dovedností. Dalším cílem soutěže je umožnit studentům snáze dosáhnout pracovního uplatnění ve vystudovaných oborech.

REKLAMA

Panasonic, opět z Japonska, pomáhá k rozvoji regionu a města Plzeň, zlepšuje tam kvalitu odpočinkových zón a parků, spolupracuje s neziskovými organizacemi na podporu výuky v přírodě, podporuje nemocnici v Plzni a řadu dětských domovů. Pro mexického investora, firmu Nemak, je zase důležité podporovat technické vzdělání na středních i vysokých školách, sponzoruje dětské dny v Mostě a sponzorské dary rozesílá do mateřských škol.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *