CZK/€ 25.330 -0,12%

CZK/$ 23.428 +0,00%

CZK/£ 29.594 -0,04%

CZK/CHF 26.427 -0,66%

Text: Petr Zámečník

07. 07. 2009

9 komentářů

Velkým penězům vládnou faraóni…

 


 

Základem finančního světa je důvěra. Bez ní se zmrazí finanční trh a bez ní se zadřou kola trhu. Naopak s ní je možné vše. Finanční poradce, který si získá důvěru klientů, jim může dobře poradit a vést je k ekonomické prosperitě a zajištění – a nebo je oškubat jako housata.

Důvěru ovšem nelze získat a zneužít jen mezi „běžnými lidmi“. Novodobými faraony mezi staviteli pyramid jsou Bernard Madoff  a Allen Stanford,
kterým se podařilo získat důvěru nejbohatších lidí i finančních institucí. Možná i jejich zásluhou klesl počet milionářů

Doporučujeme:
Bernard Madoff: Začiatok alebo koniec jednej éry svetového finančníctva?

Zatímco letadla běžného typu (Edbusy, Company Management) mají doletovou vzdálenost v řádu jednotek let, Madoffova pyramida stála pevně na svých základech desítky let. Odhaduje se, že s jejím budováním začal již v 80. letech 20. století. A nebýt krize, stála by dodnes.

REKLAMA

Madoff využil důvěry získané u nejbohatších lidí a u finančních institucí. Těm vyplácel roční výnos 10 – 15 % z vkladu. Pokud si u něj investor uložil prostředky, jen tyto postačovaly bez problémů na výplatu po dobu 6 až 10 let. A když investor dostává takovýto pravidelný výnos, když za jiných okolností může s (opticky) větším rizikem inkasovat méně, pravděpodobně nebude vklad vybírat, ale bude ho navyšovat. Finanční instituce si zaúčtují výnos a jejich manažeři obdrží prémie za dobrou práci.

Pak nastal zlom. Finanční krize vedla k tomu, že finanční instituce i milionáři potřebovali hotovost. A kde ji vzít? Tam, kde dosud aktiva neztratila svou hodnotu – u Madoffa. Výběry z pyramidy ovšem znamenají podkopání základů. A pyramida padá…

S pyramidou padá i faraón. Je na čase změnit státní zřízení. V tomto směru se hovoří o konci jedné éry finančního trhu. Opravdu se ale něco změní? Snad bude nějaký čas obtížnější získat důvěru. Zneužít ji ale už tak těžké zřejmě nebude. Lidé jsou nepoučitelní. Ponziho schéma funguje již celé století:

„V roce 1920 vylákal od deseti tisíc investorů v Americe sumu 9,5 milionů dolarů. Lidem sliboval výnos 50 % za měsíc a půl a dokonce 100 % za tři měsíce. Jako krytí mu posloužily obchody se zahraničními poštovními známkami, na nichž se dalo dobře vydělat (v zahraničí je bylo možné je nakoupit za dvě pence a v USA prodat za 6 pencí).“ (Ponzi a jeho následovníci: Past na hlupáky)

V tomto směru nepomůže ani finanční vzdělávání na základních školách. Vždyť Madoff vylákal desítky miliard z finančně gramotných lidí a profesionálů na finančním trhu!

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • OTTO

  6 července, 2009

  Píšete, že Madoff vylákal desítky miliard z finančně gramotných lidí a profesionálů na finančním trhu.
  Pokud je pro vás důkaz finanční gramotnosti to, že člověk vydělává desítky, nebo stovky milionů tak chápu vaše tvrzení.
  Finanční gramotnost se, ale neposuzuje podle toho kolik je jedinec schopen vydělat, ale podle toho jak s financemi, které má zachází a je jedno jestli má jen pár korun,pár tisíc, pár milionů, nebo pár miliard.
  Finančně gramotný člověk by poznal, že se jedná o pyramidu.
  Co se týče profesionálů na finančním trhu tak by mě zajímala vaše definice slova profesionál na finančním trhu.
  Pokud se nad tím zamyslíte podrobněji zjistíte, že se tito profesionálové na finančním trhu dělí na dvě skupiny.
  Jedna finanční gramotnost má a druhá ji nemá.
  Důkazem finanční gramotnosti jsou výsledky.
  Vámi zmiňovaní finančně gramotní lidé a profesionálové na finančním trhu svým jednáním dokázali, že finanční gramotnost postrádají.
  Madoff je podvodník, přesto prokázal lepší finanční gramotnost, než jeho podvedení klienti.

  Odpovědět

 • Pepa Vyskotsch

  6 července, 2009

  Madoff je podvodník,přesto prokázal lepší finanční gramotnost, než jeho podvedení klienti.
  To nemá logiku. Vytvořil si kolem sebe auru a lidi mu věřili a byli samozřejmě rádi, že jim pravidelně vyplácel a vyplácí vyšší zhodnocení než kdekoli jinde i přes neschopnost SEC ho odhalit. Měl pouze vyšší gramotnost v klamání lidí a od začátku věděl, že je to podvod. V tom takto vidět finanční gramotnost je paradox.

  Odpovědět

 • OTTO

  6 července, 2009

  Co nemá logiku?
  Když je někdo skvělý právník tak to může použít i zneužít.
  Když je někdo dobrý řidič tak to může použít, nebo zneužít.
  Když je někdo dobrý zedník tak to může použít, nebo zneužít.
  Když má někdo finanční gramotnost tak ji může použít, nebo zneužít.
  Netvrdím, že Madoff má finanční gramotnost!!!
  Pouze tvrdím, že prokázal větší finanční gramotnost než jeho podvedení klienti.
  V dnešní době je tak lehké poctivě vydělávat peníze, že je nelogické a zcela hloupé snažit se vydělávat peníze nelegálními, nebo podvodnými způsoby ikdyby měli doletovou dráhu dlouhou desítky let.
  A máte pravdu paradox to je.
  Vy jste nevěděl, že všechno se dá zneužít.
  Lupiči a vrazi domlouvají své akce mobilem, je kvůli tomu mobil špatný? Zakážeme mobily? Když zavěsí mobil tak sednou do BMW nebo Mercedesu a jedou páchat zločiny. Je BMW a Mercedes špatný? Zakážeme tyto značky aut?
  Mohl bych pokračovat donekonečna.
  Když někdo zneužije to co z finanční gramotnosti zná je kvůli tomu finanční gramotnost špatná?

  Odpovědět

 • Pepa Vyskotsch.

  6 července, 2009

  Právník nemůže být skvělý, když je povodník, přesto že zná zákony.
  Dobrý řidič není dobrý řidič, pokud někoho úmyslně autem zabije.Atd.Jistě, je to využití jeho aury v bysnysu i znalostí a v tom je nelogičnost a paradox toho, že tímto způsobem je obral. Finanční gramotnost je v pořádku, v pořádku není ten dotyčný, pokud ji zneužije.Zrovna jak právník,řidič atd.

  Odpovědět

 • OTTO

  6 července, 2009

  Asi jste viděl film dáblův advokát.
  Šlo o skvělé právníky, kteří zneužívali své znalosti k tomu aby zachránili zločince před vězením.
  Špatného právníka by tato firma nezaměstnala.
  S tím řidičem jsem to myslel jinak.
  Když dobrý řidič zneužívá svého dobrého řízení např k tomu aby dělal řidiče zločincům jako to vidíte ve filmech kdy při některých akcích zločinci najímají skvělého řidiče.
  Vše je to v zásadě etická otázka.
  Když je někdo skvělý obchodník tak je pro něj snadné cokoliv prodat. Může to však i zneužít, když své schopnosti propůjčí k tomu aby prodával evidentní šmejdy a to je opět etická otázka.
  MOžná znáte i pár případů z finančního poradenství, kdy skvělý obchodník, nebo poradce zneužívá svých schopností a prodává lidem šmejdy za které jsou největší provize místo aby jim prodal to co nejlépe řeší jejich situaci a co jim nejvíce pomůže ikdyž to zrovna není extra provizně odměněno.
  Madoff udělal totéž.
  Zneužil své schopnosti a nějaké schopnosti mít musel když byl před tím ředitelem burzy Nasdaq 100

  Odpovědět

 • P.F.

  6 července, 2009

  K diskusii:
  Áno, Madoffovi sa naozaj podarilo podviesť profesionálov. Isteže, medzi poškodenými sú aj boháči, ktorí mali peňazí vyše hlavy a nevedeli čo s nimi… Tí spravidla nepatria medzi finančne zdatných odborníkov. Ale medzi podvedenými sú aj desiatky renomovaných bánk, okrem iného aj veľké európske bankové domy ako napríklad BNP Paribas či Santander a mnohé ďalšie. A tie, iste uznáte, že zamestnávajú vysoko kvalifikovaných finančných odborníkov, skúsených úverových špecialistov, analytikov, atakďalej.

  Odpovědět

 • OTTO

  6 července, 2009

  Vypadá to, že moc velké odborníky tyto banky nezaměstnávají.
  Myslíte si, že Lehman Brothers zaměstnávala odborníky, nebo zkrachovala kvůli tomu, že jich zaměstnávala málo?

  Odpovědět

 • Investment Analyst

  12 července, 2009

  Milí soudci Madoffů a spol., opravdu si naivně myslíte, že šlo o desítky let podvádění? Jste s odpuštěním vedle jak ta jedle. Tady šlo o prostý „syndrom neporazitelného hráče“. Madoff myslící si že je chytřejší než přírodní zákony udělal nestandardní rozhodnutí právě proto, že jeho neochvějná pověst stratéga a finančního guru brala za své vinou nepředvídatelného pádu akciového trhu. Myslel si, že není možné, aby trh padal dál, a vsadil vše na hazardní kartu. Neudělal nic jiného než co spekulanti běžně dělají, tentokrát to však nevyšlo. Bylo by krásné se utěšovat, že to byl vlastně podvodník! A není divu, že rádoby odborníci na investice se této teorie s úlevou chytají. Chyba lávky – to samy investice na kapitálových trzích jsou vinny, jejich podstatou je být vábivou a rafinovanou duševní pastí. Investoři jsou jako ruleťáci oblažení snadno nabytými žetony. Bez ohledu na deklarovaná pyšná moudra o síle systémů a otužilosti psychiky je dříve či později čeká náraz do zákona vyšších čísel, který je neodvratitelně a nemilosrdně očeše do úplného naha.

  Odpovědět

 • Pepa Vyskotsch

  12 července, 2009

  Ale on se k tomu sám doznal. Začátkem 90-tých let to chtěl ukončit, ale už nebyl schopen. Možná tomu začal sám věřit. Velká většina bysnysu probíhala jednoduše přes účet, jako sněhová koule. To, že byl velmi schopný a podvedl řadu dravců a Hedge Fondů zase svědčí o tom co píšete.

  Odpovědět