CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Daniel Kuchta

05. 05. 2008

0 komentářů

Zajímavý výnos bez rizika nečekejte

 


 

Zatím posledním produktem, který se snaží investorům přiblížit možnost vydělávání na změnách měnových kurzů, je Zlatý vklad od České spořitelny, který banka začala nabízet včera, 5. května. Vklad je rozdělen na dvě části – varianta Jistota nabízí obdobu termínovaného účtu s výnosem 6,3 % za dva roky (3,15 % p.a.) a varianta Prémie nabízející formu investičního produktu, který klientům může kromě garantovaného úroku přinést také prémiový výnos.

Zlatý vklad ve variantě Prémie se snaží podle slov České spořitelny přiblížit investování těm lidem, kteří se obávají rizika a nemají s investováním prakticky žádné zkušenosti. Na rozdíl od většiny investičních produktů se dodatečný výnos počítá podle měnového kurzu EUR/CZK. Pro každý kalendářní měsíc v průběhu dvou let splatnosti produktu se stanovuje tzv. rozhodné pásmo. Každý den, kdy se kurz EUR/CZK nachází v tomto pásmu, připisuje se investorovi výnos 4,5 % p.a. Pokud je kurz mimo stanovené pásmo, připisuje se výnos 1,5 % p.a. V ideálním případě tak klient může vydělat za dva roky 9 %, minimálně 1,5 %.

Pro rozhodné pásmo platí, že vrchní hranice je prakticky na úrovni aktuálního směnného kurzu a spodní hranice je o 0,5 Kč níže. Banka tak nastavuje rozhodné pásmo takovým způsobem, že investor spekuluje na posilování koruny vůči euru. Pro volatilní trhy, jakým mezinárodní devizový trh je, však takový spread může být dosti malý. Za posledních šest měsíců byl například rozdíl mezi měsíčním maximem a minimem u kurzu měnového páru EUR/CZK stále větší, než 50 haléřů.

Celkově tak lze říci, že cenou za relativní jistotu je výrazně omezený výnos, na který investor nemusí dosáhnout ani v případě, že se měnový kurz pohybuje tím správným směrem. Pokud tedy koruna v průběhu měsíce oslabí, nebo posílí o více než 50 haléřů, klientovi se bude připisovat pouze výnos 1,5 % p.a.

Na druhé straně ale může být tento způsob připisování výnosů zajímavý v době, kdy bude v průběhu následujících dvou let posilovat při velmi nízké volatilitě, případně by na začátku výrazně měna oslabila a pak by opět mírně posilovala. Vzhledem k výraznému posilování české koruny v posledních měsících se v nejbližší době předpokládá korekce koruny s tím, že v delším horizontu by měla opět posilovat, což je právě druhý scénář. Předpokládat ale vývoj měnových párů je ale rozhodně těžké, zejména když jde o předpovědi na dva roky dopředu.

REKLAMA

Pro produkt dále platí, že poplatky za vedení i založení produktu jsou nulové, klient pouze musí mít zřízený majetkový účet. Minimální částka je 10 tisíc korun a výstupní poplatek před splatností vkladu je 2 %. Vklad je pojištěný a je zdaněn 15% daní. Dodatečná investice není možná, banka ale plánuje každý měsíc novou emisi vkladu.

Velmi podobný produkt, který již Česká spořitelna několik let nabízí, je Prémiový vklad. Na začátku byly v nabídce vklady dvou i trojměsíční, pak půlroční a poslední emise mají roční splatnost. Ještě donedávna bylo pásmo, kde se investorovi úročily prostředky prémiovým úrokem stanoveno na celou dobu trvání vkladu, nebylo orientováno pouze na jednu stranu a bylo širší.  

Poslední dvě emise už stanovují měsíční spread 35 haléřů pod a jeden haléř nad směnný kurz, je tedy užší než u prémiové varianty Zlatého vkladu. Rozdíl je rovněž u minimálního výnosu, který je u Prémiového vkladu nižší (0,5 %), prémiový úrok je ale vyšší (u poslední emise 5,3 %, ale u každé emise je jiný). V ostatních aspektech se prémiový vklad a zlatý vklad prakticky neliší.

Kromě měnových prémiových vkladů nabízí ČS pravidelně také akciový prémiový vklad s dobou splatnosti 2,5 roku, který je navázán na koš akcií a nabízí dodatečný denně připisovaný výnos 12 % p.a.

REKLAMA

Celkově vzato mi není úplně jasné, proč ČS přišla s produktem, který klientům nenabízí prakticky nic převratného, ale prezentuje to jako novinku. Rozložení na dvě části je spíše matoucí a vázání na dva roky rovněž není žádné terno (kromě toho, aby čísla vypadala zajímavěji, 6,3 % je přeci hezčí než 3,15 %, mě žádná výhoda nenapadá). Výstupní poplatek při předčasném ukončení může klidně pohltit prakticky všechny dosažené výnosy. Na trhu existují spořící produkty, které se nesnaží hrát na investice a nabízejí při lepším zhodnocení lepší likviditu.

Pro doplnění je nutné uvést i další produkt, který lidem nabízí možnost vydělat na pohybech měn bez rizika ztrát. Jde o Prémiový vklad (o originální názvy není na trhu nouze) od Raiffeisenbank, aktuálně doplněn o římskou číslici XI (v nabídce je také Prémiový vklad XII, u něho je ale podkladovým aktivem akciový index S&P Global Water). Minimální investovaná částka je u něj vyšší (30 000 Kč) a splatnost produktu je rok. Pojištění vkladu, zdanění i nulové poplatky jsou totožné s vklady u ČS.

Rozdílné jsou však měnové páry, na jejichž pohyb se u tohoto produktu spekuluje. Na rozdíl od vkladů ČS v tomto případě zajišťuje prémiový výnos posilování rumunského nového lei a nové turecké liry vůči euru (EUR/RON, resp. EUR/TRY). Vklad garantuje 0,5% výnos, přičemž investor může vydělat další 3 % při posílení každé z měn (maximálně tedy 6,5 %). Jde tedy o pokus jakési diverzifikace. Pokud nevyjde sázka na jednu měnu, může přinést dodatečný výnos ještě měna druhá.

Na rozdíl od vkladu ČS zde neexistuje žádné pásmo, v němž se musí kurz měn nacházet, aby investor dostal dodatečný úrok. U obou měn je však pevně stanovená hranice, pod kterou se musí měny nacházet dne 30. 3. 2009, aby bylo dosaženo dodatečného výnosu. U RON je to 3,7310 lei za jedno euro (aktuální kurz je 3,6395), u TRY je to 1,9237 lir za jedno euro (aktuálně 1,9532).

Nevýhodou produktu je opět omezení výnosu, který je prakticky předem daný, i v případě, že posílení obou měn vůči euru bude mnohem výraznější. Je to ale cena za zajištění a konzervativním investorům, kteří nemají velká očekávání, to asi bude stačit.

Dosavadní úspěch prémiových vkladů ČS i Raiffeisenbank dokazuje, že své příznivce si určitě najdou. Půjde však zejména o investory, u nichž je averze k riziku skutečně veliká, a jistota, že nepřijdou o své prostředky je pro ně důležitější, než vysoký výnos. Ten u těchto produktů můžete očekávat jen stěží.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.