CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Milan Vodička

05. 11. 2021

19 komentářů

Úplné zrušení EET, jak plánuje „Fialova vláda“, nedává smysl

 

Foto: Shutterstock

Jedno už je jisté. Nová vláda, kterou sestavuje šéf ODS Petr Fiala, zruší EET. Redakci investujeme.cz to potvrdilo politické hnutí Starostové a nezávislí. Co na tom, že řada evropských států tento nástroj standardně využívá, že zdecimovaný státní rozpočet bude potřebovat každou korunu, že se do realizace tohoto projektu nalily milióny korun od státu i podnikatelů, které teď vyletí komínem. EET má své výhody. Jde jen o to, jak fungování tohoto nástroje nastavit.

Loading 

Plánované rozšíření EET bylo v létě roku 2020 současnou vládou odloženo a samotné evidování tržeb pozastaveno do počátku roku 2023. Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic si tak stát dobrovolně odřízl nástroj pro snadnou alokaci dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb a zbavil se možnosti průběžného sledování stavu ekonomiky v jednotlivých oblastech podnikání a regionech republiky.

S ohledem na dosavadní nemalé investice ze stran podnikatelů, vybudovaný aparát veřejné správy, pokrok v digitalizaci a další výhody, které elektronická evidence tržeb přináší, je na místě ji zachovat, a to přinejmenším na dobrovolné bázi pomocí drobné novely zákona.

Politický boj a snaha o vymezování se opozičních stran vůči současné vládě, postavila dnes formující se vládní koaliční uskupení před nelehký úkol. „Zrušením EET se budoucí vláda vědomě zbaví nástroje, který by mohl pomoci ke znovunastartování výběru daní od malých a středních podnikatelů. Současně by mohl s drobnými úpravami posloužit jako platforma pro vydávání elektronických účtenek, tedy přispět k významnému posunu v digitalizaci,“ říká Miloslav Rut, partner společnosti Moore Technology CZ.

„Zavedení EET ve 3. a 4. vlně by pomohlo k modernizaci pokladních systémů této skupiny podnikatelů, a to i směrem k jejich doplnění o příjem plateb platební kartou,“ dodává Miloslav Rut s tím, že podle dat České národní banky přesáhl objem plateb kartami v loňském roce 900 miliard korun. Podpora modernizace pokladních systémů a terminálů pro příjem bezhotovostních plateb je navíc jednou ze současných inciativ Ministerstva průmyslu a obchodu a Hospodářské komory České republiky.

REKLAMA

Od EET k dobrovolné EET

Pokud nové vládní uskupení nechce mandatorně nutit podnikatele k elektronické evidenci, lze celý systém převést do dobrovolnosti a zavést dobrovolné EET (DEET). Evidovat tržby a platit daně je pro poctivě smýšlející podnikatele správné a normální, nechtějí být nekalou konkurencí vyhýbající se zdanění tlačeni do šedé zóny. Stát by je za tento přístup mohl odměnit snadnějším přístupem k pobídkám a dotacím nebo jim poskytnout lepší podmínky pro investice do digitalizace svého podnikání.

„Znovuzahájení evidování tržeb v dobrovolném režimu, spojené se sadou výhod a pobídek pro podnikatele, může být pozitivním signálem, kterým by nové vedení státu mohlo deklarovat jak snahu řídit a ozdravovat ekonomiku, tak snahu řešit zadlužení země. Stejně tak by vyslalo poctivým podnikatelům zprávu, že takovýto přístup se díky snadnému a rychlému přístupu k ekonomickým pobídkám a zjednodušení jejich administrativy vyplatí. Symbolicky by tím tak mohla být deklarována nová éra ve fungování státu – respekt, podpora a ocenění, místo represe,“ říká Miloslav Rut.

Drobná úprava stávající legislativy

Touto cestou lze navíc položit základy k další fázi digitalizace ekonomiky, která by se týkala běžných obchodních transakcí občanů a zefektivnění komunikace podnikatelů se státem v oblasti daňových přiznání. Dobrovolnou elektronickou evidenci tržeb pro 3. a 4. vlnu lze pomocí drobné novely zákona o evidenci tržeb zavést téměř ihned. „Novela zákona o elektronické evidenci tržeb směrem k její dobrovolnosti již v první verzi existuje. V tuto chvíli záleží na vůli budoucí politické reprezentace, jak se k tomuto kroku postaví,“ uvádí daňová poradkyně Simona Hornochová, která se podílela na formulaci možných úprav. 

O EET

Na konci roku 2016 zavedla dosud úřadující vláda elektronickou evidenci tržeb, stejně jako se tomu stalo v různých podobách i v dalších 17 zemích Evropské unie. Hlavním posláním tohoto nástroje byl záměr lepšího výběru daní pomocí registrace hotovostních plateb, eliminace šedé ekonomiky a narovnání konkurenčního prostředí.

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou mít živnostníci průměrný důchod?

Osoby samostatně výdělečně činné mají v průměru značně nižší starobní důchod než zaměstnanci. V září letošního roku činil průměrný starobní důchod 20 254 Kč. Za jakých podmínek mohou takto vysoký starobní důchod mít i OSVČ?

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Riki

  5 listopadu, 2021

  Zrušit prodražující se obsluhu peněz lze obhájit vždy.

  Odpovědět

 • Honza

  5 listopadu, 2021

  Pokud budou podnikatelé potřebovat, tak si s modernizací svých pokladních systémů poradí i bez 3. a 4. vlny EET.
  Nazývat výdaje do nadbytečného byrokratického vykazování investicí … za to by možná brzy mohla být nobelovka za ekonomii (hned po ocenění MMT).

  Odpovědět

 • Nákaza

  5 listopadu, 2021

  Pan Vodička se asi nakazil Pavlovsko-Fuldovskou „logikou“.

  Odpovědět

 • Holm Stock

  5 listopadu, 2021

  Stockholmský syndrom: „Evidovat tržby a platit daně je pro poctivě smýšlející podnikatele správné a normální“

  https://libinst.cz/neplatic-dani-hrdinou/

  Odpovědět

 • To nevíš?

  5 listopadu, 2021

  Za nevyžádané služby se platí!

  A největší slast je platit výpalné mafii poskytující „ochranu“.

  Tedy tomu frajerovi s mečem, kterej před 2000 lety přijel na rodinnou farmu tvého praprapra a sdělil mu sladkou novinu, že on je váš kníže, představitel státu, který si s kumpány právě vymyslel, že vy jste jeho poddaný a to nejlepší, co vás mohlo potkat, je platit mu daně a umřít za něj ve válce.

  S tím knížetem současný stát dodržuje kontinuitu a odvozuje od něj svou „legitimitu“ :-)))

  Odpovědět

 • Honza

  5 listopadu, 2021

  Přeháníte, jeho potomky jsou přeci Habsburgové. A ty naši hrdinní republikánští presidenti dávno vyhnali.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  5 listopadu, 2021

  Já bych EET zrušil hned. Ale za podmínky, že legislativa bude nastavena tak, aby podnikatele a firmy ani nenapadlo, že by zákony chtěli, měli nebo museli nějak obcházet. A to je stejně nereálně jako vymýcení různých šmejdů, co svým neetickým chováním poškozují celkovou pověst finančního poradenství.

  Odpovědět

 • Pavel

  5 listopadu, 2021

  No, to jsme se hezky zasnili… Ta věta by spíš měla být, že velkou část podnikatelů a firem (třeba prakticky celé gastro), ještě ani nenapadlo, že by zákony měli dodržovat a platit daně a zaměstnancům řádně mzdy. Dobře to bylo vidět loni, když začal Covid, kolik bylo po úřadech práce barmanů, kteří dostali podporu zhruba kolem 6000,- měsíčně, tedy počítanou z min. mzdy. Proto teď hospody mají velký problém kohokoliv sehnat, barmani radši lítají s paleťákama v Lidlu, než aby opět riskovali svou existenci kvůli ziskům pana majitele…

  Odpovědět

 • Ještě že vás mají

  5 listopadu, 2021

  Jako že kdyby o ty „řádné mzdy“ měli zaměstnanci zájem, že by si o ně nemohli říct a v případě nevyhovění jít jinam?

  Odpovědět

 • Pavel

  5 listopadu, 2021

  Vím o firmách, kde se jede tímhle způsobem, něco okolo min. mzdy a zbytek bokem a zaměstnavatel ani nezohlednil snížení daní začátkem roku, takže mu zůstává v kapse více. Je to brutál, pak se divíme, že důchodový systém je v deficitu. Kdyby všichni platili, co by měli, ještě by se z těch peněz daly dělat rezervy…

  Odpovědět

 • Maroš Lupták

  6 listopadu, 2021

  LOL, keby všetci platili, sotva by ste to odlíšili od štatistickej chyby, keď už tak sa používa švarc v stavebníctve, tých pár čašníkov s pár tisíckami nad minimálkou vám tú tragickú pyramídu nezachráni. Inak by som rád dodal že štát vyberie pomaly dvojnásobok toho čo pred dekádou a stále je v deficite. Tieto komentáre že sa ešte trochu zlepší výber a zvýši o kúsok pár daní a bude všetko konečne ako v raji… nechápem kto tomu ešte verí a prečo.

  Odpovědět

 • Pavel

  6 listopadu, 2021

  Ano, těch pár řemeslníků… 🙂 Na živnost v ČR jede asi milion lidí jen tak pro info, vy statistická chybo… A další statisíce lidí jsou zaměstnanci s min. mzdou, nebo poblíž min. mzdy a zbytek berou bokem a nejde jen o dělníky, ale celé gastro a třeba i obchodní zástupce.

  Jinak jestli jste si nevšiml, tak se nám poměrně dost snížily daně jak pro občany, tak pro firmy, v posledních dvou dekádách. Samozřejmě je jasné, že od určité míry zdanění se daně navíc proste nevyberou a stimuluje se to, o čem píšu výše, ale soupeřit s daňovými ráji je prostě závod ke dnu. Proč myslíte, že teď největší státy tlačí minimální 15% korporátní daň atp.?

  Jinak když si parafrázuji vaši poslední větu, tak jak jsem psal, posledních 20-30 let se daně snižují, v ráji evidentně nejsme, tak co kdyby se zvýšily?

  Odpovědět

 • Maros Luptak

  7 listopadu, 2021

  Veľkosť štátov ako podiel na HDP (ktoré rastie tiež) sa od druhej svetovej kontinuálne zväčšuje, podiel vybranej korporátnej dani ako percento štátneho rozpočtu za poslednú dekádu tiež. Celá moja rodina ide na živnosť a dane platíme, väčšina živnosti ma ako koncového klienta tiež niekoho s IČO (zvárač zarobí najviac prácou pre priemysel). To že väčšina ľudí robí blízko minimálky je dané tým že minimálna je pre väčšinu regiónov už príliš vysoká.

  Odpovědět

 • Pavel

  8 listopadu, 2021

  A co odvody? Btw. také by bylo zajímavé srovnat jaké daně platíte jako OSVČ, kdybyste stejnou činnost vykonávali jako zaměstnanci. U nás a možná i na Slovensku, to si ale nejsem jistý, stále přežívá deformace z 90. let, kdy OSVČ byli zvýhodněni, to třeba v mnohých zemích na západ od nás není. Je jedno, jestli jste OSVČ nebo zaměstnanec, výše daní je stejná. U nás to bylo dáno asi i tím, že to byl zčásti i pokud torpédovat průběžný systém, aby se za pár let mohlo říct, že je deficitní, což pak otevírá vrátka k privatizaci toho mála, co ještě zprivatizováno není.

  Odpovědět

 • xXx

  15 listopadu, 2021

  Vždyť vám sakra ten průběžný systém nikdo nebere. Klidně si ho s dalšími socialisty dál provozujte. Ale nemáte právo do toho nutit ostatní.

  Odpovědět

 • F R A N K

  8 listopadu, 2021

  A to říká ten, co radí držet hotovost 🙂
  https://www.kurzy.cz/zpravy/617623-centralni-banky-uz-pomahaji-cele-ekonomice-akcie-uchovatelem-hodnoty/

  Odpovědět

 • Kuzma

  8 listopadu, 2021

  No a? Zjevně to těm zaměstnancům vyhovuje, resp. je to ta nejlepší dostupná nabídka.
  Já bych za těchto podmínek nedělal, vy asi také ne. Prostě bychom se zvedli a šli jinam. Že oni ne je empirickým důkazem, že to je to nejlepší, na co mají.

  Odpovědět

 • Viditelná ruka

  5 listopadu, 2021

  Tak vidíte. Pokud máte pravdu, tak trh ty majitele sám donutí dávat zaměstnancům normálně mzdu…

  Odpovědět

 • Axl

  9 listopadu, 2021

  Takto „funguji“ nizke sazby a menova expanze:
  https://burzovnisvet.cz/business/erdoganova-valka-proti-urokovym-sazbam-cini-turecke-bohace-bohatsimi/

  Odpovědět