CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

Tomáš Prouza aneb Přes Partners do Národního divadla

 


 

Tomáš Prouza si rozhodně ve své profesní kariéře na nudu stěžovat nemůže. V roce 2000 zakládal jeden z prvních finančních portálů – Peníze.cz. Ten se mu podařilo rozvinout na jeden z největších finančních serverů a prodat, aby si ho koncem roku 2010 opět koupil, tentokrát za peníze finančně poradenské společnosti Partners (tehdy ještě) for Life Planning.

Po opuštění serveru Peníze.cz Tomáš Prouza zabloudil do politiky a stal se v letech 2004 až 2006 náměstkem ministra financí Bohuslava Sobotky pro finanční služby. Politická kariéra je ale vrtkavá a posty náměstků jsou stejně křehké jako posty ministrů. Po opuštění ministerstva se Tomáš Prouza ohřál v ČSOB na pozici ombudsmana Poštovní spořitelny, kterou si vysloužil svým bojem proti nekalým bankovním praktikám na ministerstvu. Jenže v té se dlouho neohřál.

Již za pobytu v Poštovní spořitelně (a možná ještě dříve) začal spolupracovat s dalšími zakladateli na přípravě vzniku finančně poradenské společnosti Partners. A ještě než společnost vznikla, rozloučila se s ním ČSOB pro otevřený střet zájmů. Jak by mohl objektivně hájit zájmy klientů Poštovní spořitelny, když zároveň působí jako spolumajitel a jedním z ředitelů finančně poradenské společnosti?

I během svého působení ve finančně poradenské společnosti byl Tomáš Prouza politicky aktivní. V roce 2007 se stal expertem Světové banky pro oblast finančních trhů, o čemž server Wikipedia.org uvádí: „Pracoval mimo jiné na reformě dohledu nad finančním sektorem a ochraně spotřebitele v Ázerbájdžánu, Estonsku či Lotyšsku, vytvořil také doporučení Světové banky pro efektivní systém řešení sporů na finančním trhu.“

Tomáš Prouza vždy dobře vážil slova, ale přitom nešel pro tvrdá vyjádření daleko. Když AFIZ vyloučil Lukáše Štorka ze svých řad pro hrubé poškozování klientů, prohlásil v rozhovoru pro Investujeme.cz: „Klienti byli poškozováni s vědomím, a skoro bych řekl na přímý pokyn centrály OVB.“ Za to si vysloužil žalobu od OVB Allfinanzodůvodněním Pavla Uzla, tehdejšího šéfa OVB: „Do OVB nebude nikdo beztrestně kopat, ani Tomáš Prouza z konkurenční firmy.“

REKLAMA

Přílišná otevřenost navíc skrytá za virtuální anonymitu Tomáši Prouzovi vysloužila další žalobu – tentokrát od mediálního zástupce firmy OVB Michala Donátha. A prohrál. To mohla být poslední kapka nadměrné otevřenosti Tomáše Prouzy, která se firmě typu Partners nemusí příliš líbit. A tak ho potkal stejný osud jako před časem Jana Mayera – odprodat podíl a rozloučit se. Tomáš Prouza oficiálně skončil v Partners s přelomem roku, ale svou činnost utlumil již na podzim.

Po Tomášovi Prouzovi se jakoby slehla zem. Až do minulého týdne, kdy Česká pozice zveřejnila jeho další plány – chtěl se stát šéfem Národního divadla. Aby nedocházelo ke střetu zájmů, vzdal se ještě před podáním přihlášky do výběrového řízení místa předsedy správní rady Pražské komorní filharmonie, v níž byl členem od ledna 2009. Vynořily se totiž spekulace, že usiluje o pozici šéfa Národního divadla mimo jiné proto, aby na její scénu Pražskou komorní filharmonii prosadil.

Poslední plán Tomáši Prouzovi překazila v den uzávěrky pro podání přihlášek do výběrového řízení ministryně kultury Alena Hanáková – výběrové řízení zrušila. Prý kvůli nedokončenému auditu ve Státní opeře.

Jaký bude další osud Tomáše Prouzy, je zatím ve hvězdách. Přes četné snahy se nám s ním nepodařilo spojit. V každém případě se jedná o člověka, který v české kotlině výrazně ovlivnil nejen finančně poradenský trh a bude zajímavé sledovat, kam ho kroky povedou dál.


Doplnění 17. 4.:

Vyjádření Tomáše Prouzy:

 • ČSOB se se mnou nerozloučila, odešel jsem sám před spuštěním Partners, nikdy jsem pro obě firmy nepracoval současně.
 • Žádnou žalobu s Donathem jsem nemohl prohrát, když nikdy žádná nebyla.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vlaďka Cisarzová - genreální ředitelka Sirius Finance

Vlaďka Cisarzová: Hlavním lákadlem pro poradce je akciový program

Finančně poradenská společnost Sirius Finance chce do konce příštího roku mít 400 poradců. „Na trhu není firma, která by měla v rámci akciového programu připravené, že až 65 % firmy budou vlastnit lidi, kteří ji tvoří,“ říká k akciovému programu Vlaďka Cisarzová, generální ředitelka Sirius Finance.

Text: Petr Zámečník

21. 11. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • vasek

  16 dubna, 2012

  Nějak jsem nepochytil smysluplnost tohoto článku. V čem pro mě, jako pro čtenáře, spočívá jeho přidaná hodnota?

  Odpovědět

 • Bodo

  16 dubna, 2012

  Smysl tohoto článku je asi otázka. Co bude pan Prouza dělat dál? Možnosti: ředitel Národního divadla, prezident ČR, Arcibiskup, ministr financí, zakladatel nové poradenské společnosti „Děláme poradenství ještě jinačeji“, ředitel nějakého velkého cirkusu nebo tak něco.

  Odpovědět

 • vasek

  17 dubna, 2012

  A ta otázka, co bude p. Prouza dělat dál, někoho zajímá? Netýká se se to fin. trhu, na který je tento server zaměřen, tak nechápu proč článek tohoto typu. To se teď budeme dozvídat, jak mu jde pěstování růží??

  Odpovědět

 • zamecnik

  17 dubna, 2012

  Budete se divit, ale zajímá. Aspoň podle toho, že tento článek patří k nejčtenějším v poslední době ;-).

  Nezapomínejte na to, že Tomáš Prouza již významně ovlivnil finanční i finančně poradenský trh. A jak ho znám, tak se určitě oběví opět na nějaké vlivné pozici. Proto není divu, že jeho další působení čtenáře (i jeho bývalé kolegy) zajímá.

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  17 dubna, 2012

  Skutečně zajímá, nebo jen ze setrvačnosti rozklikli článek a přečetli si úvod?

  Odpovědět

 • zamecnik

  17 dubna, 2012

  :-) těžko říci

  Odpovědět

 • vasek

  17 dubna, 2012

  no přiznám se, že mě ten článek začal až teď po doplnění stanoviska p.Prouzy.

  Bude se k tomu autor nějak vyjadřovat? Ty zmínky v článku o tom odchodu z ČSOB kvůli otevřenému střetu zájmů jsou tedy autorovy lži ještě tak zabarvené tou řečnickou otázkou na konci toho odstavce?
  A ten soud s panem Donáthem je taky lež ještě vystupněná zmínkou o prohře?

  A co poznámka o tom, že „si“zpět koupil server Peníze.cz ale za peníze Partners?

  Partners je společnost vlastněná ze 100%T.Prouzou? Nebo to koupila a nějak mu to darovala?

  Jako chápu, že se tady perou finančně poradenské společnosti(In­vestujeme.cz spadá pod Fincentrum?), ale tenle článek vypadá hodně hloupě.
  Jestli jsou odpovědi pana Prouzy pravdivé, tak to vypadá na pěknou ostudu autora…

  Odpovědět

 • ???

  18 dubna, 2012

  „A jak ho znám, tak se určitě oběví opět na nějaké vlivné pozici“. Nemělo by tam být spíše „objeví“…?

  Odpovědět

 • Tomáš Marný

  16 dubna, 2012

  Už když Private Investors založili Penize.cz, (a pan Prouza si je od nich koupil (zajímavé, že smlouvy o prodeji se objevili až po krachu PI :-) )) se o něm hovořilo jako o nejlépe placeném novináři ve střední Evropě. Hodně mluvil, to ano, to vžy uměl …
  Jako náměstek také hodně mluvil, a v PFLF vlastně také jenom mluvil (i když tam ho vzali kvůli jeho konexim na MF). Ale jak je vidět, jen mluvení občas nestačí.
  Jen se děsím a chloupky se mi na zádech staví do pozoru, že takoví to lidé by měli stanout v čele Zlaté kapličky!

  Odpovědět

 • Obdivovatel

  16 dubna, 2012

  Zlomyslníci! Tomáš Prouza zvládne cokoliv.

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  17 dubna, 2012

  Můžete prosím otisknout článek co bude dělat Ferda Mravenec?

  Děkuji

  Váš příležitostný čtenář

  Odpovědět

 • zamecnik

  17 dubna, 2012

  :-) nevím o tom, že by Ferda Mravenec ovlivnil v Česku finanční trh či finanční poradenství. Takže – ne ;-).

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  17 dubna, 2012

  Ferda Mravenec ovlivnil životy více lidí než pan Prouza. Navíc informační hodnota článku by byla stejná. Opravdu je pro finančně-poradenský trh důležitá informace, že pan Prouza chce šéfovat Národnímu divadlu?

  Odpovědět

 • Původní kolemjdoucí

  17 dubna, 2012

  Neberte to prosím jako útok, jen trošku pro odlehčení :-) Každopádně díky za drtivou většinu vašich článků.

  Odpovědět

 • Rudolf Ch.

  19 dubna, 2012

  Myslím, že v souvislosti s p. Prouzou
  by se nemělo mluvit o Ferdu Mravencovi,
  ale o Brouku Pytlíkovi…

  Odpovědět