CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Jana Zámečníková

12. 02. 2018

0 komentářů

Specialisté na investice: Trhy ovládne volatilita, recese ale nepřijde

 

Ve čtvrtek 8. února se vyhlašovali vítězové Fincentrum & Forbes Investice roku 2017 v prostorách České národní banky (ČNB). Zároveň proběhlo setkání specialistů na investice. Jak se dívají na aktuální dění na akciových trzích či kryptoměny? 

V úvodu setkání proběhla panelová diskuse odborníků na investice na téma vývoje eura, dolaru či koruny. Přestože se na vývoji příliš neshodli, převažoval názor, že má smysl se proti měnovým výkyvům zajistit.

Štěstí přeje připraveným

„Předpokládáme, že koruna bude posilovat k 20 korunám možná i pod 20 korun za dolar a posílí i vůči euru. Doporučujeme proto měnové zajištění pro klienty, kteří se budou bát,“ řekl Michal Přikryl z Cyrrusu. „Posilování české koruny je měnové riziko, které bych sledoval a zjišťoval,“ souhlasil Petr Šimčák z Amundi. Barbora Kalanyos z Generali Investments považuje měnové zajištění do české koruny za automatické.

Měnové zajištění ale něco stojí. „Měnové zajištění je lepší variantou pro konzervativní klienty, kteří investují na delší dobu,“ míní Petr Šimčák. Je však nutné porovnat náklady s možným rizikem. „Zajištění je dlouhodobý psychologický efekt,“ dodal Jiří Kučera z C-Quadratu.

Americké vs. evropské akcie

Specialisté na investice probrali i aktuální dění na amerických a evropských akciových trzích. Shodli se, že propady na akciových trzích v posledních dnech byly pouze korekcí, která očistila trh. Od roku 1929 došlo k 13 velkým propadům akcií, ale pouze pět z nich přineslo recesi. Podle Aleše Michla zatím současné propady neukazují na velkou recesi. Stále proto věří americkým akciím. Evropa je podle něj nepředvídatelná, zatímco Amerika je ozkoušená.

REKLAMA

Jiný názor má ale Petr Zajíc z Amundi: „Americký trh je ten, který sice ukazuje směr, ale v Evropě jsou jiné fundamenty.“ Centrální banka v Evropě pomalu odchází, inflace je nízko, růst příjmů není nijak dramatický a ocenění firem je výrazně nižší. Věří proto více evropským akciím. A souhlasí s ním i Martin Pavlík z Consequ: „Letošní rok by měl patřit evropským akciím nikoliv americkým.“

Výhled na evropské akcie je pozitivnější i podle Patrika Hudce z Generali Investments. Tento výhled ale může pokazit posilování eura podobně jako v loňském roce a konec kvantitativního uvolňování v Evropě. „Novým prvkem bude pokles bilance centrálních bank. Volatilita poroste,“ uvedl. Volatilita vzroste s téměř stoprocentní pravděpodobností i podle Petra Zajíce s tím, jak porostou úrokové sazby.

Ukončení programu odkupu aktiv v letošním roce nebude podle Lukáše Kovandy z Cyrrusu žádným překvapením. Centrální banky stlačovaly volatilitu, proto i podle něj dojde k jejímu růstu. Lukáš Kovanda je přesvědčen, že se ale musíme připravit na jiný druh kolísavosti: „Bude docházet k větším výkyvům a větší bude i míra nejistoty. Poroste proto význam aktivního investování.“

Josef Rajdl z Fincentra podotkl, že evropský trh může růst rychleji pouze za předpokladu, že americký trh nepůjde dolů. Záležet bude podle něj ale také na sentimentu. „Všichni čekali, že ke korekci trhů dojde. Ve chvíli, kdy se to stalo, mají všichni strach,“ vysvětlil Petr Šimčák z Amundi.

REKLAMA

ČNB svázaná s ECB

V pozadí nezůstala ani otázka vývoje v tuzemsku. Česká národní banka (ČNB) zvyšuje úrokové sazby a bude v tom i nadále pokračovat. ČNB je ovšem svázaná s Evropskou centrální bankou (ECB), která má v plánu zvyšovat sazby nejdříve v příštím roce. Podle Patrika Hudce přesto může dojít i k více zvyšování ze strany ČNB.

„Přestože úrokové sazby porostou, zůstanou stále na nízkých úrovních,“ upozornil Petr Zajíc. Aleš Michl podložil stále nízkou úroveň úrokových sazeb čísly: „Průměrná úroková sazba za posledních dva tisíce let dosahuje šest procent.“

Kryptoměny jsou letadlo

Na závěr generální ředitel a předseda představenstva společnosti Fincentrum Petr Stuchlík otevřel diskuzi na další žhavé téma poslední doby, kterým jsou kryptoměny. Je uměle vytvořená měna odrazem nového fenoménu?

Podle Petra Zajíce nejde o nový fenomén. Kryptoměny jsou novou realitou, novou technologií a co je nové, se prodává. „Kryptoměnám nevěřím podobně jako Tesle, která přišla s něčím novým, ale za sedm let neukázala žádné výsledky,“ dodal Petr Zajíc.

Mezi odborníky zaznívají také stále silnější hlasy, že kryptoměny připomínají Ponziho schéma (tzv. letadlo). „Cena roste, dokud se najdou lidé, kteří kryptoměny kupují,“ míní Ĺudovít Javorský z Franklin Templeton Investments.

Podle Lukáše Kovandy ale postupně nastává vystřízlivění. Přesto kryptoměny úplně nezatracuje. „Na trhu je více než 1500 kryptoměn. Valná většina jsou podvody, šanci na přežití mají pouze dvě nebo tři z nich. Nyní jde jen o sázku na to, které to budou,“ uvedl.

Najdou se ale i další odborníci, kteří kryptoměny úplně nezavrhují. Aleš Michl upozornil na velkou výhodu kryptoměn, kterou je decentralizace. Dokonce přiznal, že velmi malou část portfolia má v bitcoinu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměnová zima

Blíží se kryptoměnová zima: je bitcoin stále dobrou investicí?

Když jste se na začátku tohoto roku zeptali nějakého experta na kryptoměny, jestli se vyplatí kupovat bitcoin, tak jste se nejspíše dočkali kladné odpovědi. Na začátku roku 2022 se odhadovalo, že bitcoin dosáhne letos hodnoty až 100 000 USD. Jiné předpovědi se shodly na hodnotě přes 70 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 06. 2022

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.