CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Specialisté na investice: Budoucnost je v pravidelných investicích

 


 

Specialisté na investice zodpověděli v rámci panelové diskuse zajímavé otázky týkající se například devizových intervencí České národní banky, vývoje amerického dolaru či možnostech zhodnocení investic v současných nestabilních podmínkách.

(Ne)parita amerického dolaru

Většina odborníků se shodla, že americký dolar by měl nadále vůči euru posilovat. V otázce možnosti parity amerického dolaru a eura se ale odborníci rozdělili na dva tábory. Analytik společnosti CYRRUS Tomáš Menčík se domnívá, že dolar může posílit pouze mírně. Důvodem je především to, že dolar již možnost posílit několikrát měl. Skokově – zejména po zasedání Fedu – sice posílil, ale rychle se zase vrátil zpět. Vzhledem k tomu, že Fed pravděpodobně nepřistoupí ke zvyšování úrokových sazeb tak rychle, jak trh očekával, odpadá dolaru jeden z faktorů, který posilování dolaru ovlivňuje.

Zatímco se názory odborníků na paritu amerického dolaru různily, shodli se na termínu ukončení kurzového závazku i na tom, že následně dojde k posílení koruny. Česká národní banka podle nich opustí režim devizových intervencí nejdříve na jaře 2017. Podle Ľudovíta Javorský z Franklin Templeton Investments otázkou zůstává, kdo vzhledem k velkému množství spekulativního kapitálu dokáže absorbovat zpět takový objem koruny v tak krátkém čase.

Budoucnost dluhopisových fondů

Diskutovaným tématem byly i výnosy dluhopisových fondů, které v současných podmínkách dosahují i záporných hodnot. Jaroslav Krabec ze společnosti Wood & Company vidí dnes nebezpečí v bezpečných státních dluhopisech v podobě jejich vysoké tržní ceny. Na druhou stranu své místo na trhu si již našly flexibilní dluhopisové fondy, které jsou sice rizikovější, ale mohou investovat i do takzvaných High yield dluhopisů. Právě na trhu High yield dluhopisů podle něj vznikají zajímavé investiční příležitosti. V oblasti smíšených fondů, kde velkou část tvoří dluhopisy, hodlá Martin Kujal z J&T Banky přesunout do jiných konzervativních aktiv, kterými mohou být například i reality, zejména pak středoevropské.

Kam tedy investovat v době velmi nízkých výnosů a kolísajících trhů? Dosud ziskovým oborům jako je zdravotnictví a biotechnologie specialisté příliš šanci do budoucna nedávají. Zejména kvůli nejisté situaci s ohledem na nadcházející volby ve Spojených státech, kde jedním z hlavních témat je právě regulace cen léků. Naopak potenciál vidí Senior Relationship Manager BNP Paribas Jan Maňák ve spotřebních sektorech a technologiích. Martinovi Pavlíkovi z Consequ se líbí také telekomunikace. Jaroslav Krabec z Wood & Company  je přesvědčen, že neexistuje jeden určitý sektor, který bude v tomto roce nejúspěšnější. Podle něj je potřeba volit sektory podle jednotlivých regionů.

REKLAMA

Ropa a zase ropa

Panelovou diskusi uzavřela otázka ropy. Odborníci jsou přesvědčeni, že velmi nízké ceny ropy nejsou dlouhodobě únosné. Ke zvyšování cen ropy ale dojde až ve chvíli, kdy z trhu začnou odcházet těžební společnosti. Cena ropy ale celkově zůstane na nižší úrovni, než byly trhy zvyklé. Ropné státy proto budou muset upravit své fiskální rozpočty. Na jakou cenovou hranici se ropa může v letošním roce posunout, nechtěli odborníci odhadovat.

Na závěr se odborníci shodli, že tento rok můžeme na trzích očekávat i nadále volatilitu. Větší riziko v podobě volatility je možné zmírnit pravidelnými investicemi. V případě propadu trhu by investoři neměli zpanikařit a svých investic se zbavovat, ale nadále pokračovat ve svých strategiích.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *