Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Říjen fondům část peněz jen „vrátil“

Investice Petr Fejtek 06.11.2012 | 14:37 0 Komentářů

Skoro miliarda přišla do fondů za minulý měsíc – to tu nebylo už déle než dva roky! Můžeme tedy uvažovat o nějaké změně investičních trendů? Není tam někde zakopaný pes? Bohužel je – v září totiž dostali klienti končících zajištěných fondů vyplaceno 1,9 miliardy korun. Takže se vlastně jen „recyklovala“ část těchto peněz.

Vezmeme-li v potaz dokonce 2,5miliardové odlivy za září a říjen, vidíme, že ze svých inkasovaných peněz podílníci opět investovali pouhou část.

Největší zásluhu má na tom fond s nejpřízemnější strategií (proč to nepřekvapuje?) – které rozumí i každý selský rozum a dokonce i víceméně (ne)pravidelný návštěvník hospod. Jíst a pít se bude vždy, takže se snad ani nelze divit, že fond ČSOB Potravin a nápojů 1 nakoupili naši investoři za víc než miliardu korun. A protože laťka je skutečně vysoko, chystá i na prosinec ČSOB fond s podobným zaměřením. Občas se navíc povede větší zátah na privátní klientelu, jako například 600 milionů korun, které ti „lepší“ klienti donesli do ČSOB Exclusive Buffer Jumper 2 – ti už asi byli i po večeři a whisce s doutníčkem.

U zajištěných fondů však ještě zůstaňme, protože při pohledu na celý letošní fondbyznys vidíme, že ze všech fondů sice odešlo 6,5 miliardy korun, ale přitom 6,7 miliardy odešlo právě ze zajištěných fondů. Tedy u všech ostatních můžeme s nadhledem prohlásit, že nula od nuly (zatím) pojde, i když tam pár drobných najdeme.

Ale přece jen vidíme zajímavou situaci v oblasti fix income: tam značnou roli hraje ISČS Sporoinvest, z něhož odešlo rovných 4,5 miliardy korun. Ten je sice stále považován za fond peněžního trhu (a také jej tam průběžně započítávám), ale formálně je nyní přeřazen mezi dluhopisové. Takže považujeme-li jej za peněžák, ztrácejí fondy peněžního trhu 3 miliardy korun a naopak dluhopisové si 2,7 miliardy připsaly. Ale podle současného třídění by situace byla opačná a fondy peněžního trhu přidávají 1,5 miliardy, zatímco dluhopisové 1,8 miliardy ztrácejí.

Celkem tedy fondy zaměřené na fix income přes čtvrt miliardy ztrácejí, zatímco 560 milionů si připisují smíšené. Ani akciové fondy nijak nezáří, i když tam dochází k určitým vlnám – například v posledním týdnu přes 120 milionů odešlo z ČPI Farmacie a biotechnologie, zatímco téměř 100 milionů se objevilo v ČPI Fondu nemovitostních akcií a došlo tak i k „přesunu“ mezi kategoriemi, protože ten patří mezi smíšené. A že šlo o akci institucionálního investora, nemusíme pochybovat.

Celkově se tedy fondbyznys zatím z éry nemilosti klientů ještě zdaleka nedostal. Nejistoty náš Spořínek nesnáší, zato do jednorázových kočkopsů nasnášel jen za první pololetí dalších 15 miliard korun a na spořicí účty dokonce 30 miliard korun.

Investujete do podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.