CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 06. 2024

1 komentář

Pro investování není fyzické zlato optimální

 

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních cenách měla hodnotu téměř 430 tisíc korun. Ještě loni by její cena byla přitom o pětinu nižší. Zlato letos láme rekordy a opět poutá pozornost investorů. Co zvážit, když chcete žlutý kov využít ke zhodnocení úspor, a proč vše nesázet na zlatou kartu?

Loading



 

Cena zlata letos vystřelila vysoko nad 2000 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu), nedávno se zlato obchodovalo i nad 2400 dolary, v přepočtu téměř za 55 tisíc korun. To byl historický rekord. Za růstem ceny stojí očekávání investorů, že v USA dojde ke snížení úrokových sazeb, a také slábnoucí dolar.

Podstatnou roli hraje i značné napětí ve světě, které bobtná po napadení Ukrajiny Ruskem a vře to i na Blízkém východě. To jsou podmínky, které zlatu jako tzv. bezpečnému přístavu v době podobných krizí vyhovují. Ne náhodou zaznamenala cena zlata jeden z vrcholů během koronavirové pandemie.

I zlato umí prověřit nervy investorů

Zlato se využívá jako uchovatel hodnoty tisíce let a pro řadu zejména konzervativních investorů a střadatelů se stalo symbolem jistoty. Že by bylo zlato ale nějakou konzervativní investicí, je spíše mýtus. Cena zlata dokáže předvést pořádně divokou jízdu a výkyvy v řádech desítek procent. Například mezi lety 2012 až 2015 se kurz zlata propadl o více než 40 procent. Zkrátka, ani zlato neroste jen do nebe. To je první věc, se kterou je třeba počítat, a to obzvlášť v dnešní době, kdy je cena zlata blízko rekordních hodnot.

Z pohledu rozumného investování také nelze doporučit vložit všechny volné prostředky do zlata, stejně jako do čehokoliv jiného. Vždy záleží na konkrétní situaci klienta, ale zlato by mělo být zastoupeno v rozmezí 5 až 15 procent hodnoty portfolia.

REKLAMA

Vyvážení akcií a dluhopisů

Zlato může účinně vyvažovat například akcie, dluhopisy a podílové fondy. Výhody takové diverzifikace se prokázaly právě při koronavirové pandemii, při panice v březnu 2020, kdy klesla smíšená portfolia složená z akcií, dluhopisů a zlata výrazně méně než pouze ta akciová.

Samostatnou kapitolou je forma zlata, do které investovat. Asi každému se jako první vybaví zlaté cihličky či slitky. Ty je možné koupit už od jednoho gramu, dokonce si je lze pořídit na několika místech i ve specializovaných automatech. Problém je, že investice do fyzického zlata ve formě slitků se hodně prodraží z důvodu prémie, kterou si prodejci účtují.

Malá gramáž, vysoký příplatek

Prémie je rozdíl mezi cenou zlata na trhu a cenou, za kterou se prodává a vykupuje. Nepříznivý kurz tak pro investora zpravidla platí při nákupu i výkupu. U slitků s nízkou gramáží nebo mincí bývá prémie velmi vysoká, až několik desítek procent. To znamená, že investor ztratí část své investice hned při nákupu a cena zlata by musela extrémně vyrůst, aby se mu transakce vyplatila. Vhodnější alternativou mohou být proto investice do větších slitků, které mají nižší prémii.

Ať už jsou to slitky, či mince, je třeba je kupovat pouze od certifikovaných a zavedených obchodníků, ideálně takových, kteří garantují i jejich výkup. Dobré je myslet na to, že fyzické zlato je třeba někde uložit, což může přinášet další náklady a bezpečnostní rizika.

Zlato nemusíte držet fyzicky

Moderní investiční svět přináší i alternativy k vlastnění fyzického zlata, jako jsou komoditní certifikáty nebo burzovně obchodované fondy ETF, které kopírují cenu zlata. Možné je investovat také do konkrétních akcií nebo fondů zaměřených na firmy, které zlato těží nebo zpracovávají. Tyto formy investic do zlata jsou široce dostupné, snadněji zpeněžitelné na burze a s výrazně nižšími poplatky než u fyzického zlata.

V případech některých akcií a fondů investoři obdrží i dividendy vyplácené společnostmi, které zlato těží nebo zpracovávají. To je výhoda, kterou se zlato jako aktivum pochlubit nemůže, protože samo o sobě žádný výnos nenese. Zda na zlatě vyděláte, závisí pouze na hodnotě jeho kurzu při nákupu a prodeji.

Zlato dává i po tisíciletích z investičního pohledu smysl a může být vhodnou součástí investičního portfolia. Vyplatí se ale poradit se s odborníky, v jakém množství a v jaké formě by mělo být zlato (nebo jiné drahé kovy jako stříbro nebo platina) v portfoliu zastoupeno.

Od zlatých cihliček jsme se už dnes posunuli na míle daleko a minimálně pro podstatnou část investorů se nabízejí dostupnější a výhodnější alternativy.

Autor: Martin Pleštil, ředitel úseku investic, Broker Trust

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

 


Související články

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí ČR koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Hynek

    12 června, 2024

    Zlato je celoživotní uchovatel hodnoty, alespoň takto to vidím. A přesně tady podle toho článku je vidět, že o svou hodnotu i přes různé výkyvy nedokáže přijít. Jednou je hold nahoře i jindy dole, ale mít pár cihliček se může vyplatit a nebo slitků, mincí, který jsou pro běžného člověka líp dostupný a sehnatelný, pár mincí mám takto od Národní pokladnice, tak ač většinou mají pro mě sběratelskou hodnotu, tak asi dva kusy mají i investiční hodnotu.

    Odpovědět