CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Hana Bartušková

22. 07. 2020

3 komentáře

Přepíše Tesla historii, nebo je to jen další bublina?

 

Tesla je hříčka přírody. I když zisky nejsou, cena jejich akcií často roste. Vlastně se jim až tak nedaří, auta nemají až tak dobrá hodnocení, ale stejně je to značka, která má nádech budoucnosti a úspěchu. Vypadá to ovšem, že se časy mění a že Tesla bude nejen obdivovaná, ale i zisková.

Loading 

Změnu do automobilového průmyslu a především do podsektoru elektromobilů docela určitě přináší hlavně rostoucí tlak na snižování emisí. Ten tlačí automobilky do výměny sortimentů. A spotřebitelé také začínají vnímat rostoucí environmentální povědomí a prodeje hybridních i čistě elektrických aut v posledních letech utěšeně rostou. Elektromobilita se stává součástí našeho života. Na parkovištích najdeme nabíječky, na silnicích potkáváme stále více elektromobilů, možná sami uvažujeme o nákupu elektrického auta.

Elon Musk, CEO Tesla Motors, přišel už před pár lety s myšlenkou, že bude věci dělat jinak než ostatní. V dnešní době je až tváří elektromobilního průmyslu, Tesla je symbolem elektromobilitů navíc i bez toho, aby generovala odpovídající zisk. A i když první zisky se Tesle podařily dosáhnout až při představení Modelu 3, což bylo po 18 letech existence.

Každopádně Tesle se momentálně daří. Do zisku se dostala už během roku 2019 a během koronavirové epidemie jejich odbyt klesl jen o 4,8 %. To se odráží i v současné rostoucí hodnotě akcií, která přináší otázku: jde zase jen o bublinu, nebo je Tesla na svém vítězném tažení?

Tesla jako nejhodnotnější automobilka světa

Tesla svou hodnotu staví hlavně na odlišném designu, nových technologiích, marketingu a osobnosti Elona Muska. A právě ten marketing pomáhá Elonu Muskovi získávat stále nové investory. Hodnota akcií tak od dubna letošního roku víceméně roste, včera se akcie prodávaly přes 1600 dolarů za kus. To dělá z Tesly nejhodnotnější automobilku na světě, alespoň podle tržní kapitalizace. A to i přesto, že oproti dalším automobilkám prodává několikanásobně méně automobilů.

REKLAMA

Co tak táhne cenu akcií, které od konce června vyrostly o více než 500 dolarů? Je to dáno vydařeným posledním rokem, kdy prodeje Tesle zhatil jen koronavirus a lockdown továren a i to jen minimálně. Rostoucí cenu podpořily i technické inovace, podle všech možných prohlášení jsou Tesla automobily už jen kousek od plně funkčního autonomního řízení. Z velké části za to můžou také tržní spekulace, mimo jiné je Tesla momentálně cílem číslo 1 pro shortaře, tedy pro ty, kteří spekulují na pokles akcií. To dále přispívá k růstu ceny akcií a napovídá to, že jde jen o bublinu, která může brzy splasknout.

22. července: bude se Tesla chlubit ziskem?

Na druhou polovinu července (přesněji: na dnes) je ohlášena publikace výsledků společnosti Tesla za druhý kvartál letošního roku. Ten byl zásadně ovlivněn koronavirem a zastavením výroby v továrnách. Jak ale ukazují předběžně zveřejněné údaje o prodejích, tak by na tom Tesla nemusela být špatně ani během tohoto kvartálu. Někteří finanční analytikové dokonce očekávají vykázání zisku.

V návaznosti na výsledky se také spekuluje o tom, že akcie Tesla budou zařazeny do indexu S&P 500. Tedy pokud dokázala za Q2 také vykázat zisk. Pokud by k zařazení do indexu došlo, tak současná cena by nemusela vůbec být tou maximální, kterou akcie Tesly letos pokoří. Na trh akcií Tesly by totiž vstoupily velké investiční subjekty, jako jsou podílové fondy nebo ETF, které se řídí podle indexu. To by nejspíše dále vyhnalo cenu.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

 


Související články

Tesle se v novém roce daří

Automobilka Tesla na začátku ledna překonala hodnotu technologického giganta Facebooku. V žebříčku je aktuálně pátá za věhlasnými značkami Amazonem, Microsoftem, Alphabetem a Applem. Co za raketovým růstem značky stojí?

Text: Karel Pučelík

18. 01. 2021

Technologické akcie a iPhone

Technologické akcie a čekání na nový iPhone

Apple před několika dny představil některé nové produkty, na akciích firmy se to ovšem prakticky neprojevilo. Podle odborníků to ale není proto, že by globální technologická firma veřejnost a zákazníky zklamala. Celý technologický segment ale zažívá turbulentní období.

Text: Karel Pučelík

22. 09. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel

  22 července, 2020

  Žádné stromy nerostou do nebe.

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  22 července, 2020

  jak short selling ZVYŠUJE cenu.

  Odpovědět

 • Warry

  4 srpna, 2020

  když šortuješ, tak akcie musí OCP vlastnit, aby jsi mohl Ty zašortovat, tím se zvyšuje poptávka na trhu ze strany OCP

  Odpovědět