CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Petr Zámečník

04. 12. 2017

4 komentáře

Praní špinavých peněz: Už nevyperete ani korunu!

 

Praní špinavých peněz a boj proti němu se v Evropské unii stal až obsesí… a nebo záminkou? Řada opatření proti praní špinavých peněz nedává smysl. A může zlikvidovat i finanční poradce.

Loading 

Boj proti praní špinavých peněz nepochybně má smysl. Není v zájmu žádného demokratického státu, aby si zločinci mohli bez uzardění užívat výnosů z trestné činnosti, aby politici mohli bez postihu přijímat úplatky a aby často omílaní teroristé mohli snadno financovat své podvratné akce. Některá opatření proti praní špinavých peněz ale smysl rozhodně nedávají.

Evropská unie tíhne k bezhotovostní ekonomice. A její orgány a vedení států toto podporuje. Kde není hotovost, jsou přesvědčeni, jsou veškeré transakce dohledatelné na výpisu z účtu. Omyl… Zároveň je novinkou směrnice AML (Anti Money Laundering). A i ta má své mouchy.

Není hotovost, vše je dohledatelné

Mantrou zastánců bezhotovostní ekonomiky je tvrzení, že bez hotovosti jsou transakce transparentní, dohledatelné a kontrolovatelné. Ve skutečnosti je to jen velká iluze.

Tip: Švédsko úspěšně uskutečňuje sen o bezhotovostní ekonomice

REKLAMA

Historie již mnohokrát ukázala, že když se lidem nedostává hotovosti (či peněz, legálního platidla obecně), vždy se najde nějaký prostředek směny, který je všeobecně přijímaný. Klasickým příkladem jsou cigarety v období války. Po osvobození Československa po 2. světové válce americkou armádou se uznávaným platidlem stala i čokoláda a nylonky. (Ta část ČSR, která byla osvobozená Rudou armádou, měla smůlu. Ze Sovětského svazu neplynula na naše území žádná čokoláda…)

Tip: Zákon o omezení plateb v hotovosti přitvrdí

Politik přijímající úplatek pravděpodobně nebude chtít v bezhotovostní ekonomice dovést kamion kartonů cigaret. Nicméně cenného zboží je dostatek. Nabízí se zlato, diamanty a v neposlední řadě i kryptoměny s jejich rostoucí popularitou, z nichž některé dokáží zajistit naprostou anonymitu.

Jistě, omezení hotovosti znesnadní praní špinavých peněz. Ale jak říká staré přísloví, kde je vůle, tam je cesta.

REKLAMA

Poznámka: V současné době není v Evropské unii legální provést platbu v hotovosti přesahující 10 000 EUR za den jedné osobě.

Praní špinavých peněz dle směrnice AML

Omezení plateb v hotovosti i prověřování kde koho kde kým je upraveno v evropské směrnici AML – Anti Money Laundering. Na ní je od 1. ledna 2017 navázána novela zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. A mimo jiné rozšiřuje rozsah osob, které mají prověřovat podezřelé transakce.

K rozšíření rozsahu osob, které mají za povinnost sledovat a hlásit podezřelé operace, došlo zřejmě z důvodu, že stávající instituce hlásí poměrně málo podezřelých operací. Např. v roce 2015 nahlásily nejvíce banky (1 963) a poukazovatelé peněz (198). Naopak další instituce jsou zřejmě dle legislativců příliš laxní (stavební spořitelny – 22, družstevní záložny – 34, pojišťovny – 31 či penzijní fondy – 5).

Novela dopadla i na finančně poradenské společnosti. „Musíme hloubkově prověřovat téměř každého klienta a zdroje jeho příjmů, i pokud jde o banální transakce,“ uvedl Jiří Šindelář, předseda představenstva USF ČR.

REKLAMA

„Například i při úložce několika set korun do penzijního spoření musí od letoška každý klient uvést zdroj svého příjmu a jeho poradce musí vyhodnotit, zda nevykazuje znaky neobvyklé nervozity či zda se nevyskytuje na mezinárodním sankčním seznamu,“ přibližuje nesmyslnost opatření společná tisková zpráva USF ČR a Hospodářské komory.

Finanční poradci jsou navíc nuceni pravidelně prověřovat i stávající zákazníky, jestli nevykazují známky pochybné činnosti. Krom toho musí každá firma zaměstnat pracovníka, který bude dohlížet na plnění povinností plynoucích z AML. „Požadujeme, aby dohled nad plněním povinností mohl vykonávat i jiný stávající zaměstnanec (compliance officer), případně u nejmenších společností sám jednatel,“ uvádí společné prohlášení USF ČR a Hospodářské komory.

Nové povinnosti, nesmyslná byrokracie a další náklady již vedou k tomu, že některé firmy z oboru odcházejí. Nabízí se tak otázka, zda záměrem (ale v každém případě vedlejším významným efektem) je konsolidace trhu – tedy likvidace menších společností. Je to skutečně to, co je v nejlepším zájmu ekonomiky?

Nepochybně jsou to finanční poradci, kteří mají nejblíž ke klientovi, jednají s ním a uzavírají smlouvy o finančních produktech. Ty ale pak podstoupí finančním institucím, které mají také povinnost lustrovat své klienty. A v mnoha případech k tomu mají i mnohem lepší nástroje. Těžko sice vyhodnotí „znaky neobvyklé nervozity“, ale mnohem snáze bude lustrovat neobvyklou činnost stávajících zákazníků.

Tip: Požadavky podnikatelů na zmírnění AML

Směr směrnice proti praní špinavých peněz je nezadržitelný: Za chvíli každý bude lustrovat každého. A mezi tím se úplatky budou hradit v peněžních komoditách a zločinci si nepochybně najdou novou cestu, jak výnos z trestné činnosti uvést do legálního oběhu…

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jaroslav

  4 prosince, 2017

  Notnou část svého života jsem prožil v období před rokem 1989, ale ve srovnání s tím, co předvádějí bruselští zákonodárci z EU byli ti z RVHP úplní žabaři. Co všechno ještě hodlají proboha regulovat ? Dnes jsem se dočetl, že i složení kebabu:
  https://ekonomika.idnes.cz/kebab-evropska-unie-brusel-eu-zakaz-d6f-/eko_euro.aspx?c=A171203_172551_eko_euro_rts
  Nedávno jsem dočetl knihu od George Orwela s názvem „1984“, vřele ji doporučuji každému k přečtení. Budete zírat, kolik věcí z knihy sedí na dnešní dobu, jako by ji psal náš současník.

  Odpovědět

 • Martin

  9 prosince, 2017

  Souhlasím s Vámi že množstzí regulací nás vysloveně dusí, ale ten kebab je zrovna skutečně hrozné svinstvo . masa 16%, zbytek „sraček“, fosfátů, éček…

  Odpovědět

 • Nox

  4 prosince, 2017

  Uplne vidim, jak si nekdo kdo pere spinave penize je uklada do penzijniho sporeni. Spis je to dalsi sikana lidi, kterym mocni nestacili jeste vsechno ukrast.

  Odpovědět

 • možná teoreticky - prakticky stále praní funguje

  4 dubna, 2020

  pan Petr Zámečník je zřejmě velmi naivní….. je rok 2020 , mělo by být praní špinavých peněz ještě těžší než v době zveřejnění článku a přesto je to možné a běžné !!

  Odpovědět