CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

06. 01. 2022

2 komentáře

Práce odkudkoliv jako trend blízké budoucnosti. Na co se máme připravit?

 

Zásadní změny v oblasti využívání práce z domova, které v loňském roce odstartovala epidemie koronaviru, mají trvalý přesah do běžného fungování na pracovištích. Jakou bude mít home office budoucnost?

Loading 

Šimon Blecha z tiskového odboru Ministerstva financí (MF) si myslí, že režim například 1 dne home-office v týdnu může přispět k úspoře nákladů zaměstnavatelů (kancelářské prostory, spotřeba energií aj.) i zaměstnanců (časová a finanční úspora z titulu dojezdu do práce aj.).

„S pokračující digitalizací české ekonomiky a společnosti bude práce z domova jistě trendem blízké budoucnosti, jehož realizace není tak komplikovaná, jak se před koronavirovou pandemií mohlo zdát,“ podotýká pro Investujeme.cz Šimon Blecha.

Podrobnější pohled na práci z domova v Česku během pandemie podává studie vypracovaná think-tankem Národohospodářského ústavu Akademie věd IDEA. Výzkum ukazuje, že v době  jarního lockdownu v roce 2020 na práci z domova přešlo až 40 % zaměstnanců, zatímco v podzimní vlně koronavirové pandemie to byla jen necelá třetina pracujících. Z výsledků studie vyplývá, že přechod na „home office“ souvisí se vzděláním, odvětvím, pohlavím, ale i péčí o menší děti v domácnosti.

Pracující z domova ve studii spatřují výhody home office zejména v časové flexibilitě a čase ušetřeném na dojíždění do práce. Přitom jejich vnímaná produktivita byla na podobné úrovni, jako kdyby pracovali z kanceláře. U žen dokonce i o něco vyšší, muži s menšími dětmi naopak uváděli, že se doma hůře na práci soustředí.

REKLAMA

I vzhledem k pozitivnímu hodnocení práce z domova většina respondentů uvádí, že by ráda do budoucna pracovala distanční formou přibližně polovinu svých úvazků, a to i ti, kteří během roku 2020 práci z domova nevyužili. U 10 procent z nich to bylo kvůli tomu, že jim práce z kanceláře více vyhovovala, stejný podíl uvedl, že jim zaměstnavatel práci z domova neumožnil.

Jaký je hlavní důvod nevyužití práce z domova?

Ten je dán především charakterem práce. Například v peněžnictví, IT či školství přešlo na práci z domova o 20 procentních bodů více lidí než ve službách. A nejméně využili práci z domova pracující v průmyslu a zemědělství.

Závěr studie však nevyznívá pro budoucnost práce z domova příliš nadějně. Nezdá se, že by se tato forma mohla v době post-pandemické více rozšířit. Podle autorů tomu brání především struktura české ekonomiky, a tedy i charakter vykonávané práce. Výrazněji by to mohl ovlivnit až rozvoj Průmyslu 4.0 s dalším zaváděním digitálních technologií a zvyšováním digitální gramotnosti pracovníků.

Podle odborníka Banky CREDITAS Davida Jandáska je budoucnost v hybridním modelu. „Dovedu si představit, že pro kancelářské profese bude stanovený určitý počet hodin v měsíci, který může zaměstnanec trávit na home office. Postupně to již začíná fungovat. Osobně nejsem zastáncem plného home office. Je to velká nevýhoda především pro juniorní zaměstnance – z vlastní zkušenosti vím, že řadu věcí člověk pochytí od kolegů na pracovišti lépe než z online školení. Nemluvě o sociálním aspektu – online tým nebude z mého pohledu stejný jako ten, který se fyzicky potkává. Ale možná jsem staromodní,“ podotýká David Jandásek.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Třinácté platy v Česku. Hodlá je vyplatit až 40 procent firem

Pracovní trh v České republice čelí výrazným změnám, ať už v důsledku energetické krize nebo dynamice technologické revoluce. Hospodářská komora v nedávné analýze přinesla zajímavé informace o plánech firem vyplácet třinácté platy a očekávaném růstu mezd v roce 2024. Avšak, jak se zdá, změny na trhu práce […]

Text: Filip Kučera

03. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  6 ledna, 2022

  Nemyslím si, že by p. Jandásek byl staromódní. Stačí se zeptat vysokoškoláků, jak dobře se jim učí on-line bez kontaktu s ostatními pod dobu jednoho roku.

  Odpovědět

 • ajtak

  6 ledna, 2022

  Pracuju z domova uz tak 15 let a do officu bych se nevratil, ani kdyby mi misto ctvrt mega mesicne nabidli pul.

  Odpovědět