CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Petr Zámečník

15. 05. 2009

8 komentářů

Poradce, nebo zprostředkovatel? Na Slovensku bude jasno!

 


 

Poradce, nebo zprostředkovatel?

Branži finančního poradenství kazí jméno lidé, kteří se za finanční poradce prohlašují a kteří se místo tvorby seriózních finančních plánů a zlepšení finanční situace svých klientů věnují čistě jen zprostředkování finančních produktů. V lepším případě zprostředkovávají eticky přípustným způsobem, v horším jsou vylučováni z asociací a „bouchají“ dál nepostižitelní ani dohledem ČNB.

Rozlišit dobrého a špatného finančního poradce dovede pouze člověk, který má dostatečnou úroveň finančního vzdělání. To bohužel ani nesouvisí se vzděláním obecně a mnohdy podléhají špatným „finančním poradcům“ i špičkoví odborníci ve svém oboru. Ostatně, i svému automechanikovi musíte věřit, nechcete-li s jedním problémem obcházet několik autoopraven.

Kupodivu ani ekonomické vzdělání nezaručuje finanční vzdělanost. Při svém působení na VŠE se setkávám s překvapivými zjištěními. Studenti zpracovávají různá témata z oblasti osobních a rodinných financí. Jedna studentka si zvolila téma z oblasti rizikového životního pojištění. V rámci přípravy prezentace navštívila pobočku České pojišťovny, kde chtěla spočítat kalkulaci rizikového životního pojištění. Pracovnice na přepážce nezaváhala a „předhodila“ jí Dynamik… že prý ho dávají na riziko, ale že je lepší, že ještě něco uspoří. Smutné bylo, že studentka pokročilého ročníku studia se s tímto produktem, jakožto zástupcem „rizikovky“, spokojila. A bohužel to není zdaleka ojedinělý případ.

S finančním poradenstvím je to obdobné jako na přepážkách. Také jsou poradci, kteří radí dobře a se znalostí věcí, a „poradci“, kteří radí za účelem prodeje nebo s neznalostí. Jen finanční poradce má ztíženou pozici v tom, že za ním nestojí důvěryhodnost banky či pojišťovny, ale musí si ji vydobýt sám, mnohdy ještě proti špatnému jménu „jeho“ společnosti i oboru finančního poradenství. Na Slovensku se nyní chystá změna zákona, který by měl dobré jméno finančního poradenství posílit.

Slovensko: Většina poradců budou zprostředkovatelé

Od počátku příštího roku by na Slovensku měla platit norma, která odliší finanční poradce a finanční zprostředkovatele na základě jednoduchého principu: Finančním poradcem bude člověk, který bude honorován klientem za vytvoření finančního plánu a za finanční rady. Finančním zprostředkovatelem zůstanou všichni, kteří jsou placeni provizemi od finančních institucí.

REKLAMA

Finanční poradce navíc bude muset splnit přísnější kritéria na vzdělání, bezúhonnost i praxi. Přísnější podmínky budou mít oproti současnému stavu i finanční zprostředkovatelé, přestože požadavky na jejich kvalifikaci nebudou tak přísné jako u poradců.

Slovenská cesta je jedním ze způsobů, jak rozlišit finanční poradenství a finanční zprostředkování. Podle mých zkušeností má ale několik negativních dopadů i na dobré finanční poradce, kteří působí na bázi honoráře za zprostředkování finančních produktů – a takových je celá řada i v multilevelových finančně poradenských sítích. Jakmile se nebudou moci prezentovat jako finanční poradci, ubude podle zahraničních zkušeností o jejich služby zájem.

Přejít na placené poradenství není tak snadné – podle Petra Borkovce z Partners i ve Velké Británii tvoří klientem placené finanční poradenství cca 7 % celkového finančně poradenského trhu.

Jaký dopad by podle vašeho názoru měla obdobná úprava na český finančně poradenský trh?

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • zvedavec

  18 května, 2009

  u nás něco takového nemá šanci. jsme státem korupčníků a bouchačů.

  Odpovědět

 • atentátník

  18 května, 2009

  Se přestěhuj do země zaslíbené. Obě strany (ty i zbytek občanů ČR) si velmi oddechnou.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 května, 2009

  Náhodou od dob, kdy za Dzurindy prosadili sociální reformu, se mi Slováci zdají progresívnější. Kde Češi váhají, Slováci říznou.

  Odpovědět

 • atentátník

  18 května, 2009

  Ano, je to možné. Ale takové ty sebemrskačské kecy o tom, že v ČR stojí vše za velký H, to je prostě strašná hloupost. Resp. když se někomu v ČR nelíbí, ať se odstěhuje.

  Odpovědět

 • _

  19 května, 2009

  Haha, kde ty loňské sněhy jsou,
  zapomínáte na to, že na Slovensku vládne Róbert Fico,
  a proti tomu je duo Paroubek + Rath pouze slabý odvar.

  Odpovědět

 • Petr Borkovec

  18 května, 2009

  Když už je tam moje jméno, tak je třeba říci k té Británii i B a to je otázka produktů.

  V Británii jsou standardně k dispozici v bezprovizních verzích i pojistné produkty a zejména všechny produkty mají zákonem zastropovány náklady na (myslím) 50 % ročního pojistného – v případě provizních produktů se do toho musí vlést i provize!

  Velmi pochybuji, že tyto podmínky vytvoří pojišťovny pro někoho na Slovensku a také pochybuji, že by na Slovensku regulovali nákladovost produktů.

  Odpovědět

 • mva1

  18 května, 2009

  celkem by mě to zajímalo,jaký jsou zvyklosti v UK
  (z pohledu potencionálního klienta)
  co třeba námět na článek -)

  Odpovědět

 • Anonym

  18 května, 2009

  http://en.wikipedia.org/wiki/Independent_Financial_Adviser

  Odpovědět