Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Poradce, nebo zprostředkovatel? Na Slovensku bude jasno!

Kdo je finanční poradce a kdo je „jen“ finanční zprostředkovatel? To je otázka, kterou česká legislativa stírá. Za finančního poradce se může považovat kdejaký prodejce finančních produktů. Na Slovensku ale již budou mít jasno. Ani dobří finanční poradci ale asi nebudou šťastnější…

Poradce, nebo zprostředkovatel?

Branži finančního poradenství kazí jméno lidé, kteří se za finanční poradce prohlašují a kteří se místo tvorby seriózních finančních plánů a zlepšení finanční situace svých klientů věnují čistě jen zprostředkování finančních produktů. V lepším případě zprostředkovávají eticky přípustným způsobem, v horším jsou vylučováni z asociací a „bouchají“ dál nepostižitelní ani dohledem ČNB.

Rozlišit dobrého a špatného finančního poradce dovede pouze člověk, který má dostatečnou úroveň finančního vzdělání. To bohužel ani nesouvisí se vzděláním obecně a mnohdy podléhají špatným „finančním poradcům“ i špičkoví odborníci ve svém oboru. Ostatně, i svému automechanikovi musíte věřit, nechcete-li s jedním problémem obcházet několik autoopraven.

Kupodivu ani ekonomické vzdělání nezaručuje finanční vzdělanost. Při svém působení na VŠE se setkávám s překvapivými zjištěními. Studenti zpracovávají různá témata z oblasti osobních a rodinných financí. Jedna studentka si zvolila téma z oblasti rizikového životního pojištění. V rámci přípravy prezentace navštívila pobočku České pojišťovny, kde chtěla spočítat kalkulaci rizikového životního pojištění. Pracovnice na přepážce nezaváhala a „předhodila“ jí Dynamik… že prý ho dávají na riziko, ale že je lepší, že ještě něco uspoří. Smutné bylo, že studentka pokročilého ročníku studia se s tímto produktem, jakožto zástupcem „rizikovky“, spokojila. A bohužel to není zdaleka ojedinělý případ.

S finančním poradenstvím je to obdobné jako na přepážkách. Také jsou poradci, kteří radí dobře a se znalostí věcí, a „poradci“, kteří radí za účelem prodeje nebo s neznalostí. Jen finanční poradce má ztíženou pozici v tom, že za ním nestojí důvěryhodnost banky či pojišťovny, ale musí si ji vydobýt sám, mnohdy ještě proti špatnému jménu „jeho“ společnosti i oboru finančního poradenství. Na Slovensku se nyní chystá změna zákona, který by měl dobré jméno finančního poradenství posílit.

Slovensko: Většina poradců budou zprostředkovatelé

Od počátku příštího roku by na Slovensku měla platit norma, která odliší finanční poradce a finanční zprostředkovatele na základě jednoduchého principu: Finančním poradcem bude člověk, který bude honorován klientem za vytvoření finančního plánu a za finanční rady. Finančním zprostředkovatelem zůstanou všichni, kteří jsou placeni provizemi od finančních institucí.

Finanční poradce navíc bude muset splnit přísnější kritéria na vzdělání, bezúhonnost i praxi. Přísnější podmínky budou mít oproti současnému stavu i finanční zprostředkovatelé, přestože požadavky na jejich kvalifikaci nebudou tak přísné jako u poradců.

Slovenská cesta je jedním ze způsobů, jak rozlišit finanční poradenství a finanční zprostředkování. Podle mých zkušeností má ale několik negativních dopadů i na dobré finanční poradce, kteří působí na bázi honoráře za zprostředkování finančních produktů – a takových je celá řada i v multilevelových finančně poradenských sítích. Jakmile se nebudou moci prezentovat jako finanční poradci, ubude podle zahraničních zkušeností o jejich služby zájem.

Přejít na placené poradenství není tak snadné – podle Petra Borkovce z Partners i ve Velké Británii tvoří klientem placené finanční poradenství cca 7 % celkového finančně poradenského trhu.

Jaký dopad by podle vašeho názoru měla obdobná úprava na český finančně poradenský trh?

Obáváte se rušení IŽP vašimi klienty?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

8 komentářů: “Poradce, nebo zprostředkovatel? Na Slovensku bude jasno!”

 1. Petr Borkovec napsal:

  Když už je tam moje jméno, tak je třeba říci k té Británii i B a to je otázka produktů.

  V Británii jsou standardně k dispozici v bezprovizních verzích i pojistné produkty a zejména všechny produkty mají zákonem zastropovány náklady na (myslím) 50 % ročního pojistného – v případě provizních produktů se do toho musí vlést i provize!

  Velmi pochybuji, že tyto podmínky vytvoří pojišťovny pro někoho na Slovensku a také pochybuji, že by na Slovensku regulovali nákladovost produktů.

 2. zvedavec napsal:

  u nás něco takového nemá šanci. jsme státem korupčníků a bouchačů.

  • atentátník napsal:

   Se přestěhuj do země zaslíbené. Obě strany (ty i zbytek občanů ČR) si velmi oddechnou.

   • Bankovnípoplatky.com napsal:

    Náhodou od dob, kdy za Dzurindy prosadili sociální reformu, se mi Slováci zdají progresívnější. Kde Češi váhají, Slováci říznou.

    • atentátník napsal:

     Ano, je to možné. Ale takové ty sebemrskačské kecy o tom, že v ČR stojí vše za velký H, to je prostě strašná hloupost. Resp. když se někomu v ČR nelíbí, ať se odstěhuje.

    • _ napsal:

     Haha, kde ty loňské sněhy jsou,
     zapomínáte na to, že na Slovensku vládne Róbert Fico,
     a proti tomu je duo Paroubek + Rath pouze slabý odvar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.